DOROST - reportáž

Dorostenci končí ve čtvrtfinále, ani napodruhé na Rytíře nestačili

Napsal 19.03.2019 Michal Luxa, Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti ve čtvrtfinálové sérii ELIOD extraligy dorostu hraném na dva vítězné zápasy nestačili na Rytíře, kteří po obtížné výhře v Chomutově doma potvrdili roli favorita. Kladenští si do začátku třiadvacáté minuty vytvořili i díky trestnému střílení třígólové vedení, které se ukázalo jako rozhodující. Chomutovští se potom totiž dotáhli v závěrečné přestřelce maximálně na rozdíl dvou branek. Marcel Štefančík vstřelil dva góly a na jeden přihrál, Tadeáš Svoboda a Jiří Kulich odešli s bilancí jedné vstřelené branky a získané nahrávky.
ČF2 út 19.3.2019
KLA
9:6(1:0, 4:2, 4:4)
Kladno
Suk – Alscher, Havel, Koštoval, Kohlíček, Sýkora, Ticháček – Kouba, P. Bareš Procházka, Sojka, Hrabík, Šilhavý, A. Bareš, Nedvěd, Ullrych, Adam, Šapovaliv, Chrenka
Šatný (23. Malant) – Němec, Frollo, Perný, Kovár, M. Pöschl – Spudich, L. Koblížek, Príhoda, Jiří Kulich, Svoboda, Čech, Štefančík, Vostiňák, Kalčík, F. Döring, Ekrt

Kladno
19. Bareš (Hrabík), 21. Bareš (Adam, Sojka), 23. Hrabík, 30. Ullrych (Šapovaliv, Chrenka), 38. Ticháček (Bareš, Sojka), 43. Ticháček (Sýkora, Bareš), 49. Sojka (Koštoval), 54. Šapovaliv (Ticháček), 59. Ticháček (Sojka)
23. Štefančík (T. Svoboda), 33. M. Pöschl, 48. Štefančík (Jiří Kulich), 51. T. Svoboda (Němec), 52. Čech (Němec, Štefančík), 57. Jiří Kulich (Kalčík, Ekrt)

Bareš – Spudich oba 10 minut

Do druhého čtvrtfinálového utkání lépe vstoupili Středočeši, kteří na konci druhé minuty prověřili pozornost Olivera Šatného. Chomutovský brankář se nalepil k pravé tyči, čímž znemožnil skórovat Jiřímu Ticháčkovi. Na další větší příležitost se čekalo deset minut, kdy si za chomutovskou obranu najel Matyáš Šapovalin, který si dlouhou kličkou položil gólmana. Ten však zvednutím pravého betonu šanci zneškodnil.

Do konce úvodní části chyběla minuta a půl, když se Kladno radovalo z úvodní branky v utkání. Po přihrávce si na levé křídlo najel Ondřej Hrabík, jenž předal černou gumu na hranici brankoviště, kde hůl správným směrem nastavil Adam Bareš - 1:0. V posledních vteřinách periody se celá pětka Pirátů stáhla před vlastní branku, čehož mohli Rytíři znovu využít. Matyáš Šapovalin už posílal puk pod horní tyč, ovšem hlavní sudí přerušil hru pro postavení útočícího hráče v brankovišti.

Uběhlo devětapadesát vteřin ze druhé části, kdy Kladno náskok navýšilo. Aktivita Chomutova skončila prostrčením kotouče na domácího Martina Adama, jenž stáhl hru na Pavla Bareše. Zakončení útočníka Oliver Šatný ještě zastavil, ale na dorážku už nestačil – 2:0. Psala se třiadvacátá minuta, kdy si Filip Döring pomohl faulem a bylo nařízeno trestné střílení. K dovednostní disciplíně se rozjel Ondřej Hrabík, jehož rychlé zamíchání pukem rozhodilo brankáře a následný pokus zapadl k levé tyči - 3:0. Třetí branka Středočechů už z branky vyhnala Olivera Šatného, který přepustil místo mezi třemi tyčemi Lukáši Mlantovi.

Za dalších dvaatřicet vteřin se radovali také Piráti, kteří se po rychlém útoku tlačili do branky. V nepřehledné situaci se nejlépe zorientoval Marcel Štefančík, jenž snížil na rozdíl dvou gólů - 3:1. Ovšem v polovině zápasu už měli domácí znovu důvod k radosti. V početní výhodě nabil Jiřímu Ticháčkovi Petr Ullrych a prvně jmenovaný se tvrdou ránou nemýlil - 4:1.

O dvě minuty později hráli přesilovou hru take Piráti, kteří ji stejně jako soupeř využili. Skrytou střelu přes několik hráčů vyslal Ondřej Príhoda, jehož pokus trefil kladenského gólmana do ramene. Akce pokračovala dále a přesným zásahem se mezi střelce zapsal Martin Pöschl - 4:2. Druhá branka Chomutova spustila vlnu emocí, protože se hned několik hráčů dostalo do křížku. Běžela čtyřiatřicátá minut, když se u pravé tyče objevil Ondřej Čech. Ovšem Štěpán Suk se s přihrávkou skvěle přesunul a vychytal hostujícího útočníka.

V závěru prostřední periody pykali Severočeši za své fauly, na trestné lavici se totiž nacházeli Marcel Štefančík a Dominik Perný. Dvojnásobnou početní výhodu sehrálo Kladno na jedničku. Z vrcholu pravého kruhu vystřelil Jiří Ticháček, jenž prostřelil vše, co mu stálo v cestě - 5:2.

Na časomíře svítil čal 42:16 a Jiří Ticháček se mohl po střele od modré čáry radovat z hattricku. Chvíli před šestou brankou Kladna přišel o hůl Lukáš Malant, čehož Středočeši využili - 6:2. Zatímco Rytíři proměnili trestné střílení, Chomutov nikoliv. Ondřej Čech naznačil střelu mezi ruku a tělo domácího brankáře. Jenže Štěpán Suk mezeru rychle utěsnil, a tak se skóre zápasu nezměnilo.

V osmačtyřicáté minutě se individuální ancí, při vlastním oslabení, prezentoval Marcel Štefančík, jehož zakončení zamířilo až za brankovou čáru - 6:3. O minutu a půl později se hra přeila před branku Chomutova, kde se přesným zásahem uvedl Michal Koštoval - 7:3. Ovšem Piráti se nevzdávali a další gólovou radost zazanamenali v polovině poslední dvacetiminutovky. V početní výhodě našel Štěpán Němec Tadeáše Svobodu, jenž si hlavu nelámal a poslal černou gumu za záda Štěpána Suka.

Na dalěí brankuz nečekali Piráti příliš dlouho, jelikož jim byla poskytnuta další přesilová hra. Štěpán Němec se znovu posunul do role nahrávače, když vybídl ke skórování Ondřeje Čech, jehož zásah dal Severočechům naději - 7:5. Ovšem série trestů nebrala konce, a tak gólovou přestřelku rozšířilo Kladno. Ve čtyřiapadesáté minutě stáhl Jiří Ticháček hru na sebe, čímž uvolnil Matyáše Šapovaliva, jehoz pokus z jedné rozvlnila síť - 8:5. O tři minuty později bylo skóre zápasu opět o dva góly. Do předbrankového si najížděl Marcel Štefančík, který vystřelil mezi brankářovy betony. Štěpán Suk puk vyrazil do vzduchu, odkud jej za brankovou čáru poslal Jiří Kulich - 8:6.

Při závěrečné power-play se minute a půl před koncem zápasu prosadil čtvrtým zásahem v duelu Jiří Ticháček, který z obranné třetiny trefil opuštěnou chomutovskou klec - 9:6. Zatímco Kladenští se radují z postupu do další faze, Pirátům sezóny skončila.

Libor Procházka (Rytíři Kladno): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, produktivita byla trochu slabší, ale jak skóre narůstalo, věřil jsem, že zápas dotáhneme do vítězného konce. Sami jsme si vývoj zkomplikovali zbytečnými vyloučeními a soupeř se vždy dostal na rozdíl dvou branek. V takovém případě se může stát cokoliv. Kluci ukázali odolnost a vždy zase odskočili. Z takhle divokého zápasu trenéři nikdy takovou radost nemají, ale vítězství a postup do dalšího kola je pro nás super. Kluci si to odbojovali a dovolím si říct, že je to zasloužený postup.“

Kamil Koláček (Piráti Chomutov): „V první řadě chci pogratulovat soupeři k zaslouženému postupu. Nás trápila koncovka stejně jako v minulém zápase a také v sezoně. Soupeř byl hladovější, agresivnější. Na naše poměry jsme dali gólů hodně, ale na druhou stranu jsem jich také dost dostali.“