Junioři z dobře rozehraného utkání nakonec berou pouze jeden bod

Napsal 15.09.2018 Marek Douda, Miroslav Kučera
C h o m u t o v - Ke čtvrtému kolu juniorské DHL extraligy přijel do ROCKNET ARÉNY soupeř z Kladna. Piráti odehráli výborně první třetinu, ale v té druhé dvougólový náskok ztratili a nakonec po základní hrací době prohráli. Malou cenou útěchy může být fakt, že v nadstavbové části Piráti vyhráli na samostatné nájezdy, a tak ze zápasu s prázdnou neodešli.
4.kolo so 15.9.2018
3:5(1:0, 1:3, 1:2 - N 0:0 - 1:0)
KLA
Pavlát – Váchal, Seemann, Zeman, Mikulec, Beneš, Kleiner, Štochl – Bajer, Vrhel, Chlán, Prokop, Jaroš, Koláček, Lobodowski, Koblížek, Pech, Ouřada, Gut
Kladno
Novotný – Kvapil, Staněk, Volráb, Šmatlák, Flachs, Veber, Zich – Šimek, Hašek, Bernat, Bláha M., Bláha O., Husarik, Rendla, Štrombach, Čermák, Sachr

8. Štochl (Koláček, Váchal), 24. Vrhel (Koblížek, Koláček), 56. Koblížek (Ouřada, Bajer)
Kladno
26. Bláha M., 26. Bernat (Rendla), 40. Bernat (Čermák), 47. Husarik (Volráb, Bernat), 60. Kvapil (Husarik)

8:5
1:0
0:0
36:42
Kostourek – Fiala, Juránek

Úvodní třetina utkání se nesla ve znamení častých vyloučení, což se v první desetiminutovce týkalo hlavně hostujícího Kladna. Pirátům se možnost početní výhody naskytla v první a znovu ve čtvrté minutě hry, avšak kýžené otevření skóre nepřinesla. Bod zlomu nastal v osmé minutě, kdy domácí hráli přesilovku pěti proti třem. Pirát Koláček přesným pasem zpoza branky našel Jakuba Štochla, jenž nikým nehlídán otevřel gólový účet – 1:0.

V polovině prvního dějství visel ve vzduchu druhý gól Chomutova, když Chlán nejprve nastřelil brankáře Novotného a z následné dorážky selhal rovněž Kleiner. Ve 12. minutě se situace obrátila a dvojitému oslabení čelila pirátská posádka. Kladenským Rytířům obléhání pirátské lodi snížení nepřineslo, o což se lvím podílem zasloužil maskovaný strážce Pavlát, jenž odrazil veškeré pokusy soupeře. Útočná aktivita hostujícího týmu pokračovala rovněž za shodného počtu hráčů, do konce první části zápasu ovšem zůstalo skóre beze změny.

Na počátku prostředního dějství byli hosté na dosah vyrovnání, když ve 23. minutě unikl Ondřej Bláha do akce jeden na jednoho, avšak nepřešel přes pirátskou hráz jménem Dominik Pavlát. O to hořčí byla pro kladenského útočníka skutečnost, že Chomutov skóroval z následného protiútoku z hole Stanislava Vrhela – 2:0. Dvoubrankové vedení vydrželo domácímu celku pouhé dvě minuty, po kterých následovala dvojitá gólová odpověď Středočechů. Nejprve Michal Bláha snížil na rozdíl jedné branky, když vystihl nepřesnou přihrávku Lobodowského a posléze překonal Pavláta – 2:1. O dvanáct vteřin později se z identické situace prosadil Tomáš Bernat – 2:2.

Hra se ve druhé části třetiny vyrovnala, což zapříčinilo snížení počtu výraznějších gólových příležitostí. Oba celky za vyrovnaného stavu zvolily opatrnost a z dění na ledové ploše se stala taktická bitva, kterou v závěru třetiny ovládli hosté. Ve 39. minutě se Ondřej Bláha ocitl před prázdnou klecí, ale v obrovské šanci minul prostor mezi třemi tyčemi. Těsně před druhou sirénou získal Tomáš Bernat kotouč na hranici vlastní obranné třetiny, kombinací s parťákem Čermákem se dostal před branku a dokonal obrat – 2:3.

Stejně jako na počátku druhé i ve třetí třetině byli Kladenští blízko vstřelení branky. Michal Bláha se v početní výhodě zjevil sám před odkrytou bránou, domácí tým ovšem opakovaně podržel Pavlát. Rytíři Kladno zahozené tutovky litovat nemuseli, ve 47. minutě se k puku dostal Pavel Husarik, který ranou z první prostřelil brankáře Chomutova – 2:4. Kromě další obdržené branky zkomplikovalo Pirátům situaci dvojité oslabení, které úspěšně ubránili.

V posledních deseti minutách základní hrací doby chomutovští junioři zvýšili ofenzivní aktivitu a po zásluze se dočkali gólu. V 56. minutě našel Ouřada přesným pasem volného Tomáše Koblížka, jenž blafákem dostal svůj tým na dostřel vyrovnání – 3:4. V 59. minutě zariskovali domácí hrou v šesti s odkrytou brankou v zádech a Středočeši toho naplno využili. Jan Kvapil přerušil kombinaci Pirátů a následným pokusem trefil prázdnou branku – 3:5.

V nadstavbové části byly na obou stranách k vidění šance, které měly parametry k celkovému rozhodnutí boje o bonusový bod z utkání. V polovině 61. minuty měli domácí možnost trestného střílení, které ovšem exekutor Ouřada nezužitkoval. O minutu poté mohl rozhodnout hostující Volráb, který v jasné šanci pouze orazítkoval obě tyčky chomutovské svatyně. V závěrečné nájezdové loterii uspěl pouze Kryštof Ouřada, který tak splatil dluh za předešlý neproměněný nájezd a Chomutovu získal bod z nadstavby.

Jan Brychta (Piráti Chomutov): „První třetinu jsme odehráli výborně. Ve druhé jsme přidali další gól, ale vzápětí jsme během dvaceti vteřin prohráli zápas po vlastních chybách. Nesebrali jsme se, zkusili jsme ve třetí třetině zabrat, šlápnout, ale bohužel přišel čtvrtý gól. I když jsme snížili na 3:4, v závěrečném tlaku jsme ztratili kotouč a dostali gól do prázdné brány. Je to pro nás zklamání, vedli jsme 2:0, měli jsme zápas v svých rukách, ale prohráli jsme.“

Pavel Patera (Rytíři Kladno): „Byl to asi první výkon, jaký si v soutěži představujeme. Navázali jsme na výkony z přípravy a kluci aspoň vidí, jaká je cesta, protože profesorský hokej se hrát nedá. Musí se to podpořit týmovým výkonem. I když jsme prohrávali 0:2, pořád jsem na střídačce cítil, že se to dá otočit, což se nakonec podařilo.“