Aktuální zprávy

Změny pravidel: Technika na lavičce, trenérská výzva nebo pozdní dohrání

Napsal 14.08.2018 Klub
C h o m u t o v - Český hokej zveřejnil 13. srpna pravidla, která doznala několik změn a vstoupí v platnost od letošní sezóny. Celoplošně se začnou uplatňovat 15. srpna, ve vybraných duelech již o den dříve. Úpravy přišly ve vyznačování území, chybném vhazování nebo podražení v samostatném úniku. Vybraná si můžete přečíst níže.

Ledová plocha způsobilá ke hře

Rozhodčí mohl nařídit přestávku a dohrání zbytku třetiny po přestávce, pokud došlo v posledních pěti minutách třetiny k neobvyklému zdržení. Nyní může toto rozhodnutí učinit v posledních deseti minutách periody. Následující třetina naváže bez přestávky pouze po výměně stran, což se nemění.

Vyznačení ledové plochy / vyhrazená území

Brankoviště už nebude mít tvar půlkruhu o poloměru 180 centimetrů. Nyní bude po obou stranách oříznuté, takže se ze 360 centimetrů zúží na 244 centimetrů.

Funkcionáři týmu a technika

Používání jakékoliv techniky na hráčské lavici kromě rádiového spojení s asistentem trenéra na tribuně bylo zakázáno. Nyní bude technika dovolena například ke koučování nebo statistice, ale nesmí být použita k ovlivňování rozhodnutí rozhodčích.

Pokud funkcionář týmu používá videotechniku ke zpochybňování rozhodnutí rozhodčích, hráčská lavice obdrží menší trest. Osobní trest dostane hráč, který by se dopustil stejného prohřešku.

Chybné vhazování a zdržování hry

Při druhém porušení pravidel na vhazování stejným týmem přerušoval hru pouze hlavní rozhodčí, jenž poté uložil trest. Aktuálně získá pravomoc přerušit hru i čárový sudí.

S tím je úzce spojené také nahrazení času při chybném vhazování. Doposud kompenzaci času hlídal rozhodčí obsluhující časomíru, na které se nově bude muset čas posouvat zpět.

Střídání hráčů během hry

Střídající hráč během hry nesměl hrát pukem nebo se jinak zapojit do hry, aktuálně tým nesmí vystřídáním navíc získat územní výhodu nebo přečíslení.

Užití brankového videorozhodčího k určení gólu a trenérská výzva po vzoru NHL

Konzultace mezi videorozhodčím a hlavním rozhodčím byla možná pouze na žádost jednoho z nich. Pravidla zavádí možnost trenérské výzvy – přezkoumání brankové situace z hlediska postavení hráče v brankovišti a nedovoleného bránění brankáři.

Zdržování hry / střídání po zakázaném uvolnění

Úmyslné porušení pravidla na vhazování po předchozím zakázaném uvolnění bylo hodnoceno jako jiná vhazování. Nově dostane tým varování, pokud hráč bránícího týmu úmyslně poruší postup při vhazování po odpískaném zakázaném uvolnění tak, aby zdržoval hru. Každé následující provinění bránícího týmu na buly po odpískaném zakázaném uvolnění bude mít za následek menší trest pro hráčskou lavici za zdržování hry.

NOVÉ PRAVIDLO – Pozdní dohrání

Pozdní dohrání představuje nedovolený bodyček na připraveného nebo nepřipraveného hráče, který je ve zranitelné pozici, když už nemá puk pod kontrolou, ani v držení.

Nové pravidlo si také žádá novou signalizaci hlavního rozhodčího, který zatne obě ruce v pěsti a srazí je před hrudníkem.

Podražení vždycky s trestem

Když hráč stíhal unikajícího soupeře s pukem, který vyrazil první a až poté způsobil pád protihráče, trest se neukládal. Nyní bude ve stejné situaci čin ohodnocen dvěma minutami, trestné střílení se nařizovat nebude.

Trestné střílení

Pokud bylo nařízeno v průběhu utkání trestné střílení, musel ho provádět hráč, jenž byl faulován. Od nového ročníku se vrací možnost využít jakéhokoliv hráče.

Přikrytí puku brankářem mimo brankoviště

Brankář nesmí padnout na puk, aby přerušil hru v situacích, kdy je jeho tělo mimo brankoviště. Od brankové čáry po linii těsně za body pro vhazování a těsně kolem tyček za bránou brankář smí přikrýt puk, když nemůže bezpečně zahrát a je právě atakován protihráčem. V další části za brankovou čárou a od bodů pro vhazování dále ke středu hřiště nesmí gólman přikrýt puk.

Zvýšení nebo snížení trestných minut

Za vražení na hrazení se ukládal minimálně menší trest, nyní bude ohodnocen tento prohřešek dvěma minutami a automatickým osobním trestem na deset minut.

Při naražení zezadu bylo možné uložit pouze trest ve hře. Nově bude za bezohledné ohrožení naražením zezadu možné uložit buď větší trest a automatický osobní trest do konce utkání, anebo trest ve hře. Stejně tomu bude i u provinění zásah do oblasti hlavy nebo krku, pokud dojde ke zranění protihráče.

Podkopnutí bylo ohodnoceno pouze trestem ve hře. Aktuálně bude možné uložit buď větší trest a automaticky osobní trest do konce utkání nebo trest ve hře.

Další, pozměněná, nedůležitá…

Pravidlo o ochraně obličeje se nijak nemění, jen dochází k definování třech typů obličejových krytů pro hráče do pole. K mřížce a chrániči očí přibude ještě celobličejový chránič z plexi.

Oblečení u hráče v poli by pro fanouška mělo být beze změn – dres musí být zcela přetažený přes kalhoty. Nyní bude muset být připevněn ke kalhotám upínacími pásky vždy, když to bude možné. Pokud tak hráč neučiní po předchozím napomenutí, bude mu udělen menší trest.

Vhazování po uložení trestu jednomu týmu se nijak nezmění, stále se bude vhazovat v obranném pásmu potrestaného týmu. Navíc k tomuto pravidlu přibude, že se u branky trestaného týmu bude vhazovat také při uložení osobního trestu nebo osobního trestu do konce utkání.

Fyzické napadání rozhodčího bylo dříve ohodnoceno trestem ve hře. Aktuálně bude za nepatřičný kontakt se sudím udělen osobní trest do konce utkání, za úmyslné a bezohledné fyzické násilí rozhodčí uloží trest ve hře.

Hráč mohl s prasklým chráničem očí nebo mřížkou dohrát střídání, nyní bude muset okamžitě opustit led.

Nebylo pravidly stanoveno, nyní je:

Setrvání brankářů na ledě při samostatných nájezdech k určení vítěze. Nyní mohou oba gólmani zůstat v brankovišti.

Dosažení gólu, když gólman nebyl v brankovišti. Nově pokud se brankář sám dostane zcela mimo brankoviště, útočící hráč může být zcela v brankovišti.

Povinnost mít na začátku jakéhokoliv části hry brankáře na ledové ploše. Aktuálně je toto pravidlem.

Pravidla, která pro český hokej nenabydou platnosti

Rozhodnutím výkonného výboru Českého hokeje z 6.8.2018 bylo schváleno domácí ustanovení, podle kterého bude dosažení gólu bruslí posuzováno dle Pravidel ledního hokeje 2014-2018.

Góly bruslí byly uznány, pokud nedošlo k aktivnímu a cílenému pohybu nohou směrem k brance. Aktuálně by gól neměl být uznán, když útočící hráč usměrní puk do branky bruslí jakýmkoliv způsobem nebo jakkoli natočí brusli s úmyslem nechat puk od ní odrazit, ale výkonný výbor ponechal dosavadní výklad.

Hráči, který započal bitku, byl uložen trest ve hře. Aktuálně budou všichni hráči zapojení do bitky ohodnoceni tresty ve hře.