Reportáže

Piráti dotáhli dvougólové manko, Karlovy Vary ale nakonec těsně zvítězily

Napsal 17.02.2013 Jaroslav Kubricht, Libor Kult
C h o m u t o v - Chomutovští hokejisté zajížděli v rámci 49. kola Tipsport extraligy k důležitému střetnutí na led karlovarské Energie, které se mohli v případě vítězství přiblížit na tři body. Piráti začali velmi dobře, do vedení je dostal proměněnou přesilovkou Brett Palin. Jenže domácí ještě do první přestávky skóre otočili a v závěru prostředního dějství vedení navýšili. Tým Jiřího Čelanského se však nevzdal a dvěma góly v rozmezí jednačtyřiceti vteřin 46. minuty vyrovnal. Na začátku 48. minuty se podruhé v utkání prosadil domácí útočník Jiří Doležal. Jeho trefa se nakonec ukázala jako vítězná, skóre už se totiž do závěrečné sirény nezměnilo.
49.kolo ne 17.2.2013
KVA
4:3(2:1, 1:0, 1:2)
CHM
Karlovy Vary
Závorka – Nosek, Drtina, Parýzek, Gulaši, Grman, J. Látal, Prošek, Kloz - Zaťovič, Pech, Kumstát – Doležal, Skuhravý, Bicek – Pohl, Skladaný, Vlach - Zucker, Vachovec, Košťál
Chomutov
Hanuljak – Pavlas, Pulpán, Palin, Bartejs, Rutta, Macháček, Stehlík - Hruška, Divíšek, Kubinčák – Šagát, Kraft, Hřebejk – Důras, Sikora, Hromas – Zálešák, Káňa, Gajovský

Branky a nahrávky

Karlovy Vary
14. Doležal (Drtina, Pech), 15. Košťál (Zucker, Vachovec), 37. Nosek (Skuhravý), 48. Doležal (Nosek, Bicek)
Chomutov
12. Palin (Macháček, Hřebejk), 46. Důras (Kubinčák, Palin), 46. Hruška (Rutta, Macháček)

Statistiky

Vyloučení
5:6
Využití
0:1
V oslabení
0:0
Střely na branku
40:37
Diváci
4029

Shrnutí

Začátek utkání byl pro oko diváka velmi zajímavý. Na obou stranách si všechny formace vytvořily několik šancí, ze kterých se jim sice nepodařilo skórovat, ale i tak přímo ohrožovaly branky soupeřů. V úvodních pěti minutách lze vyzdvihnout například šanci Pechovy formace. Petr Kumstát však otevřít skóre zápasu nedokázal.

Skórovat následně mohl Martin Zaťovič střelou od modré. Rána korunovala tlak domácích, který se jim podařilo vytvořit při vyloučení chomutovského Sikory. Sice prošla pod betony Hanuljaka, v brance ale neskončila.

Hra v přečíslení se nabídla ale i hostům z Chomutova. Roman Vlach usedl na trestnou lavici za hákování a Piráti mohli ukázat, jak se na přesilové hry připravili. Piráti sice nedokázali dlouho držet útočné pásmo, ale při posledním vstupu chvíli před koncem přesilovky se jim podařilo ve 12. minutě dostat kotouč téměř až na modrou, odkud vyslal ránu Brett Palin a puk šťastně propadl za záda Tomáše Závorky - 0:1.

Domácí dokázali zareagovat takřka ihned. Při signalizovaném vyloučení se ve 14. minutě kotouč dostal k Jiřímu Doležalovi, který po nahrávce Drtiny dokázal nadvakrát prostřelit Hanuljaka a vyrovnat tak stav utkání - 1:1. Energetici dokázali využít následného zvýšení sebevědomí a pokračovali v tlaku. Ten vyústil o minutu později v situaci zakončenou střelou Jana Koštála z mezikruží - 2:1.

Úvod druhé třetiny znamenal pro chomutovské Piráty ostražitost před vlastní brankou. Již ve 21. minutě přímo ohrozil branku domácí kapitán Zaťovič. Kotouč se zastavil kousek od brankové čáry. Na druhé straně o několik minut později prověřil Závorku Kraft. I tato střela byla zlikvidována. Větší drama pokračovalo až po polovině třetiny. Za brankou Hanuljaka se střetli Doležal se Stehlíkem, což vedlo k většímu fyzickému nasazení v soubojích. Ale ani snížené počty hráčů na obou stranách nepřispěly k výraznějším šancím.

Energetici s ubývajícím časem druhé třetiny museli čelit čím dál většímu tlaku ze strany Pirátů. Ti zkvalitnili přechod do útočného pásma a forčeking, z čehož si vytvářeli prostor k rychlému útoku. Žádný z nich však v gól nepřetavili.

Domácím se podařilo usadit v útočném pásmu až po příchodu Skuhravého formace. Bojovnost bývalého kapitána Energie u hrazení byla odměněna vybojovaným kotoučem a následnou přihrávkou na Davida Noska. Ten byl připravený na modré čáře ke střele, a ač mu rána nesedla dle jeho představ, skákavý kotouč i přesto Hanuljaka zaskočil a skončil za jeho zády - 3:1.

Do třetí třetiny šli Piráti s vědomím, že musí dotahovat dvoubrankové manko. Domácí ale dobře přistoupili k bránění středního pásma, které se jim podařilo kvalitně zhustit. Chomutovským tak nezbývalo nic jiného, než nahazovat kotouče. Až ve 46. minutě se dokázali Piráti usadit v útočné třetině, což vedlo ke kombinaci a následnému zakončení. Závorka dvakrát kotouč vyrazil, napotřetí ale na dorážku Michala Důrase zareagovat nestihl - 3:2.

Domácí se z inkasované branky nedokázali oklepat. Piráti se snadno dostali do útočného pásma a spustili nebezpečnou kanonádu. Závorku jedna ze střel minula, kotouč se však odrazil od zadního mantinelu přímo k Davidu Hruškovi, a ten se zakončením problém neměl - 3:3.

Domácí během necelé minuty promrhali dvoubrankový náskok a jejich trenér si vyžádal oddechový čas. Richard Žemlička udělal dobře, přesně za 72 vteřin si jeho svěřenci vzali vedení zpět. Bojovnost u hrazení Václava Skuhravého přinesla opět nahrávku do dobré palebné pozice pro Jiřího Bicka. První střela sice za zády Hanuljaka neskončila, ale následná dorážka Jiřího Doležala už ano - 4:3.

Závěrečný tlak Pirátů výrazně zkomplikovalo vyloučení Pulpána. Hosté v oslabení odvolali brankáře, aby docílili alespoň hry pět na pět, k výraznější příležitosti už se ale nedostali. Energie uhájila vítězství.

Ohlasy trenérů

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): „První třetina byla z naší strany docela dobrá. Postupně jsme si vytvořili náskok 3:1. Třetí třetinu jsme ale začali zbytečně ustrašeně, Chomutov nás agresivně napadal a vyrovnal. My jsme brzy šli opět do vedení 4:3, ale závěr pro nás byl hodně složitý, hosté nás tam tlačili. Chtěl bych dnes vyzdvihnout hru hru formace Doležal, Skuhravý, Bicek. U Michala Grmana je po zákroku u mantinelu podezření na otřes mozku.“

Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): „Na začátku jsme byli zbytečně zakřiknutí, těžko jsme se srovnávali s rychlým přístupem domácích. Postupně se nám ale vracela bojovnost a sebevědomí a ukázali jsme svou sílu. V závěru jsme sahali po bodu. Obránce Rýgl nehrál z důvodu zranění.“