Chomutov vládne severu. Piráti vyhráli v těžké bitvě nad Ústím 6:4

Napsal 07.12.2011 Jan Řápek
C h o m u t o v - Vládci severu jsou z Chomutova. Piráti vyhráli těžkou bitvu, kde se sice dostali do vedení, ale Ústí během minuty skóre otočilo. Do konce první třetiny bylo vše zase úplně jinak a Chomutov opět vedl o jednu branku. Ve druhé třetině přidaly oba týmy po jedné brance. Drama se odehrálo až ve třetině třetí. Ústí nejprve vyrovnalo a v dramatickém závěru rozhodl o vítězství Pirátů Jaroslav Hafenrichter. Poslední gól ještě přidal do prázdné branky David Hruška. Chomutov stáhl ztrátu na svého soupeře na šest bodů.
30.kolo st 7.12.2011
6:4(3:2, 1:1, 2:1)
UNL
Hanuljak - Mrázek, Havíř, Palin, Jillson, Pulpán, Grof, Bartejs, Rutta - Hromas, Kraft, Sikora, Seman, Hřebejk, Ondřej, Procházka, Hruška, Lapšanský, Gajovský, Hafenrichter, Heřman
Ústí n.L.
Orct (od 22. Francouz) - Zeman, Boháč, Pavlík, Čermák, Klobouček, Rod, Pazourek, Voráček, Husák, Lev, Laš, Roubík, Šagát, Handlovský, Kovář, Třetina, Holomek, Ludvík, Sklenička

12. Hafenrichter (Sikora), 20. Kraft (Hruška, Pulpán), 20. Lapšanský, 22. Gajovský (Mrázek), 60. Hafenrichter (Seman), 60. Hruška (Hřebejk)
Ústí n.L.
13. Rod (Handlovský, Kovář), 13. Ludvík (Roubík), 35. Šagát (Klobouček, Roubík), 54. Ludvík (Roubík)

6:6
3:0
32:49
3918
Vampola - Štofa, Beneš

V pořadí třetí severočeské derby v letošní sezóně přilákalo do chomutovské pirátské arény bezmála čtyři tisícovky diváků, kteří viděli od začátku pěkný a svižný hokej. Od prvních minut si vytvořili mírnější převahu Ústečtí Lvi, jejichž aktivita si vynutila v 6. minutě faul Bretta Palina. Přesilovku hosté nesehráli vůbec špatně, ale Piráty podržel Miroslav Hanuljak v brance. I po skončení své přesilovky si šance vytvářeli spíše hosté, tu největší ale nevyužil při svém úniku Kovář. Obrat v první třetině nastal na začátku 11. minuty při vyloučení hostujícího Kloboučka. Přesilovku Piráti využili, když se z bezprostřední blízkosti prosadil JAROSLAV HAFENRICHTER, který poslal domácí do vedení. Radost domácích trvala ale pouhých 16 vteřin. To proto, že po rychlé kombinaci vyrovnal ústecký TOMÁŠ ROD. Běžela ještě pořád 13. minuta utkání, když rozhozenou domácí obranu zaskočili hosté podruhé. Na konci akce byl DAVID LUDVÍK, který rozradostnil početný hostující kotel a poslal Lvy poprvé v dnešním utkání do vedení.

V 15. minutě to s domácími Piráty nevypadalo vůbec dobře. Hosté byli v této fázi utkání aktivnější a domácí si navíc pomáhali fauly, které nekompromisně trestal hlavní sudí. Hosté se snad i pod vidinou svého vedení nerozhodli Piráty dorazit a jejich početní výhoda tak přišla vniveč. Nejdůležitější momenty první třetiny přišly v samém závěru. Hosté si postupně nechali vyloučit dva hráče a Piráti nabídnutou příležitost nemohli nechat ležet ladem. Do konce třetiny chybělo 30 vteřin, když domácí kapitán MILAN KRAFT dostal dostatek prostoru u levé tyče Orctovy branky a vyrovnal. To však ještě nebylo vše. V klasické přesilovce 5 na 4 se 13 vteřin před koncem třetiny prosadil přímo z buly ADAM LAPŠANSKÝ, který dokonal zvrat v utkání a rozjásal slušně zaplněnou domácí arénu.

Lepší vstup do druhé periody měli domácí, když se ve 22. minutě prosadil NIKOLA GAJOVSKÝ, čímž vyhnal hostujícího gólmana Zdeňka Orcta z branky. Místo něho nastoupil Pavel Francouz. Dvoubrankové vedení alespoň prozatím vneslo klid na domácí hokejky. Pohoda byla narušena vyloučením Hafenrichtera, které hosté ale potrestat nedokázali. Za zmínku stojí malá šarvátka před domácím brankovištěm mezi domácím Mrázkem a ústeckým Boháčem.

V této fázi utkání rostla iniciativa na holích hostí, zvlášť, když se Hřebejk dopustil dalšího faulu. Tlak, který si hosté vytvořili, ale vyrovnání nepřinesl. Naopak při úniku Gajovského musel potvrdit své kvality Francouz. Vyrovnat se ale hostům přece jen podařilo. Hrálo se ve čtyřech hráčích na každé straně a běžela 35. minuta. Kloboučkovu střelu od modré Hanuljak vyrazil přímo na hůl nekrytého MARTINA ŠAGÁTA, pro kterého nebyl problém puk zamést do poloodkryté branky. V poslední minutě třetiny měl šanci David Hruška, ale jeho bekhendová střela si cestu za brankovou čáru nenašla. Účet druhé části hry završilo v poslední minutě vyloučení ústeckého Handlovského.

Začátek třetí třetiny byl opatrný z obou stran. Domácí se s pocitem jednobrankového náskoku zbytečně nikam nehrnuli, hosté také vycházeli ze zabezpečené obrany s vědomím, že další branka v jejich síti by mohla být v tomto utkání rozhodující. Vyrovnat mohli hosté při vyloučení domácího Procházky ve 48. minutě, když se ve dvou řítili na Hanuljaka, který parádním zákrokem Piráty podržel.

V 51. minutě začínající Lví aktivitu otupil svým faulem Lev, ale Piráti si s touto přesilovkou neporadili právě ideálně. To se jim vymstilo v 54. minutě, kdy po sérii chyb v obranném pásmu zůstal v mezikruží nepokrytý DAVID LUDVÍK, který vyrovnal stav utkání na 4:4. V této fázi utkání bylo zřejmé, že ani jedno z mužstev nechce udělat chybu a všechno spělo do prodloužení. K němu ale nakonec nedošlo. 30 vteřin před koncem Seman obkroužil Francouzovu branku a přesnou přihrávkou našel JAROSLAVA HAFENRICHTERA, který svou dnešní druhou brankou způsobil obrovské nadšení celé domácí arény. Hned poté si vzala hostující střídačka oddechový čas se snahou ještě něco s utkáním udělat. Po vyhraném buly ve středním pásmu a nahození za Hanuljakovu branku ještě Lvi odvolali Francouze na střídačku a zkusili to v šesti. Vyrovnat se jim ale nepodařilo, navíc 3 vteřiny před koncem zpečetil domácí výhru střelou do prázdné branky DAVID HRUŠKA. Uzavřel tak účet za dnešním zápasem.

Václav Sýkora (Piráti Chomutov): „Hrálo se utkání dvou odvěkých rivalů, navíc prvního týmu s druhým, takže zápas měl obrovský náboj. Utkání bylo hodně dramatické, padlo hodně gólů a výsledek byl jako na houpačce. Přestože jsme vyhráli, tak jsme nepodali optimální výkon, jelikož jsme se v některých fázích zápasu dostali pod tlak. Soupeř byl hodně agresivní a naše vítězství bylo spíše ubojované. Ale i to je hodně cenné. Těší nás naše produktivita v koncovce, jelikož nás Ústí v zápase přestřílelo a přesto jsme dokázali brankáře soupeře překonat pětkrát. V některých fázích utkání jsme měli štěstí, ale i takové zápasy někdy jsou. V sezóně jsme jich naopak měli několik, kdy jsme štěstí neměli, ale dnes se přiklonilo na naši stranu.“

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi): „Dneska nevyhrálo lepší, ale šťastnější mužstvo. Myslím si, že jsme neodehráli vůbec špatné utkání, dokázali jsme smazat dvoubrankové manko soupeře, ale inkasovali jsme půl minuty před koncem zápasu gól na 5:4, což je obrovská škoda.“