Hrát se bude pro anesteziologicko-resuscitační oddělení, jednodušeji ARO.
Jak budou vypadat dresy, to už víte. Hodně naděje v podobě žluté barvy a modré detaily, které společně tvoří typickou kombinaci pro urgentní medicínu.
Nyní je čas podívat se na důležité nejenom organizační záležitosti spojené se samotným utkáním, které proběhne v sobotu 15. února od 17 hodin a 30 minut, kdy Piráti vyzvou Sokolov.
Tentokrát ještě více než kdy jindy je lepší přijet k ROCKNET ARÉNĚ včas a pořídit si vstupenky ideálně v předprodeji, abyste se vyhnuli případné frontě u pokladen. Standardně budou otevřené poklady číslo jedna a na straně od atletického stadionu trojka. KUP VSTUPENKU!
Brány pirátského svatostánku se otevřou standardně hodinu před utkáním, tj. v 16 hodin a 30 minut. O chvíli později se budete moci pomocí svých chytrých telefonů zůčastnit nemocničního kvízu, jehož výherce získá velmi cenný suvenýr.
První časovou změnou je posun začátku času rozbruslení, které odstartuje o pět minut dříve, tudíž v 16 hodin a 45 minut.
Po klasickém dvacetiminutovém rozbruslení si režisér multimediální kostky se svým týmem připravili slavnostní ceremoniál, který vyvrcholí čestným buly. O to se postarají patronky duelu Tereza Grosskopfová a primářka ARO MUDr. Irena Voříšková.
Na zahájení to neskončí. Po celou dobu utkání se budou v prostorách arény pohybovat dva páry slečen, které budou stejně jako při minulém ročníku prodávat miniatury speciálních dresů. „Minimální cenu jsme nastavili na dvě stě korun českých, ale stejně jako v jiných charitativních případech budeme rádi za každý příspěvek navíc,“ říká tiskový mluvčí Libor Kult. Puky budu k dispozici ve fanshopu za stejnou částku.
Nejen o přestávce můžete navštívit presscentrum, které se nachází mezi sektory A a P v patře nad recepcí, a nechat si změřit odborným personálem krevní cukr, tlak a saturaci. Vyzkoušet si můžete resuscitaci a v rozích u ledové plochy navštívit sanitky.
CO JE ARO? VYSVĚTLUJE BÝVALÁ KLUBOVÁ ZDRAVOTNICE A SESTRA ODDĚLENÍ LENKA JAROŠOVÁ
Anesteziologicko-resuscitační oddělení je jednotka, která se skládá z několika částí:
- lůžková část (resuscitační)
- anesteziologická část (narkózy, dohledy na vyšetření alergiků, uspání)
- anesteziologická ambulance (vyšetření před narkózou)
- ambulance chronické bolesti (onkologičtí pacienti; chronické bolesti, u které jiná léčba selhala)
Lůžková část obsahuje hlavně péči o pacienty na lůžku převážně s potřebou umělé plicní ventilace neboli napojení na dýchací přístroj. Časté je kombinování s užitím napojení na dialýzu, která běží nepřetržitě. Používají se infuzní pumpy (řídí, kolik tekutin pacient dostane), lékové dávkovače (dodávají pravidelně do oběhu pacienta nutnou dávku léků), enterální pumpy (dodávají potravu) a řada dalších důležitých přístrojů podporujících léčbu a život pacienta.
Jde o zasahování u zástav oběhu a dechu pro všechny pacienty nemocnice. Složení pacientů je obsáhlé od zástav srdce a dechu, autonehody, vážné úrazy vyžadující stálou monitoraci a podporu přístrojů, veškerá multiorgánová selhání či onemocnění vyžadující akutní a přístrojovou péči, otravy, sebevraždy. ARO pečuje i o dárce orgánů s mozkovou smrtí.
Pacienti jsou minimálně dvakrát denně, pokud není potřeba více, umýváni, promazáváni, promasírováváni, polohováni často co tři hodiny a rehabilitováni. Mají osobní věci – fotky, obrázky – pouští se jim televize a oblíbená hudba.
Anesteziologická část se stará o uvedení do narkózy, její sledování a probuzení z narkózy během operací. Pacient je napojen na ventilátor řídící jeho dechové funkce a monitoring životních funkcí (krevní tlak, pulz, okysličení krve, srdeční křivka, hloubka relaxace). Aplikují se léky, infuze a transfuze.
Dále obstarává sledování a kontrolu pacientů při vyšetření CT, magnetickou rezonancí, scintigrafie ledvin u dětí, alergiků anebo pacientů s nutností uspání na tato vyšetření.
ARO provádí epidurální katetry pro usnadnění bolesti při porodu a epidurály pro operace a následné podávání léků na snížení bolesti. Analgetické bloky, kdy se opichují nervové pletence a nervy, díky čemuž se dostaví úleva od bolestí po operaci na šest až čtyřiadvacet hodin.