Piráti na výhru s Libercem v play-off stále čekají, pod Ještědem dali jeden gól

Napsala 31.03.2017 Kateřina Kundertová
L i b e r e c / C h o m u t o v - Piráti nastoupili k historicky prvnímu semifinále Generali play-off Tipsport extraligy v liberecké Home Credit areně, kde se střetli s místními Bílými Tygry. Chomutov šel do druhé třetiny s jednobrankovou ztrátou, která se ve druhé dvacetiminutovce zdvojnásobila. V posledním dějství snížil Petr Koblasa, ale domácí si první výhru pojistili ještě dvěma přesnými zásahy.
SF1 (ČT SPORT) pá 31.3.2017
LIB
4:1(1:0, 1:0, 2:1)
Liberec
Lašák – R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Mojžíš, Derner, Pyrochta – Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok – Ordoš, Bližňák, Radivojevič – Valský, Vantuch, Svačina – A. Dlouhý, J. Stránský, Bartovič
Laco – Rutta, L. Chalupa, Flemming, Skinner, Valach, Dlapa, Mrázek – Skokan, Huml, Tomica – Vondrka, V. Růžička, Sklenář – Raška, Kämpf, Koblasa – Račuk, Lauko, Poletín

Liberec
11. Derner (Radivojevič, Ordoš), 24. P. Jelínek (Svačina, Radivojevič), 52. Svačina, 60. Lakatoš (Mojžíš)

Pešina, Pražák – Jelínek, Pešek

Utkání začalo ve vysokém tempu, ale nebylo k vidění příliš mnoho nadějných šancí. Ve třetí minutě Piráti nabídli domácím první početní výhodu, ve které stál Jan Ordoš před odkrytou bránou, ale Jan Rutta uklidil puk do bezpečí. Následné vteřiny v oslabení Piráti bez újmy přečkali. Úvodní branka přišla až v jedenácté minutě, když střela Branka Radivojeviče byla sražena jenom na Lukáše Dernera, jenž trefil odkrytou klec – 1:0.

O pár momentů později nahození Dávida Skokana ztečoval Adam Jánošík do brankoviště, kde jeden z domácích obránců sebral volně se povalující puk. Kolem patnácté minuty nejprve Petr Jelínek v úniku přestřelil a poté Jakub Valský trefil z mezikruží připraveného Jána Laca. V závěru třetiny si Piráti vybojovali početní výhodu, kterou však do konce první třetiny nevyužili, a tak se přeneslo ještě osmatřicet vteřin do prostředního dějství.

Zbývající část početní výhody Chomutovští nevyužili, ale rychle po jejím skončení šel Liberec opět do čtyř. Další průběh byl protkán vyloučeními na obou stranách, což nakonec vyústilo ve 45 vteřin dlouhou početní výhodu pro domácí. Poté, co Branko Radivojevič nastřelil tyč, šel Liberec do dvougólového vedení. Kotouč se po kombinaci dostal se štěstím k Petru Jelínkovi, který nezaváhal – 2:0.

Před polovinou utkání měli Piráti hodně nadějných příležitostí, ale z dobrých pozic netrefili puk nebo byly jejich pokusy zblokovány. Ve 32. minutě měli Chomutovští možnost přesilovky, která se jim ale moc nepovedla. Ve 36. minutě Dominik Lakatoš trefil z mezikruží chomutovskou jedničku. Na druhou stranu ujel Jakub Lauko v tandemu se spoluhráčem dva na jednoho, ale situaci mladý forvard překombinoval.

Na začátku poslední třetiny hrál Chomutov přesilovku, ale ani tentokrát nepotvrdil výbornou úspěšnost v dosavadním průběhu play-off. Těsně před vypršením Marek Račuk přihrál do brankoviště, kde byl Petr Koblasa, ten však nezakončil přesně. Ve 47. minutě měli Bílí Tygři další přesilovku, ale neuspěli, i když stál sám před Jánem Lacem domácí útočník Lukáš Krenželok. V 51. minutě Piráti snížili zásluhou Petra Koblasy, který doklepl puk ze vzduchu za záda Jána Lašáka – 2:1.

O 46 vteřin později vrátil dvougólové vedení na liberecké hole Vladimír Svačina pokusem z těsné blízkosti – 3:1. V 54. minutě Adam Dlouhý vzal střelu v situaci dva na jednoho na sebe, ale trefil pouze boční síťku. Vracející se Jan Rutta z trestné lavice tvrdou střelou z kruhu prověřil libereckého brankáře. V závěru utkání už si Liberec hlídal pohodlný náskok a nepouštěl Chomutov do nadějných šancí, naopak dále ostřeloval Jána Laca. Power-play Chomutova vedl ke gólu Dominika Lakatoše, který uzavřel na konečných 4:1.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Vyrovnaná partie. Myslím si, že jsme byli silnější na kotouči než hosté. Zápas rozhodla nejen vstřelená branka v přesilovce pět na tři, ale hlavně jsme odpověděli na snížení Chomutova okamžitou brankou. Ta nám vrátila trochu klidu do dobře sehraného závěru. Zaslouženě jsme vyhráli.“

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Myslím si, že Liberec hrál dobře a přehrával nás ve všech situacích. Chtěli jsme bránit, ale dostali jsme gól, poté další v oslabení. Tyto zápasy rozhoduje to, že pokud dostanete při přesilovce soupeře pět na tři gól, zápas již nedohrajete. Vrátili jsme se ve třetí třetině do hry, kdy jsme vstřelili branku. Jenže vlastně z protiútoku jsme znovu inkasovali a bylo hotovo. Pokud chceme vyhrát, musíme vše zlepšit.“