Piráti nenašli recept na překonání Romana Málka, v úvodním čtvrtfinále padli se Slavií

Napsal 19.03.2019 Michal Luxa
C h o m u t o v - Úvodní čtvrtfinále DHL extraligy juniorů postavilo proti sobě Chomutov a Slavii. Piráti marně hledali recept na překonání Romana Málka, a tak „sešívaným“ podlehli v poměru 0:3. Duel se rozhodoval v prostřední dvacetiminutovce, kdy Pražané odskočili do dvoubrankového vedení, na což Severočeši nezareagovali a prohráli první duel série hrané na tři vítězství.
ČF1 út 19.3.2019
0:3(0:0, 0:2, 0:1)
SLA
Pavlát – Váchal, Šuráň, Seemann, D. Zeman, Beneš, D. Vaněk, Štochl – Vrhel, Chlán, M. Svoboda, Jaroš, Holka, Koláček, Lobodowski, T. Koblížek, Pech, Ouřada, Gut
Slavia
Málek – Štibingr, Duda, Antoš, Mareček, Steinocher, Čapka, Holý – Brož, Kižlin, Všetečka, Havrda, Hradil, Hasil, Vlček, Turek, Labuzík, Janča, Petrák

Slavia
25. Havrda (Štibingr), 40. Hradil (Brož), 54. Vlček (Všetečka, Steinocher)

M. Svoboda (Chomutov) 10 minut

Úvodí dvacetiminutovka nabídla opatrný hokej, jelikož oba celky věděly, o co hrají. Až v desáté minutě se po vhazování uvolnil Kryštof Ouřada, jehož pokus ale letěl jen těsně mimo branku. Další šance přišla až padesát vteřin po začátku prostřední části, kdy Denis Zeman zachytil puk na modré čáře a poslal jej na branku, ovšem až tam nedoputoval. Hra se rychle otočila před branku Pirátů, kde se mezi kruhy zjevil Robin Všetečka, ale ani on nezamířil přesně.

O tři minuty později se slávisté hnali ve vlastním oslabení do přečíslení. Celou akci na sebe vzal Jaroslav Brož, jenž vypálil z pravé strany. Ovšem trefil jen Dominika Pavláta do hrudi, a ten následně schoval puk do lapačky. Na časomíře pak svítil čas 24:38, když se stav zápasu poprvé měnil. Proti puku vyrazil chomutovský brankář, ale dříve u něj byl Maxim Havrda a puk bekhendem poslal za brankovou čáru – 0:1. Pražané po vstřeleném gólu byli dal aktivní. Do další šance se tak o minutu později dral Martin Petrák, jenž našel Pavlátem vyražený puk, ale prováhal vhodný moment k zakončení a trefil pouze domácího gólmana.

V polovině utkání se na vrcholu brankoviště znovu objevil aktivní Martin Petrák, jehož dva pokusy do branky cestu nenašly. Třetina už se blížila ke konci, když hosté ujížděli ve třech na jediného Piráta. Z pravého kruhu pálil Robin Všetečka, jenž mířil pod ruku maskovaného muže. Dominik Pavlát černou gumu ale opět vyrazil před sebe, odkud mohl Havrda střílet do prázdné branky. Ovšem chomutovští obránci se rychle vrátili a nebezpečí zažehnali. Šest vteřin před vypršením prostřední části zaúřadovali slávisté podruhé. Přečíslení skvěle vyřešil Damien Hradil, jenž po šikovné kličce zamířil mezi gólmanovy betony – 0:2.

Chomutovskému souboru chyběl klíčový střelec Petr Chlán, jenž většinu duelu sledoval z tribuny, což se na produktivitě domácího celku zjevně podepsalo. Téměř tři minuty po startu poslední dvacetiminutovky ujel do samostatného úniku Jaroslav Brož, který zvolil netradiční variantu. Kanonýr Slavie se vytočil na bekhnend, jímž trefil horní hranu břevna. Deset minut před koncem základní hrací doby zakončil z vrcholu kruhů Michal Gut, jehož pokus byl tečován těsně vedle levé tyče. Chomutovská naděje se probojovala ještě k dorážce, ovšem Roman Málek byl na správném místě.

V době, kdy Chomutovští již hráli vabank, ujel ve čtyřiapadesáté minutě Šimon Vlček. Slavistický útočník se v dalším přečíslení hnal po pravé straně a přesnou střelou pod horní tyč dal třetí gól hostujícího celku – 0:3. Pražané se tak ujali vedení v sérii, ovšem Piráti budou mít šanci na reparát už následující den, kdy potřebují zvítězit.

Jan Brychta (Piráti Chomutov): „Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas, což se potvrdilo. Možná trochu škoda, že ve stejný den hrálo áčko na hlavní ploše. Slavia má menší hřiště, takže jí naše malá hala seděla, protože jsou silovější. To nic nemění na tom, že my musíme hrát jinak. Možná jsme se nechali trochu zaskočit, takže na další zápas se musíme připravit o to lépe.“

Pavel Kolařík (HC Slavia Praha): „Byl to těžký zápas. Chomutov na nás ze začátku zkoušel vyvinout tlak a napadal agresivně třemi hráči. Naštěstí jsme začátek přežili a hra se pak vyrovnala. Rozhodlo jen to, že jsme proměnili šance, jinak si myslím, že to byl vyrovnaný zápas. Kluci to stejně jako v posledních zápasech odbojovali a šli na krev, za což jim chceme poděkovat.“