Piráti potěšili všechny doktory, ve speciálním utkání zdolali potřetí v sezóně Vítkovice

Napsal 22.01.2017 David Panuška
C h o m u t o v - Piráti přivítali v rámci jednačtyřicátého kola Tipsport extraligy Vítkovice. Šlo o důležité utkání hlavně vzhledem k postavení obou týmů v tabulce. Svěřenci Vladimíra Růžičky ve speciální sadě dresů začali dobře a po první třetině vedli o dvě branky, když z trestného střílení skóroval Vladimír Růžička a druhou branku přidal Marek Tomica. Dva góly dali Piráti i ve třetině druhé a ačkoliv v poslední části hry inkasovali dvakrát, vybojovali další body do ligové tabulky. Na Vítkovice mají nyní devítibodový náskok.
41.kolo ne 22.1.2017
5:3(2:0, 2:1, 1:2)
VIR
Laco – Flemming, Dlapa, Valach, Skinner, Rutta, Kudělka – Vondrka, Huml, Tomica – Skokan, Růžička, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Hlava, Kaše, Lauko
Vítkovice
Dolejš – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas, Výtisk, Urbanec, Krenželok – Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Stastny, Zdráhal – Kucsera, Kolouch, Vandas – Szturc, Němec, Tomi – Kurovský

14. Růžička z trestného střílení, 16. Tomica (Huml, Vondrka), 22. Kudělka (Růžička, Sklenář), 37. Poletín (Huml, Vondrka), 52. Rutta (Tomica, Koblasa)
Vítkovice
25. D. Květoň (Hrbas), 51. Olesz (Vandas, E. Němec), 57. Hrbas (Szturc)

Hribik, Pešina – Gerát, Hynek

Ihned po zahájení utkání se k zajímavé šanci dostali hosté. Flemming po ztrátě kotouče daroval příležitost Květoňovi, jehož nahrávku na volného spoluhráče na poslední chvíli zastavil Sklenář. Odehrány byly čtyři minuty, když sám do pásma Vítkovic zamířil Valach. Jeho tvrdá rána do brány nezamířila. Další únik předvedl Vondrka, avšak Dolejš zakročil lapačkou.

V polovině dvacetiminutovky mohli hosté těžit z přesilové hry. V té ale dvě nebezpečná zakončení zablokoval Valach. Urostlý obránce Pirátů mohl následně o brusli Poletína skórovat, kotouč však minul bránu o pár centimetrů. Úsměv na tváři všem fanouškům domácího týmu vykouzlil až Vladimír Růžička, jenž proměnil trestné střílení – 1:0. V šestnácté minutě ho v úniku napodobil Marek Tomica a střelou pod lapačku navýšil – 2:0. Těsně před první sirénou mohl přidat další zásah Růžička, který sám před bránou minul.

Chomutovští začali druhou část utkání opět gólově. Ve dvaadvacáté minutě prostřelil od modré vše před sebou Tomáš Kudělka a poslal svůj tým do výrazného vedení – 3:0. Tentokrát ale Vítkovice reagovaly o tři minuty později snížením. David Květoň na druhý pokus v pádu překonal Laca – 3:1. Hráči Ridery přidávali na obrátkách. V následné přesilovce musel nebezpečné akce Romana a Kucsery likvidovat pozorný brankář. Laco se musel vytáhnout i proti nečekanému zakončení Baranky od mantinelu.

Pět minut před koncem druhé části mohl po nepovedené střele Růžičky poslat odražený kotouč do sítě Flemming. Jeho zakončení ale minulo tři tyče. Na druhé straně trefil jen náruč gólmana tvrdou střelou Sloboda. Teprve Michal Poletín se z nenápadné rychlé akce prosadil a po zákroku Dolejše dorazil volný puk do sítě. - 4:1. V závěru třetiny ještě zachraňoval situaci Laco a betonem v poslední chvíli zastavil střelu Urbance.

Začátek třetí třetiny ozdobil Flemming pohledným zakončením, které likvidoval Dolejš vyrážečkou. Následovalo přesilovkové ostřelování, během kterého zásoboval gólmana Vítkovic pravidelně prací především Valach. Další šanci přidal v devětačtyřicáté minutě Kämpf, jenž po zpětném pasu Valacha trefil přesunujícího se brankáře.

Krátce po polovině poslední části hrací doby se povedlo Vítkovickým snížit. Odražený puk zvedl mimo dosah Laca Rostislav Olesz a snížil tak nepříznivé skóre – 4:2. Nedlouho poté ale našel Tomica najíždějícího Jana Ruttu a ten prostřelil brankáře Ostravy – 5:2. Poslední úpravu skóre zařídil čtyři minuty před závěrečnou sirénou Marek Hrbas, po jehož střele se kotouč odrazil od hokejky domácího hráče do brány – 5:3. Ani odvolání Dolejše nepomohlo hostům zvrátit prohru a Pirátům tedy připadly tři body.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Věděli jsme, že nás čeká soupeř, který měl celý týden volno. My jsme za sebou měli v posledním týdnu již dva zápasy. Hodně mě překvapil náš dobrý pohyb. Víme, že Vítkovice jsou velmi útočné a důrazné. Zápas jsme zvládli a měli jsme ho od začátku po kontrolou. Soupeř se i za stavu 3:0 snažil vracet zpět do zápasu. Utkání bylo podle mě velmi vyrovnané, ale my jsme byli v koncovce lepší. Jsem rád, že jsme se odpoutali od spodku tabulky a byl bych rád, kdybychom uhráli sedmé místo.“

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): „Nemůžeme se s Chomutovem pouštět do žádných ofenzivních závodů. Bylo krásně vidět, jak domácí šance z předbrankového prostoru využívají. V první třetině jsme poté měli dvě nebo tři tutovky, které jsme měli dát. V dalším vývoji utkání soupeř všechny situace před bránou nekompromisně trestal. To byl rozdíl mezi námi a Chomutovem. Další věc je, že nemůžeme pomýšlet na vítězství, když inkasujeme pět branek. Ať je to doma či venku. Zlobilo nás to tři čtvrtě sezony a nemůžeme se k tomu vrátit. Pět branek je prostě hodně a my jsme měli šancí na více než tři góly. To je tedy ten zásadní rozdíl mezi týmy a Chomutov tím pádem hraje o šestku, my ne.“