Reportáže

Souboj v historických dresech bez vítěze

Napsal 19.09.2005 Miroslav Janíček, Libor Kult
C h o m u t o v - Po dvou zápasech bez obdržené branky nastoupili hokejisté Chomutova na horkém ledě Ústeckých Lvů, kde se jim povedl raketový nástup. Tři vteřiny po uplynutí první minuty se poprvé v sezóně trefil Stanislav Stavenský. Ještě v úvodním dějství otočil vývoj utkání dvěma brankami Ladislav Slížek. Vyrovnání přinesla chvilková nepozornost domácího gólmana Sáblíka na konci 33. minuty, kdy pustil za svá záda střelu Ladislava Bouška ze středního pásma. Ve třetím hracím období se Chomutovští ubránili dvojnásobné přesilovce v délce 102 vteřin a získali tak premiérový bod na cizím stadionu. Gól neznamenaly ani početní výhody v nastavení, a tak se oba rivalové rozešli smírně.
5. po 19.9.2005
UNL
2:2p(2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)
CHM
Ústí n.L.
Sáblík - Drábek, Evan, Jan Kudrna, Zápotočný, Mazanec, Pavlas, Klobouček, Grof - Klimt, Sýkora, Buďa - Antoš, Pazourek, Fink - Kuchler, Slížek, Kysela - Jankových, Kloz, Jiří Kudrna
Chomutov
Horčička - Révay, Jakub Šulc, Poživil, Martínek, Szakal, Nosek, Kocek, Trefný - Boušek, Šíp, Polodna - Stavenský, Koláček, Řepík - Jan Šulc, Kostourek, Chyba - Buchal, Mikšovic, Polanský

Shrnutí

Diváci se ještě ani nestačili pořádně usadit, když v nepřehledné situaci před Sáblíkem vystřelil Stavenský a odrazem, pravděpodobně od Koláčkovy brusle, se puk dostal za Sáblíkova záda. Ve 4. minutě se ještě před brankou Slovanu ocitl nikým neatakovaný Révay, ale Sáblík zvýšení vedení soupeři nepovolil. Vzápětí na druhé straně pronikl po pravé straně do útočného pásma Slížek. Naznačil střelu, chomutovský brankář proti němu vyjel, ale domácí útočník udělal ještě dva kroky a podél bezmocného Horčičky poslal kotouč do odkryté branky. Poté byl k vidění atraktivní rychlý hokej, akce domácích hokejistů byly ale nebezpečnější. V 11. minutě zamotala hostujícím hráčům hlavu Pazourkova řada, poté Slížek parádně uvolnil Mazance, jehož šanci Horčička zneškodnil. Ve 14. minutě hráli Lvi v oslabení, ale Jankových ve středním pásmu vypíchl kotouč Jakubovi Šulcovi. Jeho nájezd Horčička zlikvidoval. Šance se rodily i na druhé straně. V 16. minutě Sáblíka ale nepřekonal ani na dvakrát Stavenský. O 2 minuty později hráli domácí přesilovku. Pavlas vypálil, Horčička jen vyrazil před sebe a Slížek zblízka střelou pod víko otočil vedení na stranu domácích.

Hned z kraje druhé třetiny měli domácí další přesilovku. Ta se jim ale nepovedla a hosté se v klidu ubránili. O něco lépe se Lvům vedlo až v té následující. Zradila je ale, poslední dobou pravidelně, koncovka. Když se síly na ledě vyrovnaly, hrálo se ve vysokém tempu. Ve 33. minutě si najel na modrou Boušek, spíš jen nahodil na domácí branku a k překvapení všech puk propadl Sáblíkovi mezi betony - 2:2. 3 minuty nato našlápl za domácí obranu Kostourek, Sáblík se před ním roztáhl po ledě a on z blízka přestřelil branku. Konec třetiny se postupně rozmělnil drobnými strkanicemi a potyčkami.

Strhnout vedení na stranu domácích mohl hned ve 42. minutě Kuchler po vynikající Slížkově přihrávce, ale Horčička byl pozorný. Prakticky z protiútoku zahrozil Šíp a po něm Koláček. Tempo se stupňovalo od 49. minuty, kdy hráli domácí hokejisté přesilovku a vydrželo i při hře v plném počtu. Šanci tam neproměnil Klimt. S přibývajícími minutami si hosté stále více pomáhali drobnými háčky a osekáváním domácích hokejistů. Hlavní rozhodčí si zavolal kapitána Šípa a upozornil ho na to. Dění na ledě se ale příliš nezměnilo, a tak měli Lvi dost možností hrát přesilové hry, dokonce i v 5 proti 3. Opět ale předvedli žalostnou koncovku, pouze Mazanec svou dělovkou rozezněl tyč Horčičkovy svatyně. V prodloužení si oba soupeři vyzkoušeli hru ve 4 proti 3, ale vážnější ohrožení jedné nebo druhé branky to nepřineslo.

Ohlasy trenérů

Vladimír Kýhos (KLH Chomutov): "Rozhodně jsme spokojeni. Přijeli jsme sem neprohrát. Dobře jsme začali, dostali jsme se do vedení, ale potom jsme dostali dva góly. Poprvé jsme nechali velký prostor Slížkovi a ten druhý gól byl takový nešťastný z dorážky. Ve druhé třetině jsme byli lepším týmem a mělo nám tam spadnout něco navíc. Ve třetí třetině jsme se už hlavně soustředili na to, abychom ten výsledek udrželi. Škoda, že naši hráči, když jsme na konci měli výhodu přesilovky, toho nedokázali ještě využít. Ale myslím si, že to byl oboustranně dobrý hokej a s bodem jsme spokojení. Zápas byl hodně náročný fyzicky. Hráli jsme dost v oslabení a to můžou hrát jen někteří hráči. Ti toho pak ke konci měli už dost. Teď máme doma Beroun. Sice se jim teď moc nedaří, ale my s nimi doma nemáme moc dobrou bilanci. Uvidíme, doufám, že vyhrajeme."
Pavel Hynek (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Hráli jsme v Boleslavi, v Jihlavě, tedy s těžkými soupeři a hráli jsme dobře. Doma nás, řekl bych, asi trochu svazuje nervozita až křečovitost. Dokážeme si vypracovat gólové šance, ale nedokážeme to přetlačit, nedokážeme dát góla. Na každý gól se strašně nedřeme. Musíme jít od nasazení a bojovnosti. Věřím, že zvýšeným důrazem a agresivitou to prolomíme. Do zápasu jsme měli špatný vstup. Hned při druhém střídání jsme po chybách v obranném pásmu inkasovali. Ten gól nás ale nakopl, zvýšili jsme obrátky a parádním gólem Ládi Slížka jsme srovnali. V přesilovce jsme dokázali otočit a i dál jsme si dokázali vypracovat šance, bohužel bez efektu. Ve druhé třetině jsme inkasovali hodně laciný druhý gól a pak už to bylo hodně úporné. Co říkám na střelbu od modré? Trochu nám chybí takové to správné rozhodnutí, včasnost střely. Nejen na modré, ale i v okolí branky. Je tam řada příležitostí, kdy je potřeba to podržet a zachovat klid nebo naopak třeba zakončit z první. Tam nám momentálně na hokejkách chybí větší klid. Celkově bylo to utkání hodně fyzicky náročné, bylo takové dost úporné. Spoustu osobních soubojů, hákování, držení. Hráči byli neustále v kontaktu a síly rychle ubývaly. Spíš bych to ale viděl, že nás svazovala nervozita, než že by nám nějak docházely síly."