Mladší dorost po osmi zápasech padl, nestačil na vedoucí Plzeň

Napsal 20.01.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - Mladší dorostenci Pirátů zajížděli v rámci 25. kola ELIOD extraligy na led Plzně, kde se odehrál souboj prvního s druhým, neboť Západočeši neohroženě vládnou skupině Západ. Svou pozici potvrdili plzeňští mladíci i tentokrát, v čase 22:22 vedli už 4:0. Chomutovští sice před polovinou utkání snížili na rozdíl tří tref, ale do závěrečné sirény inkasovali ještě třikrát a po osmi vítězstvích neuspěli.
25.kolo ne 20.1.2013
PLZ
7:1(3:0, 3:1, 1:0)
Plzeň
Zeman - Kaňák, Váchal, Starý, Pokorný, Sysel, Muchka, Čechura, Kvasnička - Vracovský, Vavřička, Stráský - Kantner, Kokoška, Hajšman - Rubner, Kodýtek, Kučera - Ivanič, Roubal, Krystl.
Štefka - Toman, Stuchlík, Petržílka, Novák, Lyszczarczyk, Novák, Knobloch, Kulich, Svoboda, Lidák, Wágner, Rindoš, Dejmek, Adámek, Jindra, Kašek, Hlaváček, Polák.

Plzeň
4. Stráský (Vavřička), 12. Kokoška (Hajšman, Kantner), 19. Kokoška (Hajšman, Starý), 23. Hajšman (Starý), 35. Hajšman (Kokoška), 39. Vavřička (Kaňák), 51. Vracovský (Stráský, Kvasnička)
28. Kulich (Toman, Wágner)

5:6
0:0
0:0
51:26
73

Velký souboj byl očekáván na plzeňském zimním stadionu, když na led vedoucí Plzně dojeli bojovat Piráti z Chomutova.
Plzeňští mladíci ale nenechali nic náhodě a za pouhých devatenáct vteřin donutili hostujícího gólmana ke třem zákrokům a ke třem přerušením hry! Severočeši byli očividně nesví a nechali se překvapit očekávatelným plzeňským tlakem. A indiáni byli i produktivní. Ve čtvrté minutě šli do vedení, když Jiří Stráský mazácky zakončil nájezd dvou na jednoho a po zemi poslal kotouč spolehlivě k tyčce. Tlak domácích pokračoval a druhý gól byl na spadnutí. A přišel ve 12. minutě. Filip Kokoška se uvolnil před brankou a dorazil do odkryté sítě Hajšmanovu střelu. První šance Chomutova pak přišla až v osmnácté minutě. Lyszczarczyk vystřelil z mezikruží a jeho střelu ještě dorážel Polák, avšak domácí Zeman oba pokusy spolehlivě pokryl. Chvíli nato se Západočeši radovali ještě jednou. Zemanovy zákroky položily základ pro následný brejk dvou na jednoho, který po Hajšmanově přihrávce před odkrytou branku proměnil ve svůj druhý gól v duelu Filip Kokoška.

Chomutovští dostali o přestávce vyčiněno, a tak se hned po začátku druhé třetiny tlačili dopředu. Kaše přihrával osamocenému Rindošovi v brejku dvou na jednoho, ale Zeman se stačil výborně přemístit. Jenže chomutovský tlak vzal hned v zárodku za své. Indiáni nepolevili v tempu a byli odměněni čtvrtou brankou, když nezvykle hlasitá střídačka Plzně slavila trefu Martina Hajšmana. Jen co Piráti přečkali Tomanovo vyloučení, sami se dostali do protiútoku a konečně prolomili Zemanovo kouzlo. Hříšník Toman se rychle zapojil do hry, čímž zaskočil domácí. A ve spolupráci s kapitánem Wágnerem připravil gól pro Jaroslava Kulicha. Jenže odpovědi Plzně na sebe nenechaly dlouho čekat. Přečíslení dvou na jednoho z repertoáru Kodýtka a Rubnera našlo dobře připraveného Štefka, stejně neúspěchem skončil na druhé straně nájezd Wágnera. Plzni tak čtyřbrankový náskok přinesl opět Martin Hajšman. Čtyřbodový útočník domácích barev prožil výjimečné utkání a ve spolupráci s partnerem z útoku Kokoškou vrátil klid na plzeňské hokejky. A když snížení nepřinesla ani dobrá šance Adámka, znovu to byli indiáni, kdo mohl slavit. Dlouhá, předlouhá, ale naprosto precizní přihrávka Lukáše Kaňáka našla na modrou čáru si najíždějícího Jakuba Vavřičku, který nadvakrát donutil Štefku pošesté lovit puk ze své sítě. V samotném závěru dvacetiminutovky navíc mohl Kokoška zkompletovat hattrick, ale při trestném střílení mu v kritický moment kotouč sjel z čepele hole.

Třetí třetina se odvíjela v umírněnějším duchu, a tak první vzruch přinesla až pošťuchovaná a strkaná v domácím obranném pásmu, do níž se zapojily prakticky obě celé pětky. Rozhodčí rozdělili osm trestných minut. A když v 51. minutě souhra do odkryté branky přeměnila zápas v plzeňskou exhibici, bylo jistojistě rozhodnuto. Kvasnička dostal přihrávku do mezikruží a kotouč poslal jemnou nahrávkou na Stráského. Ten zvedl hlavu a na druhé tyčce uviděl operovat v ještě lepší pozici kapitána Tomáše Vracovského, který prakticky z brankové čáry puk doklepl do branky.
Plzeňští se tak oklepali z nepříjemné prohry z ledu Letňan a předvedli nejlepší výkon sezóny. Naopak Piráti museli po skvělém vítězství a deseti nastřílených brankách silnému Kladnu sklopit hlavy.

Ladislav Čihák (Plzeň): Po prohře v Letňanech jsme se na tento zápas začali intenzivně připravovat a věnovali jsme mu prakticky celý týden. Kluci absolvovali náročné tréninky, protože jsme věděli, že nás nečeká nic jednoduchého. Chomutovští v průběhu sezóny odvedli pořádný kus práce; z páté příčky se výbornými výkony vyhoupli až na druhé místo, což jen prokázalo jejich kvality. Navíc se na našem ledě představili s tím nejlepším týmem, jaký mohli sestavit. Do sestavy zapojili Wágnera a Kašeho a nastoupili kompletní. K nám přijeli se systémem hry, který se nám podařilo podchytit, a prosazovali jsme se díky tomu, že Piráti vyrobili nějaké individuální chyby.
Vedle vysoké kvality našeho soupeře ale musím vyzdvihnout výkon našich hráčů, kteří šli do zápasu nažhavení a na ledě nechali všechno. Sehráli jsme výborné utkání a doufáme, že se nám jej nejednou ještě podaří zopakovat. Nyní máme před sebou rovněž náročný týden; ve čtvrtek hrajeme v Karlových Varech a v neděli doma přivítáme Kladno.