Piráti obsadili na Světovém poháru šesté místo, v bitvě o pátou příčku podlehli Rize

Napsal 30.08.2014 Libor Kult
U f a - V posledním vystoupení juniorů na Světovém poháru v Ufě bojovali svěřenci trenérů Skořepy a Martínka s lotyšskou Rigou o páté místo. Piráti sice brzy vedli díky Aleši Macháčkovi, ale Lotyši rychle vyrovnali a v závěru druhého dějství si vypracovali rozhodující náskok, který ve třetím hracím období ještě navýšili. Piráti už stihli jen snížit a odjíždí z Ruska se dvěma výhrami ve skupině a šestým místem.
SPJ so 30.8.2014
2:4(1:1, 0:2, 1:1)
RIG
Maštalířský – Tejnor, Černý, Meliško, Szathmáry, Cestr, Dubeň, Procházka – Janák, Hejcman, Hlava – Huňady, Šťovíček, Chrpa – Ringler, Paleček, Veselý – A. Macháček, Strunz
Riga
Mitens – Minajevs, Augstkalns, Cypas, Zile, Cukste, Neimanis, Grinbergs, Ignatovičs – Sarkanis, Ozolinš, Sprukts – Jelisejevs, Abols, Maslovkis – Gintautas, Bogdziul, Razgals – Ševčenko, Galoha, Pankevičs

7. A. Macháček (Chrpa), 60. Hlava
Riga
8. Zile (Jelisejevs), 37. Sarkanis (Ozolinš), 40. Sprukts, 55. Abols (Jelisejevs, Neimanis)

5:6
1:0
0:0
Hlava (Piráti) 5 minut a do konce utkání

O něco aktivněji vstoupili do utkání o páté místo na Světovém poháru Piráti. Mitens si však s pokusy Ringlera i Veselého poradil. Lotyšský gólman poprvé kapituloval až v sedmé minutě, kdy po kombinaci v rohu dostal trochu času a prostoru u levého mantinelu ALEŠ MACHÁČEK, který otevřel skóre zápasu – 1:0.

Radost vydržela Pirátům jen necelou minutu. Jelisejevs nejprve neuspěl s přihrávkou přes brankoviště na volného spoluhráče, ovšem sebral si však sražený puk, poslal jej na modrou, kde mocně napřáhl KRISTAPS ZILE a jeho rána zapadla přesně k tyči Maštalířského branky – 1:1. Vyrovnání hráče Rigy nabudilo, ovšem Neimansův bekhend nebyl nebezpečný a Abols nezpracoval před brankou přihrávku od zadního mantinelu.

Ve 13. minutě už vypálil Neimans o poznání tvrději, ale Maštalířský nekapituloval stejně jako o dvě minuty později po pokusu Razgalse. Ve druhé polovině zahajovací třetiny měli Lotyši k dispozici přesilovku, ale Piráti odbránili oslabení s přehledem a v samotném závěru prvního dějství dostali také možnost početní výhody.

Většina přesilovky spadla do prostřední části hry, kdy si Mitens poradil s pokusy Tejnora i Huňadyho. Po skončení početní výhody pálil Paleček do obránce a Ringler do betonů lotyšského gólmana. Ve 24. minutě mohl strhnout vedení na stranu Rigy Maslovkis, ale sám před Maštalířským mezírku mezi jeho betony nenašel.

Před polovinou zápasu nejprve Hlava nestihl vystřelit před dojetím obráncem a poté Piráti přestáli další přesilovku soupeře. Závěr prostředního dějství patřil Rize. Ve 35. minutě vyjel Maštalířský pro puk dopředu, Abols byl u něj o setinku vteřiny dříve, ale posunul ho směrem na branku slabě, takže obránci měli čas puk zachytit. Lotyšský útočník navíc ošklivě narazil na mantinel, ale odjel na střídačku po svých.

Od úvodu 37. minuty se hrálo ve čtyřech proti čtyřem a více prostoru využila Riga. V čase 36:39 překonal chomutovského gólmana DEIVIDS SARKANIS, který strhnul vedení na lotyšskou stranu – 1:2. Rychle vyrovnat mohli Šťovíček s Meliškem, kteří ujížděli sami na gólmana, avšak první jmenovaný přihrál špatně a Meliškův bekhend byl slabý.

A tak Piráti pykali ještě v prostřední třetině. Po zásahu GATISE SPRUKTSE skončil v přesilové hře puk v čase 39:47 v brance Pirátů a rozhodčí po konzultaci s kolegou u videa gól uznali – 1:3. Se závěrečným klaksonem byl vyloučen Jelisejevs, brzy po startu třetí dvacetiminutovky k němu přisedl Augstkalns.

Piráti tak měli k dispozici 106 vteřin početní výhody pěti proti třem. V této situaci stříleli především obránci od modré. Tejnor a Szathmáry netrefili branku, druhý pokus Tejnora a ránu Černého zblokovali bránící hráči. Piráti tak velkou příležitost vrátit se do zápasu promarnili. Riga je záhy mohla potrestat.

Maštalířský na konci 44. minuty neodhadl výjezd na branku, puk získal jeden z lotyšských hráčů a chystal se jej přihrát před prázdnou branku volnému spoluhráči. Lukáš Dubeň si však do přihrávky lehl a nebezpečí zažehnal. Chvíli poté mohl po zasekávačce Chrpy do středu a přenechání puku snížit Šťovíček, ale Mitens ho vychytal.

Před polovinou třetiny měli Piráti další početní výhodu, ale ani tu nevyužili, a tak v 55. minutě znovu kapitulovali. RODRIGO ABOLS sice nejprve nadějnou akci zazdil, ovšem puk se k němu vrátil a z prostoru mezi kruhy už se nemýlil – 1:4. V úvodu poslední minuty snížil po ráně z otočky NICOLAS HLAVA – 2:4. To však bylo ze strany Pirát vše, přestože ještě zkusili power-play bez brankáře. Střelec druhého gólu chvíli po své trefě atakoval ve středním pásmu zezadu protihráče, který opustil led na nosítkách a zamířil do nemocnice. Hlava za tento zákrok vyfasoval trest na pět minut a do konce utkání. Nic dalšího už se do závěrečné sirény nestalo, ihned po ní vidělo několik desítek diváků náznak bitky, do níž se za Piráty zapojil Ringler.