Junioři zvládli drama a srovnali čtvrtfinále se Slavií, rozhodla desátá série nájezdů

Napsal 20.03.2019 Eliška Ratiborská, Libor Kult
C h o m u t o v - Zhruba 24 hodin měli junioři Pirátů, aby vstřebali prohru z úvodního čtvrtfinále DHL extraligy se Slavií. I po přesunu na hlavní plochu ROCKNET ARÉNY chomutovští střelci dlouho mlčeli. Málka v brance Pražanů překonal až po 98 minutách a 55 vteřinách hry Josef Koláček, který se nakonec stal i jedním z hrdinů rozstřelu, do nějž duel dospěl. Právě syn jedné z novodobých klubových legend proměnil dva nájezdy, čímž přispěl k vítězství, které trefil v desáté sérii Michal Gut, jemuž předtím v páté sérii kotouč při blafáku utekl. Za stavu 1:1 se tak čtvrtfinále přesouvá na led Slavie.
ČF2 st 20.3.2019
3:2sn(0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
SLA
Pavlát – Váchal, Šuráň, Seemann, D. Zeman, Beneš, D. Vaněk, Štochl – Štefančík, Vrhel, Chlán, M. Svoboda, Prokop, Jaroš, Koláček, T. Koblížek, Pech, Ouřada, Gut
Slavia
Málek – Štibingr, Duda, Antoš, Mareček, Steinocher, Čapka, Holý – Brož, Kižlin, Všetečka, Havrda, Hradil, Hasil, Vlček, Turek, Labuzík, Janča, Petrák

39. Koláček (Chlán, Seemann), 43. Štefančík (D. Zeman, T. Koblížek), rozhodující nájezd Gut

Zubzanda – Kokrment, Gerát

Po úvodním hvizdu rozhodčích se jako první zmocnili puku Piráti, ale slávisté jim ho brzy sebrali a dostali se do první šance utkání, kdy Damien Hradil prověřil domácího brankáře. Dominik Pavlát zvládl vykrýt i následující střelu, ale v páté minutě na přesného Jakuba Janču, který se zmocnil puku po chybné rozehrávce Chomutovských, už nestačil – 0:1. Piráti nenechali dlouho čekat a ke střele se dostal Kryštof Ouřada, kterého ihned následoval Denis Zeman, ale Roman Málek byl v obou situacích pozorný, ačkoliv při druhém pokusu domácích v brankovišti ležel.

Slávistům gól dodal sebevědomí, nerozhodilo je ani vlastní oslabení a Piráty do poloviny třetiny téměř nepustili do útočného pásma. Ve čtrnácté minutě bylo před domácí brankou opět rušno, ale Michal Steinocher nebyl přesný a vedení nenavýšil. Jiné to nebylo ani o dvě minuty později, kdy se puk za brankářova záda pokoušel protlačit pro změnu Robin Všetečka, jenže trefil jen tyčku. K poslední šanci Chomutovských první třetiny se dostal Michal Gut, ale ani ten ji neproměnil.

Na začátku druhé části oba celky navzájem navštívily útočná pásma, ale ke střele se dostal pouze Milan Antoš, jehož pokus Dominik Pavlát vytěsnil. Oplácet na druhou stranu přijel dorostenec Marcel Štefančík, jenže hostujícího brankáře nepřekonal ani dorážkou. Jinak na tom nebyl ani osamocený Kryštof Ouřada. Roman Málek vykryl i nahození Víta Seemanna v šestadvacáté minutě, stejně jako následující dorážku opět připraveného Kryštofa Ouřady. Své příležitosti ke vstřelení branky mělo hned několik hráčů z obou týmů, ale přesto přes polovinu dvacetiminutovky zůstal stav nezměněn.

Dvě minuty před druhou sirénou to pro Piráty nevypadalo příliš dobře, Jaroslav Brož se totiž dostal až k jejich brance a ačkoliv puk minul, kotouč se klouzal dál, Dominik Pavlát ho vykopl až na poslední chvíli. Do konce druhé třetiny zbývala už jen minuta a několik vteřin, když se konečně mohli radovat i domácí! Sražené nahození Víta Seemanna posunul před branku Petr Chlán a Josef Koláček po objetí branky skóroval – 1:1. Chomutovští hráči stihli s pukem ještě jednou uniknout a dokonce i zakončit, puk ale propadl do brány až po vypršení času druhé části hry.

Ve čtyřicáté třetí minutě zvedali domácí podruhé ruce nad hlavy, když Marcel Štefančík gólem z levé strany obrátil stav zápasu – 2:1. Po nevyužité šanci domácích se podruhé prosadili hosté. V devětačtyřicáté minutě se v oslabení trefil Maxim Havrda do horní poloviny branky – 2:2. V 52. Minutě se Jan Štibingr zasnažil překvapit Dominika Pavlát, ten však byl pozorný. O minutu později Josef Koláček nevyzrál na Romana Málka, a tak duel směřoval do prodloužení, které neodvrátil ani výpad Robina Všetečky z levého křídla.

Nastavení začalo opatrně. V polovině třetí minuty dostali Piráti možnost početní výhody čtyři na tři, což se snažil využít nejprve Vít Seemann, Kryštof Ouřada nebo Petr Chlán, jenže Roman Málek vychytal tyto i další pokusy domácích hráčů. Prodloužení tím pádem nerozhodlo, a tak se týmy přesunuly k nájezdům.

Úvodní runda pěti sérií, v nichž začínali Piráti, vítěze neurčila, neboť se na každé straně prosadili dva hráči. Po otočení pořadí skóroval v osmém pokračování hostující Šimon Vlček, ovšem Josef Koláček podruhé ze tří pokusů proměnil a srovnal. Rozuzlení tedy přinesla až desátá série, v níž nejprve neuspěl Vlček, což dalo šanci Michalu Gutovi, který povedenou kličkou přivál bílomodrým nadějím vyrovnání série – 3:2.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Věděli jsme, že musíme utkání jakkoliv zvládnout, protože první duel se nám nepovedl. První inkasovaný gól s mužstvem nezamával, naopak bylo vidět, že ho nakopl. Ve druhé polovině první třetiny, si myslím, že jsme byli lepší. Pak jsme v přesilovce vyrovnali a do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme hrát zodpovědně a počkat si na chybu, která přišla. Pak jsme drželi otěže utkání, jenže jsme při naší přesilovce v podstatě z ničeho inkasovali. Potom už to byl taktický a psychický boj. V prodloužení jsme sice nevyužili přesilovku, ale nakonec jsme to silou vůle urvali. Do Prahy odjíždíme s tím, že je to padesát na padesát a že tam minimálně jednou budeme chtít vyhrát.“

Tomáš Hamara (HC Slavia Praha): „Blahopřeji soupeři k výhře v nájezdech. Jsem spokojený, že jsme zápas dotáhli až k nim. Musím kluky pochválit a jsem na ně pyšný, protože se tady nedalo vyhrát. Každý, kdo tu byl, to viděl.“