Junioři ve vyrovnaném utkání ztratili nadějné vedení, se Salzburgem nakonec padli

Napsal 15.02.2020 Michal Luxa
C h o m u t o v - Super pohár DHL extraligy juniorů přivál do Chomutova soupeře ze Salzburgu, s nímž Piráti prohráli 3:5. Přitom svěřenci Jaroslava Becka vedli o tři zásahy, ale ve druhé polovině střetnutí začali tahat za kratší konec provazu a ze zápasu nezískali žádný bod. O branky Severočechů se postupně postarali Adam Popelka, Jakub Jaroš a Jakub Ludvík.
SUP4 so 15.2.2020
3:5(1:0, 2:2, 0:3)
SAL
Běhula – Šuráň, Ludvík, Ferbas, Houdek, D. Vaněk, Jungvirt – Pavlák, Popelka, Prokop, Jaroš, J. Veselý, Janeček, Koláček, T. Svoboda, Lobodowski
Salzburg
Bugl – Obu, Schwaiger, Menner, Necesany, Wimmer, Reich – Cimmerman, Eham, Lutz, Maier, Winkelmann, Leonhardt, Borzecki, Pronin, Wolf, Lindner, Hložek, Müller

10. Popelka (Ludvík, Janeček), 21. Jaroš (Popelka), 26. Ludvík (Jaroš, Ferbas)
Salzburg
31. Obu (Reich), 38. Lindner (Leonhardt, Schwaiger), 45. Cimmerman (Hložek, Necesany), 52. Hložek (Pronin, Wolf), 59. Reich

Jan Prokop (Chomutov) - Josef Eham (Salzburg) oba 10 minut

Běžela teprve třetí minuta, když poprvé chyboval domácí Jakub Šuráň. Jeho zaváhání se snažil využít Danjo Leonhardt, který se vydal do samostatného úniku. Ovšem Richard Běhula celou situaci ustál a nenechal soupeři místo u levé tyče. Na začátku desáté minuty se skóre zápasu poprvé měnilo, když se střelou k bližší tyči prosadil Adam Popelka 1:0.

O čtyřicet vteřin později mohlo být vedení Pirátů dvoubrankové. Jakub Veselý našel mezi kruhy Josefa Koláčka, který se pro přihrávku musel trochu vracet, a tak zkusil otočku, ale u levé tyče už místo k prostřelení nebylo. Ve čtrnácté minutě si do předbrankového prostoru najel Josef Eham, který nastavil hůl a poslal černou gumu do horní části branky, avšak trefil domácího gólmana do hrudi. V závěru úvodní periody se na hranici brankoviště ocitl Jakub Veselý, jenž zblízka mířil vedle levé tyče rakouské svatyně.

Hned v první minutě druhé části zatáhl za záchranou brzdu Josef Koláček, jenž zastavil unikajícího Josefa Ehama. Sám faulovaný hráč se rozjel k trestnému střílení a dlouho s kotoučem míchal. Richard Běhula jej vybruslil a donutil k pokusu vedle levé tyče. O devět vteřin později se Chomutovští znovu radovali. Adam Popelka a Jakub Jaroš se sami hnali na hostujícího brankáře a druhý jmenovaný zakončil přesně nad jeho vyrážečku – 2:0. Běžela šestadvacátá minuta, když se k nepovedené Ferbasově střele nachomýtl Jakub Jaroš, jenž přistrčil černou gumu na Jakuba Ludvíka. Ten byl sice maskovanému muži velmi blízko, ale z otočky našel mezeru mezi jeho betony a zaznamenal první trefu v juniorském týmu – 3:0.

Po polovině střetnutí se Salzburg dočkal snížení, když zužitkoval početní výhodu. Od modré čáry se totiž napřáhl Christian Obu, který poslal kotouč do pravé tyče, od níž se odrazil za brankovou čáru – 3:1. Od této chvíle přebral rakouský celek otěže a do konce třetiny Chomutov mačkal před jeho brankou. Ve třiatřicáté minutě se na hranici brankoviště nacházel Josef Eham, avšak jeho střela mířila ve vyložené příležitosti jen do Richarda Běhuly. Na světelné kostce svítil čas 37:08 a náskok Pirátů byl už pouze jednogólový. Zprava vletěl do třetiny Elias Lindner, který střelou z kruhu pro vhazování prostřelil domácího gólmana – 3:2.

V pětačtyřicáté minutě bylo vyrovnáno, když si na Hložkovu přihrávku najel mezi kruhy Sebastian Cimmerman, který zblízka propálil domácího maskovaného muže – 3:3. O šest minuty později se Salzburg poprvé ujal vedení! Daniel Pronin na Richarda Běhulu ještě nevyzrál. Ovšem vyražený kotouč si našel Martin Hložek, jenž bekhendem zamířil do odkryté svatyně – 3:4. V pětapadesáté minutě pak do útočného pásma vnikl Jakub Šuráň, jehož pokus zamířil do brankářových betonů. K dorážce se tak dostal Michal Janeček, ale ani on černou gumu do pokladnice neposlal.

V závěru utkání si při vyloučení hostujícího hráče vyžádal oddechový čas Jaroslav Beck. Ten nechal na střídačce Richarda Běhulu a poslal do hry šestého bruslaře. O těžkou přihrávku se pak pokoušel Josef Koláček, čehož využil Dustin Reich, jenž se přes celé kluziště nemýlil – 3:5.

Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): „Nejraději bych se spláchl do záchoda, protože jsme se dali po výprasku s Boleslaví dohromady. Kluci v utkání odehráli parádní pasáže, ale v momentu, kdy jsme zápas drželi v rukách, přišly okamžiky euforie a chtěli udělat něco navíc. To bylo samozřejmě špatně a Salzburg není žádný nazdárkov. Oni pak dokáží každou chybu potrestat. Ať to bylo vyloučení Šuráně, který patří k nejukázněnějším a pro tým dýchá, ale udělá takovou hloupost v útočném pásmu. Kluci prostě věřili, že utkání mají a to jim zlomilo vaz. Bohužel si nedají říct a někteří jsou nepoučitelní. Je to pro nás hrozně kruté, ale pro kluky je to další lekce. Play-off se nám hodně vzdaluje. Děláme co můžeme, abychom klukům vysvětlili, co hokej znamená a jak se musí hrát. Že na téhle úrovni se může z mála stát katastrofa. Doufám, že hráči, kteří budou hrát extraligu příští rok, se poučí, protože myslíme o trochu dál. Na každý gól potřebujeme pět šancí, oni do třetiny přijedou a prostě to trefí. Ještě bych chtěl říct, že kluci chtěli ukázat, že mohou nahradit hráče, jakými jsou Vrhel, Kulich, Seemann a další. To jsou z našeho pohledu nenahraditelní hráči, ale s týmem jsme si řekli, že pro to zkusíme udělat všechno. To je moment, kdy si řekli, tahouni tu nejsou, ale my to dáme i bez nich. To by bylo pro nás cenné, ale to jsme teď dvakrát nezvládli.“