JUNIOŘI - článek

„Získali jsme šest cenných bodů,“ říká k výhrám juniorů Jakub Mužík

Napsal 18.01.2009 David Matula
C h o m u t o v - Extraligový junioři mají za sebou dva těžké víkendové duely, ve kterých ale dokázali uspět a získali cenných šest bodů do tabulky. Po druhém utkání s pražskou Slavií jsme vyzpovídali kapitána a nejproduktivnějšího hráče týmu Jakuba Mužíka, který si v pěti zápasech okusil i prvoligové boje v dresu „A“ mužstva. Samotný rozhovor neunikl pozornosti Jakubových spoluhráčů, kteří již v jeho průběhu respondentovi oznamovali výši pokuty, která jej za rozhovor nemine. Talentovanému mladíkovi zřejmě nepomůže ani výmluva, že se baví pouze s kamarádem, neboť diktafon byl více jak patrný.

Junioři Chomutova mají za sebou náročný leč úspěšný víkendový program. Jako první se do cesty chomutovským nadějím postavila na svém ledě Mladá Boleslav, která v danou chvíli okupovala pátou příčku, tedy její umístění bylo o deset příček lepší než svěřenců Milana Kašpárka. „Boleslav hrála dobře, ale povedl se nám vstup do utkání a dostali jsme se do vedení. Boleslav dokázala srovnat, nám se však podařilo vstřelit třetí branku a potom už jsme dovedli zápas do vítězného konce,“ říká spokojeně jeden z mládežnických reprezentantů.

Tmin.: 10

Po výborném výkonu na ledě Středočechů se bílomodří mladící představili o den později na svém ledě proti pražské Slavii Praha. Samotný zápas trochu připomínal houpačku. Zatímco úvod a závěr utkání patřil hostům, prostřední část hry naopak režírovali domácí, kteří se nakonec radovali z těsného vítězství. „Nevyšla nám první třetina, kterou jsme prohráli 0:2 a celkově nám hra příliš nevycházela. Od druhé třetiny jsme hráli lépe a dokázali jsme zápas otočit a dovést do vítězného konce,“ zhodnotil druhé utkání talentovaný útočník.

Vstup do utkání nezastihl domácí v optimálním rozložení. Reprezentant Hollý sice dvakrát inkasoval, ale ještě několik dalších šancí lapil, a tak skončila první dvacetiminutovka 0:2. „Trenér nám řekl svoje, vytkl nám několik věcí. Vzali jsme si to k srdci, zlepšili hru a nakonec se povedlo zvítězit,“ nastiňuje ne úplně klidný průběh první přestávky. Zpátky na led přišli junioři čtyři a půl minuty před koncem přestávky a hned od úvodního buly bylo patrné proházení všech útočných formací, což v konečném součtu přineslo to, co mělo. „Zřejmě to chtělo nějakou změnu, nějaký impuls a tento tah se povedl,“ přitakává Jakub Mužík.

Od druhé dvacetiminutovky byla na hře chomutovský juniorů znát ještě jedna zásadní věc. Zatímco v první třetině se domácí mladící jen stěží vyrovnávali v tvrdosti svému soupeři, od druhé části hry jej v tomto ohledu dokonce převýšili. „Určitě jsme se na to zaměřili, jelikož oni hráli v první třetině dost důrazně a když jsme jim to začali vracet, hned jsme je dostávali pod tlak,“ dodává čerstvě devatenáctiletý forvard. Suma sumárum těžký dvojzápas přinesl chomutovský juniorům šest důležitých bodů, navíc získaných nad celky, které okupují přední příčky tabulky. „Víkend nám vyšel dobře. Porazili jsme dva silné celky a získali jsme šest cenných bodů do tabulky,“ líčí spokojeně.

Zdá se že největším problémem chomutovských mladíků je nevyrovnanost výsledků. Svěřenci Milana Kašpárka dokázali na svém ledě porazit vedoucí Vítkovice, třetí Litvínov, páté Budějovice či v posledním kole osmou Slavii. Naopak však ztratili body s předposledním Vsetínem, s devatenáctým Znojmem, navíc si bod odvezla i poslední Třebíč. „Bohužel je to tak. Jako by se soupeřem rostl náš výkon. Silné celky trápíme a porážíme a potom ztrácíme body s týmy, které jsou za námi,“ konstatuje smutný fakt momentální kapitán týmu. A v čem vidí nejproduktivnější hráč týmu nevětší problém, co se nevyrovnanosti výkonů týče? „Největší problém bude v přístupu k zápasu,“ míní.

Kladno – Chomutov        3:4

Chomutovští junioři již mají za sebou čtyřiadvacet kol se soupeři z moravské části a nyní bojují s celky z českých luhů a hájů. Při pohledu na tabulku juniorské extraligy zjistíme, že v první desítce jsou čtyři celky z Moravy, na chvostu tabulky se potom krčí dalších šest celků. Nejhorším celkem české části je kladenský KEB, který je aktuálně osmnáctý. Postavení celků by tedy mohl signalizovat přeci jen o něco silnější českou část. „Nevím čím to, ale přijde mi, že se nám hraje lépe proti českým celkům, než proti moravským. Čím to je nevím. Možná, že moravské týmy hrají trochu jiný hokej,“ pouští se do srovnání obou částí.

V každém týmovém sportu mají celky své kapitány. Chomutovské juniory vedl v úvodu sezóny s kapitánským „céčkem“ obránce Jan Krupka. V průběhu sezóny jej převzal uzdravený David Hauer, nyní jej v posledních několika kolech nosí exkladenský Jakub Mužík. „Dostal jsem jej čtyři zápasy zpátky, tuším že to byl zápas s Litvínovem. A jak jsem se k němu dostal? Nevím, trenér mi jej dal a bylo to,“ konstatuje s úsměvem ve tváři.

Z kladenského KEBu přicházel v roli lídra týmu. Aby ne, vždyť v devatenácti zápasech juniorské extraligy nasbíral 35 bodů a vedl bodování celé soutěže. V chomutovském dresu odehrál šikovný útočník prozatím patnáct utkání a zaznamenal 12 bodů. „Ze začátku se mi moc nedařilo, chvilku trvalo než jsem se s kluky sehrál, ale teď už si to sedlo a je to dobrý,“ líčí své pocity. „Klub pracuje na vysoké úrovni a zázemí je tu dobré ze všech úhlů pohledu,“ odpovídá na otázku co se týče chodu klubu.

Příchod nejproduktivnějšího hráče juniorské extraligy na sever Čech byl dozajista překvapením, přeci jen se zřídka kdy stává, že celky opouští nejproduktivnější hráč týmu, v tomto případě dokonce i celé soutěže. „Hlavní impuls byl v tom, že na Kladně jsem neviděl perspektivu hrát stabilně za „A“ mužstvo, kdežto tady ta šance alespoň nějaká je,“ vysvětluje.

Šanci ukázat se v dospělém hokeji dostal talentovaný mladík hned po svém příchodu, kdy odehrál domácí utkání s Mostem. Následovaly ještě další čtyři zápasy, ve kterých však do statistik nikterak nepromluvil. Na svém kontě tak má pouze jeden minusový bod v kolonce +/-. „Jsem rád za šanci a vždy je to velká zkušenost. Rozhodně jsem nikterak nevynikal a snad jsem nezklamal,“ říká ke svým prvním startům. Několik měsíců měl člen mládežnických reprezentační výběrů možnost s mužstvem dospělých trénovat, což byla dozajista velká zkušenost. „Je to obrovská zkušenost, dá se toho hodně okoukat a pochytit,“ přitakává závěrem.