JUNIOŘI - reportáž

Klíč od Krušných hor míří do Chomutova, junioři v derby vymazali Litvínov

Napsal 30.10.2019 Petr Význer, Michal Luxa
L i t v í n o v / C h o m u t o v - Patnácté kolo O Pohár DHL proti sobě poslalo Chomutov s Litvínovem. Piráti tak k derby zajížděli na Zimní stadion Ivana Hlinky, kde Richard Běhula a jeho spoluhráči vymazali střelce Vervy a zvítězili 4:0. Téměř do poloviny utkání byl stav zápasu bezbrankový, ovšem poté si vzali slovo svěřenci Jaroslava Becka a Jana Brychty. O góly se postupně postarali Peter Lobodowski, Michal Janeček, Martin Berčík a Jakub Šuráň.
15.kolo st 30.10.2019
LIM
0:4(0:0, 0:2, 0:2)
CHM
Litvínov
Pejsar – Bártek, Šubrt, Baláž, Kitzberger, Jonák, Háva – Jindra, Kysela, Limanovský, Bartoš, Jouza, Šarlinger, Fišer, Kovačič, Dufek, P. Svoboda
Chomutov
Běhula – Šuráň, Seemann, Zeman, Ludvík, Ferbas, Vaněk, Pöschl - Švec, Dospěl, Dani, Popelka, Pech, Benda, Berčík, Janeček, T. Svoboda, Lobodowski, Jiří Kulich

Branky a nahrávky

Litvínov
Chomutov
30. Lobodowski (Zeman, T. Svoboda), 33. Janeček (Švec, Berčík), 46. Berčík (Popelka, Janeček), 60. Šuráň (Dospěl, Dani)

Statistiky

Vyloučení
4:7
Využití
0:0
V oslabení
0:0
Střely na branku
38:37
Diváci
93
Rozhodčí
Jaroš – Frodl, Komárek
Vyšší tresty
Berčík (Chomutov) 10 minut

Shrnutí

Chemici do utkání vstoupili rychlým vyloučením. Bartoš přidržel soupeře a zamířil na trestnou lavici. Ještě před koncem jeho trestu si na druhou lavici sedl Seemann, který sekl v brejku jedoucího Jindru. Litvínov si v následné početní výhodě, stejně jako předtím Piráti, nevytvořil příliš šancí a počet hráčů na ledě se bez změny skóre vyrovnal. Do zatím největší šance se dostal Pech, který jednoduchou kličkou překonal Pejsara, ale ne doskakující obránce Litvínova.

Dlouhý tlak Chomutova po polovině úvodního dějství ukončil Jouza vystihnutím přihrávky mezi obránci a vyrazil do samostatného úniku. V něm selhal, když z mezikruží rozezvučel tyč. Pirátům se po této akci povedlo vstřelit branku. Pejsar nedržel kotouč pevně, a tak ho Kulich doklepl do branky. Konečný verdikt rozhodčího se však hostům nelíbil. Branka nebyla uznána a Kulich byl poslán na trestnou lavici za sekání. Domácí si přesilovku užili pouze 25 vteřin. Háva podrazil soupeře a rovněž putoval za katr. Po skončení obou trestů se do obrovských šancí dostal Limanovský. Dvakrát stál hned vedle branky a dvakrát ji přestřelil.

I druhá perioda začala vyloučením domácího hráče. Na trestnou lavici zasedl za podrážení Baláž. Chomutov měl v početní výhodě dlouhý tlak, ale stejně si nevytvořil brankovou šanci. Po ubráněném oslabení dostal Litvínov odměnu v podobě chomutovské hry s šesti hráčích. Litvínov v početní výhodě zvládl pouze kombinovat a snad i díky tomu Seemann fauloval loktem Přemysla Svobodu a domácí měli možnost zahrát si přes minutu v pěti proti třem.

Skoro minutovou kombinaci završil střelou Háva. Běhula s ní neměl problém a počkal na hvizd rozhodčího. K další střele se dostal Fišer jehož rána vysoce přeletěla branku a pomohla Pirátům založit útok. Krátce po tom přišly pro Litvínov tři minuty hrůzy. Tadeáš Svoboda při své akci neuspěl, ale navázal na něj Peter Lobodowski. Jeho rána z vrcholu pravého kruhu proklouzla do litvínovské svatyně – 0:1. Druhou branku přidal po neproměněné šanci Litvínova Michal Janeček. Pejsar se roztáhl po brankovišti, ale na střelu i tak nedosáhl – 0:2.

Možnost na snížení přišla, když Pech vyhodil kotouč z vlastního pásma mezi diváky. Obrovskou šanci si vlastní šikovností vytvořil Přemysl Svoboda. Prokličkoval se skrz chomutovskou obranu, obkroužil branku a pokusil se okolo ní dovézt puk až za čáru. V tom mu zabránil Šuráň a skóre se neměnilo. Další, kdo si měl sednout na trestnou lavici byl brankář Běhula, který podrazil projíždějícího soupeře. Místo něj na ní usedl znovu Pech. Velká spousta střel Litvínova nestačila na překonání brankáře Běhuly, který nadále držel čisté konto.

Závěrečnou část zápasu odstartovalo překvapení pro Pejsara. Strážce domácí svatyně si myslel, že kotouč míří na zakázané uvolnění, ale mýlil se a musel narychlo rozehrát. Následoval skvělý obranný zákrok Baláže proti třem soupeřům. Půl minuty po této situaci se Piráti stejně dostali do útočného pásma. Zpoza branky vyjel kotouč na osamoceného Martina Berčíka. Ten se s pukem pomazlil a prudkou střelou do vinglu navýšil vedení svého týmu – 0:3. Ferbas nabídl Litvínovu výhodu, kterou krosčekem ukončil Limanovský a oba soupeři šli do čtyř. V nižším počtu hráčů, než je obvyklé, se více dařilo hostům z Chomutova. Velkou obětavost ukázal Jonák.

Věděl, že rána do níž lehá bude velice tvrdá, ale stejně se rozhodl ji zablokovat. S bolestivou grimasou se dlouho zvedal z ledu a ještě déle putoval na střídačku. Obrovskou šanci vytvořil Jindra, když v závodě o puk předjel soupeře a vyslal skvělý pas na osamoceného Bartoše. Jeho střela z levého kruhu skončila pouze na Běhulově betonu. Střelecká mizérie Litvínova pokračovala, a tak znovu pálil ostrými Chomutov. Jakub Šuráň nabruslil s kotoučem na levý kruh a svižnou ranou na vzdálenější tyč překonal Pejsara. čímž 55 vteřin před poslední sirénou uzavřel střelecký účet večera – 0:4.

Ohlasy trenérů

Radek Mrázek (HC Litvínov): „Utkání bych zhodnotil tak, že šancí jsme měli spoustu, ale v koncovce jsme byli chvílemi nedůrazní a naivní a soupeř své šance proměňoval.“

Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): „Do poloviny zápasu šlo o vyrovnané utkání plné osobních soubojů. Byl to klasický boj s nádechem derby. Po prvním gólu jsme se uklidnili a převzali iniciativu. Zpřesnili jsme hru a myslím si, že jsme byli o krok napřed a zaslouženě vyhráli.“