Junioři zdolali Jihlavu na jejím ledě o jednu branku

Napsal 15.01.2015 David Panuška
C h o m u t o v - Piráti se v desátém kole nástavby DHL extraligy juniorů představili na ledě Jihlavy. Skóre otevřel již po jednadevadesáti sekundách Aleš Macháček. Ve druhé třetině jej napodobil jmenovec Petr Macháček a severočeši vedli již o dvě branky. Jihlavští mladíci avšak dokázali snížit, autorem úspěšné trefy byl Lukáš Anděl. Do třetí periody vstoupili tedy Piráti s jednobrankovým náskokem, který v padesáté minutě dokonce navýšili. Na rozdíl jediné branky ještě snížil Lukáš Jícha. V závěru domácí nedokázali vyrovnat a tak si chomutovský celek připsal tři body.
N10 čt 15.1.2015
JIH
2:3(0:1, 1:1, 1:1)
Jihlava
Svoboda – Hohl, Dundáček, Pospíchal, Tobola, Leština, Port, Kochánek – Anděl, Jícha, Marcilis – Beran, Střecha, Bambula – Mahút, D. Dvořák, Balaštík – Dufek.
T. Dvořák – Dubeň, Havel, Černý, Cestr, Szathmáry, Drobný, Hierman – Wágner, Sťovíček, Huňady – Strunz, P. Macháček, Jirušek – Kellerstein, A. Macháček, Bednář – Tatár, Tupý, Ringler.

Jihlava
33. Anděl (Dundáček), 58. Jícha (Střecha)
2. A. Macháček (Kellerstein, Černý), 26. P. Macháček (Kellerstein), 50. Strunz (Havel, P. Macháček)

2:5
1:0
0:0
32:36

Kdo se přišel podívat na zápas jihlavských juniorů proti Chomutovu s malým zpožděním, ten promeškal úvodní gól utkání. V čase 01:31 projel po pravé straně přes modrou Aleš Macháček, dostal se přes Svobodu a poslal puk k jeho pravé tyči. Rychlý gól domácí opařil a ti se nemohli dostat k vážnějšímu ohrožení branky. Akce hostů zase postrádaly patřičnou přesnost, několikrát se pískalo zakázané uvolnění Pirátů. Po střele Bednáře se k dorážce zblízka nedostal Aleš Macháček a krátce na to si Šťovíček ostrou ranou z mezikruží vylámal zuby na gólmanovi Dukly. Červenožlutí se mohli o vyrovnání snažit při dvou přesilových hrách, jenže je neodehráli dle svých představ, kolikrát jim však chybělo i trošku pověstného štěstí. Minutu před koncem se pak Šťovíček znovu neprosadil, tentokrát dorážkou zblízka.

Druhá třetina již byla v jiném gustu. Začala jihlavským náporem; v dobré šanci byl dvakrát Anděl. Nejprve vzal odpovědnost na sebe, nepřihrával před brankou volnému Jíchovi, a zblízka Dvořáka neprostřelil. Hned poté si dojel do rohu pro vyražený puk, namířil si to přímo před gólmana, pohlednou akci však zakončil těsně vedle. Radoval se tak Chomutov. Kellerstein z protiútoku zavezl puk do pásma, před branou se ke kusu černé pryže dostal Petr Macháček a rázem vedli hosté o dvě branky. V polovině zápasu navíc vystřelil exjihlavský Szathmáry těsně vedle levé tyčky. Následně Piráti nepropasírovali puk do branky ani v obrovském závaru při přesilovce před Svobodovou svatyní. Jihlava hned na to vyhodila kotouč, který za branou Chomutova dojel Střecha a nechybělo moc, aby zaváhání gólmana potrestal zastrčením puku do opuštěné klece, byl však zablokován bekem. Po faulu Drobného na Střechu, jenž protihráče narazil na hrazení, se nabídla Dukle pětiminutová početní převaha. Po půlminutě přesilovky skóroval Lukáš Anděl dorážející zblízka puk mezi nohami Dvořáka po střele Dundáčka. V polovině trestu Drobného skončil zápas i pro Filipa Dundáčka, který u střídaček trefil do oblasti hlavy a krku Jiruška. Při hře čtyři na čtyři mohl srovnat Tobola, jehož táhlá pumelice z pravého kruhu skončila na konci pravého betonu gólmana.

Hned na úvod třetí části se domácí dostali do akce dva na jednoho, pas Dufka na volného spoluhráče zblokoval na poslední chvíli pirátský bek. Při další přesilové hře měla Dukla dvě slibné šance, u Dvořákovy pravé tyče byl na poslední chvíli zablokován dorážející Bambula a poté gólman hostí se štěstím přestál závar ve svém brankovišti. Polovina závěrečné dvacetiminutovky přinesla rozhodující trefu. Pumelice Dubeně nejprve skončila na Svobodovi a poté si bek hostí nepřišel na domácího strážce svatyně ani střelou mezi jeho nohy. Nápor Chomutova byl nakonec zužitkován. Petr Macháček poslal kotouč před branku, kde zůstali nepokrytí Strunz s Havlem, druhý jmenovaný připravil puk pro svého spoluhráče a Martin Strunz obstaral pod marně se natahujícím gólmanem vítěznou trefu svého týmu. Tři minuty před sirénou přišel nepěkný moment zápasu, když napadající Aleš Dufek po nezaviněném kontaktu s hráčem hostí zůstal ležet na ledě a nakonec kluziště opustil na nosítkách. Probíhající přesilovou hru Jihlava nevyužila, radovala se až třináct vteřin po jejím konci, když zblízka zamířil do černého Lukáš Jícha a vykřesal svému týmu kapku naděje. Jihlava rázem ožila. Beran za brankou vybojoval puk a poslal jej na Bambulu, který ve velice obtížné pozici netrefil kotouč ideálně a zamířil těsně vedle odkryté části klece. Minutu a půl před koncem Střechovi zblízka při dorážce sjel kotouč z hole, stejně jako jeho spoluhráči. Když v čase 59:36 odolal Tadeáš Dvořák dalšímu závaru před svojí brankou, bylo o osudu zápasu rozhodnuto.

Robert Kaše (Chomutov): „Jsme rádi za tři body, po dvou porážkách se nám opět podařilo vyhrát. Po zranění jsme mančaft konečně dali do kupy. Myslím si, že jsme předvedli slušný výkon. Celý zápas jsme měli pod kontrolou, až na konec, kdy nám Dukla trošku zatopila a měli jsme i trochu štěstí. Musím klukům poděkovat a soupeři popřát hodně úspěchů v dalších zápasech.“

Patrik Augusta (Jihlava): „Je to jednoduché, Chomutov dal o jeden gól více. My nejsme v situaci, abychom mohli říkat, že hrajeme dobře a nezískáváme body. Samozřejmě výkon byl z naší strany velice kvalitní, ale utkání dopadlo tak, jak dopadlo.“