DOROST - reportáž

Dorostu vstup do extraligy nevyšel, padl na ledě pražské Slavie

Napsal 15.09.2022 Šimon Rogner, Michal Luxa
P r a h a / C h o m u t o v - V úvodním kole Extraligy dorostu zajížděli Piráti na led Slavie, kde padli 1:4. O osudu zápasu rozhodla již první třetina, v níž svěřenci Radka Šípa inkasovali tři branky během čtyř minut. Chomutovští korigovali až deset minut před konečnou sirénou, když jejich první trefu v novém ročníku zaznamenal Filip Novák. Závěrečné drama se už nekonalo, a tak dorost míří zpátky na sever Čech bez bodů.
1.kolo čt 15.9.2022
SLA
4:1(3:0, 1:0, 0:1)
Slavia
Bašta – Derka, Kubánek, Pšenička, Skyba, Ciolek, Marek – T. Poletín, Hlavička, Grebeníček, Matějovský, Tittl, Tichý, Kucharčík, Havlíček, Němeček
Hájek (Štěrba) – Malý, Záhorec, Švarc, Snopek, Kříž, Pokorný – Nastoupil, Pospíšil, Halfar, Sochor, Vaněk, B. Novák, Malcovský, Kurelović, Kalvoda, Grosskopf, F. Novák

Slavia
13. Matějovský (Kubánek, Hlavička), 15. Derka (Grebeníček), 17. Havlíček (T. Poletín, Ciolek), 38. Grebeníček

Valda – Kučera, Kubas

Patnáct vteřin po začátku první přesilovky se sešívaní blýskli přesnou kombinací, kterou střelou z první zakončoval Artur Matějovský. Brankář Hájek se proti střele z levého kruhu nestačil přesunout - 1:0. Úvodní gól domácí nabudil a za necelé dvě minuty znovu skórovali. Gólmana Chomutova tentokrát pokusem od modré překvapil Petr Derka, jemuž nejspíš pomohla clona před brankou - 2:0.

Tlak svěřenců trenéra Ladislava Slížka pokračoval a sedmnácté minutě navíc přidali třetí gól. Slávistický kapitán Tomáš Poletín prokázal výborný přehled a nahrávkou zpoza branky připravil pozici pro přesně zakončujícího Jakuba Havlíčka - 3:0. Sám Poletín pak byl blízko vstřelení gólu, v situaci na brankovišti ho ale Hájek v závěrečné minutě úvodní části vychytal.

Druhá třetina se nesla v klidnějším duchu, slávisté ale dále udávali tempo. Matějovský mohl ve čtyřiadvacáté minutě vstřelit další branku, když z mezikruží soupeřovu svatyni minul. Sešívaní se pak museli bránit dvěma chomutovským přesilovkách, z nichž Piráti Baštu výrazněji nezahrozili.

Brankář Slavie se však přesto musel mít na pozoru, zejména ve šestatřicáté minutě, kdy skvělým zákrokem zastavil příležitost Sochora. Znovu se potvrdilo pravidlo nedáš - dostaneš. O dvě minuty později, protože Štěpán Grebeníček povedeným bekhendovým blafákem zvýšil vedení už na 4:0.

Oslabení v úvodu třetí třetiny sešívaní ubránili, avšak ve čtyřiačtyřicáté minutě už málem inkasovali. Sám před Baštou se znovu zjevil Sochor, který ale ani tentokrát skulinku v postavení domácího gólmana nenašel. Odpovědět mohla Slavia dvě minuty poté, jenomže po sólu Kubánka chytil střelu Tittla pozorný Hájek. Nakonec to tak byli Piráti, kteří v čase 50:30 snížili na rozdíl tří gólů. O čestnou a zároveň první trefu Chomutova se postaral Filip Novák, jenž byl jeden z nejaktivnějších hráčů v zápase - 4:1.

Tomáš Kucharčík (HC Slavia Praha): „Pro nás je to důležité vítězství. Jsme rádi za tři body.“

Radek Šíp (Piráti Chomutov): „První utkání v sezoně bylo plné očekávání, ale bohužel to nevyšlo tak, jak jsme si přáli. Po první třetině jsme prohrávali 0:3. Chtěli jsme se vrátit do zápasu, ovšem proti výborně bruslícímu soupeři jsme se neprosadili. Náš bojácný a nedůrazný výkon na body nestačil.“