Piráti podlehli rivalovi z Ústí nad Labem 1:3, v sobotu musí nutně zvítězit

Napsal 05.04.2012 Karel Filas, Miroslav Kučera, Zdeněk Kamínek ml.
C h o m u t o v - Série mezi Chomutovem a Ústím nad Labem se k pátému zápasu přesunula právě do krajského města. Cíl obou týmů byl jasný - vyhrát toto utkání a ujmout se vedení v sérii 3:2. To se nakonec povedlo hráčům Slovanu, zejména pak posile Tomáši Hertlovi, který si připsal dvě branky a jednu asistenci. Sobotní zápas bude tedy pro oba celky velmi důležitý.
F5 čt 5.4.2012
UNL
3:1(0:0, 2:0, 1:1)
Ústí n.L.
Orct - Klobouček, Zeman, Hořava, Krejčík, Pavlík, Růžička, Sklenička - Šagát, Roubík, Ludvík - Treille, Havlíček, Boháč - Třetina, Hertl, Handlovský - Kovář, Pajič, Čermák - Pazourek
Řehoř - Palin, do 20. Macháček, Grof, Mrázek, Bartejs, Havíř, Jillson, Rutta - Jíra, Kraft, Hřebejk - Lapšanský, Diviš, Orsava - Heřman, Sikora, Hromas - Hruška, Gajovský, Seman

Ústí n.L.
25. Hertl (Třetina, Handlovský), 32. Zeman (Roubík, Šagát), 42. Hertl (Zeman, Roubík)

Lacina, Šír - Brejcha, Suchánek

Opatrněji než předchozí dvě ústecké partie začalo třetí ústecké a celkově páté finále. Oba celky nastoupily v dosti pozměněných sestavách. Díky zraněním i trestům se v obou celcích představily i zcela nové tváře pro finále. Na straně hostů třeba Jan Heřman, na té ústecké pak Ondřej Havlíček, který ve druhém útoku nahradil Jana Alinče, nebo bek Dan Růžička. Zatímco ústečtí trenéři ponechali v brance úspěšného z předchozího duelu Zdeňka Orcta. Chomutovský kouč poslal do zápasu Milana Řehoře.

První vážnější situaci musel řešit domácí brankář. Hruška prosvištěl kolem Kloboučka a zleva z úhlu neprocpal puk za Orcta. Na druhé straně zavelel k tlaku Kovář. Po jeho jedovce z levého kruhu vytáhl puk špičkou nohy hostující brankář. Poté hráli Ústečtí usazeni dlouhé vteřiny v útočné třetině. Vážnější pozici si před brankou ale vypracovat nedokázali.

V osmé minutě pálil v dobré pozici na kruhu Sikora. Jen do domácího brankáře. Ten měl štěstí chvíli potom, kdy střílel Gajovský do tyče. Ústečtí se nemohli dlouho dostat k vystřídaní a hosté jim vážně zavářeli. Další obrovskou šanci zmařil hostující Kraft při vlastním oslabení. Zeman neudržel pásmo a chomutovský kapitán postupoval na Orcta v samostatném zájezdu. Neuspěl.

Velkou příležitost měli i domácí. Čermák se též v oslabení dostal za záda obrany hostů, ale jeho střelu mezi betony mu Řehoř nezbaštil. Z kontru mohl skórovat Gajovský, ale zase ztroskotal na domácím brankáři.

Skvělou příležitost k otevření skóre hosté prováhali při více než minutové dvojnásobné výhodě. V ní musel domácí gólman řešit jen dvě vážnější situace. I proti Macháčkovi i Grofovi je zvládl.

Lvi ubránili na začátku druhé periody další z mnoha oslabení a postupně srovnali s hosty krok. Vydatně jim k tomu pomohla branka, jíž ve 25. minutě otevřeli skóre. Třetina vybojoval puk a předložil jej na brankoviště, kam si sjel Tomáš Hertl. Střelu z první namířil mezi Řehořovy betony. Vstřelená branka vlila domácím krev do žil, získali sebevědomí a začali soupeře přehrávat. Zvláště v útočné třetině si počínali sebevědomě. Dlouho dokázali držet puk kolem branky hostí a jejih brankář byl stále v ostražitosti.

Po jednom z takových závarů vybojovali Lvi přesilovku. V ní se povedl mistrný tah Petru Rosolovi. Prvně vedle dua Šagát – Roubík poslal na led Tomáše Hertla a Ústečtí se v početní poprvé dnes prosadili. Celou minutu mocně obléhali chomutovské pásmo. Se střelami nejdřív neuspěli Roubík ani Šagát. Až rána Jiřího Zemana od modré čáry proklouzla za brankovou čáru. Právě Hertl se staral o rozruch na brankovišti. Puk se prosmýkl znovu mezi nohama hostujícího brankáře, jenž měl zakrytý výhled.

Hosté tahali za kratší konec, přesto mohli ze dvou dobrých pozic skórovat. Jednou při špatném střídání byl na konci akce hostů dorážející Hruška. Podruhé po sporné situaci, kdy domácí reklamovali chybné střídání Pirátů mířil na Orcta Diviš. Levou tyč o kus minul. V samotném závěru Klobouček pádem do přihrávky řešil nezáviděníhodnou pozici, v níž se bránil kontru dvěma hostujících hráčů.

Ještě více klidu si dodali Lvi při vstupu do třetí třetiny. Využili druhou přesilovku. Na příhru Šagáta si sjel Zeman. Odražený puk si našel Tomáš Hertl a nadvakrát jej procpal do sítě. Od té doby hráli domácí přesně co potřebovali. Co nejvíce drželi puk na svých holích. Do zakončení se nehrnuli a už vůbec do něj nepouštěli hosty. Nejvíce hrozil agilní Hertl. Z jeho akcí však branku na brankovišti nedokázali vytěžit ani Pajič ani Třetina.

Hosté se čestné úspěchu dočkali 34 vteřin před závěrečnou sirénou. Dorážkou poslal puk mezi nohama ústeckého brankáře Karel Hromas. V sobotu 7. dubna se hraje šesté finálové utkání na ledě Chomutova.

Milan Skrbek (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Vyhráli jsme 3:1, získali jsme další důležitý bod. Rozhodlo to, že jsme ubránili pět přesilovek soupeře v první třetině. V sobotu jedeme do Chomutova, kde se pokusíme vyhrát. Budeme hrát se stejnou taktikou, a to dobře zezadu. S obrannou činností jsme spokojení, pokud bychom to brali z hlediska počtu inkasovaných gólů. Ale z pohledu hry jsme v defenzivě měli spoustu okének, na které se musíme podívat. Znovu budeme apelovat na hráče, devět vyloučení za zápas je hodně."

Jiří Doležal (Piráti Chomutov): "V první třetině jsme si vytvořili spoustu šancí, hráli jsme výborně. Pohřbila nás druhá část, ve které jsme vystřelili pouze šestkrát na branku. Domácí nás potrestali, přesilovky jim vycházejí. V play-off se na přesilové hry hodně hraje, je to důležitá část utkání. Dvěma brankami se dostal soupeř na koně, diváci Ústecké Lvy začali tlačit. Zaslouženě Ústí nad Labem vyhrálo. Říká se, že ten, kdo nevyužije početní výhodu pět na tři, ten nemůže vyhrát. Když hráči nedělají věci, které děláme na tréninku nebo na rozbruslení, tak nikdy gól dát nemůžeme. Pokud si to všichni uvědomí a budou to hrát jednodušeji, poté nám tam nějaké branky začnou padat. Do šestého střetnutí půjdeme s tím, že chceme vyhrát. Hrajeme v domácím prostředí, doufám, že nás přijdou lidi podpořit. Musíme si vzpomenout na sedmé střetnutí s Olomoucí, které jsme odmakali."