Rozhovory

„Zatím jsem se oťukával, teď už budu v kabině aktivnější,“ hlásí Ľuboš Bartečko

Napsal 11.09.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - Po jednom z tréninků krátce před posledním přípravným duelem na ledě pražské Sparty proběhla v kabině volba nového kapitána Pirátů. Ten dosavadní Milan Kraft totiž ukončil aktivní kariéru. Jeho nástupcem se stal velezkušený slovenský útočník Ľuboš Bartečko, který posílil mužstvo po nováčkovské sezóně. „Vůbec jsem nepočítal, že něco takového přijde,“ přiznává po delším rozmýšlení. „Mile mě překvapilo, že mi kabina dala takovou důvěru. Nečekal jsem to, ale vůbec mi nevadí, že budu mít roli kapitána a lídra. Velmi rád ji přijmu a budu ji dělat nejlépe, jak umím,“ slibuje na dálku nejen těm, kdo jej zvolili.

Piráti jsou na tom tedy podobně jako jejich poslední soupeř v rámci European Trophy. Také ve Spartě, jež mimochodem bude prvním domácím sokem Pirátů v základní části Tipsport extraligy, bude kapitánem nově příchozí hráč. „Myslím, že jsem na vlastní kůži nikdy nic podobného nezažil,“ reaguje Ľuboš Bartečko po chvilce přemítání.

V pražském Lvu zastával Ľuboš Bartečko pozici jednoho z asistentů kapitána

„I když počkejte, něco podobného se vlastně přihodilo loni ve Lvu Praha,“ loví v paměti. „Kapitán Jirka Novotný, který byl zvolený před sezónou, se zranil. Mezitím přišli hráči z NHL a Zdeno Chára se stal kapitánem asi po čtrnácti dnech v klubu,“ vybavuje si obdobnou situaci.

Leckoho může takové rozhodnutí kabiny překvapit, vždyť i příznivci Pirátů se v anketě na klubovém webu vyjádřili, že by vybírali spíš mezi hráči, kteří v Chomutově působili už v minulém ročníku nejvyšší soutěže. „Takové věci mě nepřekvapují. Beru to tak, že hráči by měli vědět a cítit, kdo by mohl být lídrem,“ říká sedmatřicetiletý forvard. „Musím ale znovu zopakovat, že v naší situaci jsem to nečekal, protože jsem věděl, že tým má dobré lídry a adepty, kteří by mohli kapitána úplně v pohodě dělat,“ doplňuje ještě.

A čí jméno vyslovil rodák z Kežmaroku, když se jej trenéři zeptali, koho by určil jako kapitána on? „Já osobně jsem hlasoval pro Tomáše Divíška, protože jsem byl přesvědčený, že už zná prostředí a patří v mých očích k tahounům, kteří dokáží mužstvo vést tak, aby bylo úspěšné,“ prozrazuje.

Lídr je pod větším tlakem, ale na ten jsem připravený

S funkcí kapitána se často pojí ještě větší osobní zodpovědnost za výsledky, Ľuboš Bartečko však dokazuje, že je opravdu týmový hráče, i když tíhy zodpovědnosti se nezříká. „Neřekl bych, že kapitán je zodpovědný za výsledky nebo konečné umístění mužstva. Fanouškům se zodpovídá mužstvo jako takové bez výjimky, přestože role kapitána je specifická,“ uvádí. „Mužstvo by mělo lídra následovat, on by naopak měl být příkladem pro tým ve všech směrech. Měl by mužstvo vést, aby bylo připravené dosahovat výsledků, jaké by měly být,“ naznačuje svou filosofii, jíž se řídil vždy, když dělal na klubové či mezinárodní úrovni kapitána.

Za Piráty odehrál Ľuboš Bartečko osm přípravných utkání, v nichž si připsal deset trestných minut

„Nicméně je pravda, že i v jiných sportech nebo politice je největší tlak vyvíjen právě na lídra, který to musí akceptovat,“ uvědomuje si. „Já jsem na to připravený a budu se snažit, aby mužstvo odehrálo co nejlepší zápasy a potěšilo fanoušky. Právě pro ně totiž hrajeme a oni nás ženou dopředu. Musíme předvádět výkony, abychom diváky sami zvali na stadion a strhli je k fandění. Všem se nám pak hraje líp a já nejsem výjimka,“ dává si před sebe jasný cíl.

Někteří kapitáni toho moc nenamluví a jdou příkladem především svými výkony na ledě. Jiní zase dokáží mužstvo tak říkajíc „zbláznit“ ještě před zápasem, který pak mužstvo odehrává jako by v transu. Jaký typ kapitána je Ľuboš Bartečko? „Snažím se vše dávkovat tak nějak v mezích. Slova musí být podložená i činy na ledě,“ odpovídá.

„Přišel jsem jako úplně nový hráč. Nechtěl jsem hned někomu šlapat na paty a dělat ze sebe, bůh ví co. Chtěl jsem se trochu oťukat a poznat, co mužstvo potřebuje, jakým směrem jde a jací jsou tu hráči,“ popisuje svou strategii. „Snažím se být na ledě i v kabině co nejlepším příkladem pro všechny. Teď se situace trochu změnila, už mám céčko, takže zodpovědnost je jiná a já se budu chovat trochu jinak než doteď. Ve všem kolem kabiny a mužstva budu aktivnější,“ připojuje.

Nepatrný rozdíl mezi kapitánem klubu a reprezentace je, ale spousta věcí se nemění

Ľuboš Bartečko nosil céčko mimo jiné také na nejcennějším dresu, jaký může sportovec obléknout. Funkci kapitána zastával ve slovenském národním týmu a před dvěma roky také ve Lvu Poprad. Může tak srovnávat. „Je jasné, že rozdíl tu je. Už jen minimálně v tom, že národní tým má akci na zhruba dva týdny, zatímco klub je záležitost celé sezóny,“ usmívá se ostřílený harcovník. „Navíc v reprezentaci se schází nejlepší hráči země. Role je sice trochu jiná, ale základ je v podstatě stejný,“ líčí.

A v čem onen drobný rozdíl podle Ľuboše Bartečka spočívá? „V reprezentaci je nejdůležitější, aby se nevytvářely skupinky a všichni táhli za jeden provaz. Kapitán je vlastně prodlouženou rukou trenéra, který řadu věcí na rozdíl od klubu neřeší,“ uzavírá mistr světa z roku 2002.

×
Odehrané v 12:30 | Dor.
BK Mladá Boleslav
Piráti Chomutov
×
Odehrané v 13:00 | Jun.
HC Dynamo Pardubice
Piráti Chomutov