KLH Chomutov otočil nepříznivý stav a vyhrál v Chrudimi 5:4 po nájezdech

Napsal 28.12.2009 Petr Dejnožka a Pavel Kadeřábek
C h o m u t o v - Do vedení se dostali hosté zásluhou Václava Eiselta, který otevřel skóre ve 2. minutě. Domácí neproměnili v 10. minutě trestné střílení, když Jan Šeda trefil spojnici tyče a břevna. Domácí vyrovnali v 15. minutě po dalekonosné střele Davida Mocka chvilku po návratu vyloučeného hráče hostí. Ke konci třetiny hosté nevyužili přesilovku a do šaten se šlo za nerozhodného stavu. Do vedení se Chrudim dostala ve 22. minutě, když využila Tomášem Blažkem přesilovku. Třetí branku, také v početní výhodě vstřelil v 31. minutě Jan Šeda a vyhnal Miroslava Hanuljaka z branky. Toho vystřídal Tomáš Závorka. Jeho neprůstřelnost vydržela jen do 36. minuty, kdy ho opět v přesilovce prostřelil Marek Drtina. Hosté přeci jen snížili pro ně nepříznivý stav ve 40. minutě, kdy se od modré prosadil David Hájek. Naději hostům vykřesal Milan Kraft, který ve 47. minutě snížil na rozdíl jedné branky. Zasloužené vyrovnání zařídil hostům v 59. minutě Petr Jíra, když dokázal využít přesilovou hru a utkání dospělo do prodloužení. V něm dostal Radek Duda trest 5 min. + do konce utkání a jelikož se hosté ubránili došlo na samostatné nájezdy. Hostům se do branky na ně vrátil Miroslav Hanuljak a pochytal všechny domácí nájezdy. Za hosty byl úspěšný jen Jakub Grof a rozhodl o vítězství hostí.
34.kolo po 28.12.2009
CHR
4:5sn(1:1, 3:1, 0:2 - 0:0)
Chrudim
Landsman (Koutský) - Mocek P., Toužimský, Evan, Poskočil, Mocek D., Malinský, Drtina, Charousek - Radil, Martinec, Blažek, Zadina, Procházka, Bělohlávek, Semorád, Žák, Kaut, Rákos, Šeda, Klejna
Hanuljak (od 31.Závorka) - Mazanec, Bombic, Hájek, Posmyk, Malínský, Grof, Trefný, Všetečka - Míka, Kraft, Duda, Mikšovic, Kůs, Jíra, Eiselt, Domin, Jeslínek, Milotínský, Hofmeister

Chrudimští hokejisté přívítali na svém ledě silný Chomutov a dala se, jako vždy s tímto soupeřem, čekat vyrovnaná bitva. Úvod zápasu tomu ale nenasvědčoval, protože již ve druhé minutě šli do vedení hostující hokejisté. Jakub Grof vypálil od modré, Landsman dokázal puk pouze vyrazit před sebe, kde stál připravený Václav Eiselt, který dorazil kotouč do sítě – 0:1. Tlak hostí stále narůstal a u jednogólového náskoku zůstalo jen díky chrudimskému gólmanovi. Z mnoha šancí stojí za zmínku hlavně ta Stanislava Mikšovice, který se najednou zjevil před Landsmanem, ale zřejmě i on sám byl překvapen a tak tuto příležitost nedokázal zužitkovat ve druhý gól. To bylo v první třetině ze strany KLH vše. Od desáté minuty začali úřadovat chrudimští hokejisté. Marek Drtina trefil tyč, Radil spálil obrovskou šanci, tyto příležitosti vyvrcholily až faulem na unikajícího Procházku, po kterém bylo nařízeno trestné střílení. To ale nedokázal proměnit Jan Šeda. Hosté v této chvíli jen stěží bránili nájezdy chrudimských útočníků a Miroslav Hanuljak se měl opravdu co ohánět. Předvedl několik skvělých zákroků, například ukázkový semafor proti střele Jířího Malinského. Paradoxně to byl on, na kom ležela vina vyrovnávací branky nejvíce. Semorád vyhrál buly na Charouska, který poslal puk na Davida Mocka, který za červenou čarou vypálil. Puk Hanuljak výstrojí pouze ztlumil a ten skončil v brance – 1:1. Po první dvacetiminutovce bylo skóre nerozhodné.

Úvod prostřední periody pokračoval ve stejném duchu a v čase 21:58 přišla pro Chrudimské zasloužená odměna. Důraz a vytrvalost předvedl na brankovišti Jan Šeda, který jen přiklepl puk Tomáši Blažkovi, který poslal domácí poprvé do vedení – 2:1. Prostřední dvacetiminutovka se pomalu začínala podobat té, jako se zde hrála asi před měsícem. Chrudimští jasně ovládali vývoj zápasu a po průniku Zadiny mohl přidat třetí gól Procházka, to by ho ale nesměl skvěle vychytat Hanuljak. To se mu ale již nepodařilo v minutě 31.. Neskutečný gól si na své konto připsal Jan Šeda, který vystřelil do brusle obránce, od které se puk odrazil do vzduchu. Nikdo nevěděl, kde kotouč nyní najít, až po nějakých okamžicích zapadl do hostující branky – 3:1. Definitivní rozklad Chomutova dokonal dělovkou od kruhů Marek Drtina a vyhnal tím Hanuljaka z branky, jehož post zaujal karlovarský Tomáš Závorka – 4:1. Tímto brankostroj skončil, konkrétně z hokejek chrudimského celku. Ještě do konce druhé sirény dokázali hosté snížit. Drtinovo podklouznutí na modré využil Jíra, jehož ale v samostatném nájezdu vychytal Landsman. Následná přihrávka na modrou na volného Davida Hájka, jehož střela již vítězný efekt měla – 4:2.

Domácí chtěli ve třetí třetině udržet tvrdě vydobyté vedení a kontrolovali hru. Ač se zdálo, že Chrudim má utkání ve svých rukou, hosté zabrali a v 47. minutě zkorigovali na rozdíl jediné branky. Milan Kraft ujel obraně, vystřelil na Landsmana, který dokázal puk pouze vyrazit a ten samý hráč neměl problém zámést ho do branky – 4:3. Hrálo se ve středním pásmu, nicméně byl k vidění zajímavý hokej. Bylo ale zřejmé, že hosté pomalu, ale jistě, začínají stupňovat svůj tlak. Petr Jíra nejprve zaměstnal celou obranu a i gólmana, jenže neuspěl. Právě naopak dopadl v přesilové hře o dvě minuty později. Při vyloučení Petra Mocka nahodil puk na Landsmana, jemuž puk smolně propadl do branky – 4:4. V závěru ještě emoce vzplály po střele Marka Drtiny, která skončila na spojnici břevna a tyče Závorkovy branky. Základní hrací doba tedy skončila 4:4.

Prodloužení se hrálo v klidu, ale velké oživení přišlo v 63. minutě, kdy Duda smetl u mantinelu chrudimského beka, za což inkasoval trest do konce utkání. Při cestě do kabin byl ještě počastován mnoha nechvalnými slovy z publika. Domácí měli výhodu jednoho muže až do konce prodloužení, ale ani oddechový čas jim nepomohl.

O vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. V ním byl úspěšný pouze jeden muž a to Jakub Grof, který přesnou střelou poslal do Chomutova vzkaz v podobě bodu navíc – 4:5.

Pavel Rohlík, trenér HC Chrudim: Zase jsme ztratili nadějné vedení, což bylo pro zápas rozhodující. Jasná chyba Drtiny v poslední minutě druhé třetiny znamenala snížení na 4:2, které bylo pro hosty velmi důležité. V poslední třetině jsme se to snažili držet, oni sice snížili na 4:3, ale poté přišlo zbytečné vyloučení Petra Mocka, dostali jsme lacinou vyrovnávací branku. Dali jsme dnes asi čtyři tyčky, jenže na ty se bohužel nehraje. Další věc při přesilovce v prodloužení jsme to hráčům namalovali, nedodrželi pokyny, aby šli do branky k dorážkám a to musíme proměňovat. Samostatné nájezdy, to byl nedůraz střelců, říkali jsme jim, že gólman je velký, ať zkouší střílet, ale vypadalo to spíše jako nájezdy na krásu. Bod s Chomutovem, který je velice silný, i když nyní nemá takovou formu, bych před zápasem bral, ale nyní vzhledem k vývoji zápasu je to ztráta. Máme před sebou další zápasy v Šumperku a poté doma s Táborem, které musíme bezpodmínečně vyhrát.

Radim Rulík, trenér KLH Chomutov: Začali jsme dobře, vedli, jenže jsme dostali laciný gól na 1:1, což Chrudim hodně postavilo na nohy. Druhá třetina se nám vůbec nepovedla, protože jsme dostali tři góly. Hodně nám pomohlo, že jsme ještě stihli vstřelit ten kontaktní gól na 4:2. V poslední části jsme i trošku zariskovali, což se nám vyplatilo. I když se nám první dvě třetiny nepodařily, chtěli jsme se o ten výsledek poprat a velmi důležité také bylo, že jsme v prodloužení ubránili velmi dlouhé oslabení. Oba dva gólmani chytali skvěle nájezdy a nakonec rozhodl pouze jediný. Já jsem strašně rád, že jsme ho dali my.