Mladežnický hokej

Vrchol sezóny má před sebou i výběr 3K. Čekají ho dva velké turnaje

Napsal 15.03.2012 Kryštof Kousal
C h o m u t o v - Výběr 3K sdružuje nejlepší hokejisty osmých tříd z týmů Pirátů, Kadaně a Klášterce nad Ohří. V letošní sezóně se tento tým sehrával a porovnával s republikovou špičkou na několika turnajích mladých nadějí, jejichž kroky mohou jednou směřovat do české extraligy, Kontinentální hokejové ligy, nebo dokonce za moře. Hlavní trenér chomutovských osmáků a jedna z hlavních postav spolupráce mezi třemi kluby Martin Dufek se podělil o následující detaily vrcholů sezóny pro chomutovské mladíky.

Od prosince minulého roku se výběr 3K účastní nového turnaje, posvěceného Českým svazem ledního hokeje. Tento turnaj má za sebou svou základní část, ve které se proti sobě utkávaly týmy z celé republiky rozdělené do dvou skupin – červené a modré. V červené skupině bojovala o nejlepší výchozí pozici brněnská Kometa, Letci z Letňan, Plzeň a Karlovy Vary. V modré potom 3K s Jihlavou, Libercem a pražskou Spartou. Základní část čítala čtyři kola, ve kterých se vždy v rámci obou skupin proti sobě systémem každý s každým stavěla tři mužstva, přičemž jedno zbylé se daného kola neúčastnilo. Každý zápas se hrál na 20 minut dle pravidel ČSLH, v každém turnaji se tedy hrála tři utkání mezi všemi účastníky.

Martin Dufek na lavičce chomutovských osmáků

V obou skupinách vykrystalizovalo pořadí, které určuje dvojice pro semifinále play-off. Utká se spolu vždy křížem první z jedné skupiny s druhým z druhé skupiny (1. – 4. místo) a vždy třetí se čtvrtým (5. – 8. místo). Výběr 3K se v modré skupině umístil na skvělém druhém místě, které jej v semifinále play-off svede dohromady s vítězem červené skupiny Kometou Brno. Stane se tak již tuto středu 21. 3. v Jihlavě

„Tento turnaj je jakýmsi mezníkem v programu 3K a myslím, že celkem úspěšným,“ říká Martin Dufek. „Tím, že se účastníme finále, jsme nejen na očích hokejové veřejnosti, ale také je to vizitka tvrdé práce klubu a spolupráce s Kláštercem a Kadaní. V průběhu se v kádru vystřídali nejen hráči ročníku 98, ale zkoušeli jsme i ročníky 99 a několik hráčů ročníku 2000, což bylo jedině ku prospěchu. Pro mladé talentované hráče je to obrovská zkušenost, která jim jedině prospěje v jejich vývoji.“

Hlavní trenér osmé třídy Pirátů se k šancím 3K v turnaji vyjádřil následovně: „Šance na vítězství má každý z první čtyřky, jelikož všechny zápasy byly hodně vyrovnané a hraje se play-off, ve kterém může uspět kdokoliv. My považujeme za úspěch už jenom to, že jsme se dostali mezi nejlepší čtyři týmy. Pokud se nám podaří vybojovat medailovou pozici, bude to další krok vpřed a plnění koncepce, která byla dána před sezónou,“ vysvětluje Martin Dufek.

Výběr 3K

Cílem tohoto turnaje je v prvotním smyslu zkvalitnění konkurence pro pokročilejší mládežnická mužstva. A svůj cíl zatím plní velmi dobře. Turnaj si vysloužil spoustu kladných ohlasů a pro příští ročník, který bude zahrnovat hráče narozené roku 1999 a mladší, se čeká angažovanost a ohodnocení dalších hokejových klubů z celé republiky. Piráti se turnaje účastní s výběrem 3K z důvodu, že by samotné chomutovské naděje na úroveň soutěže údajně nestačily. To se má sice do následujících let změnit, nicméně spolupráce s Kadaní a Kláštercem nad Ohří má stále velkou váhu pro celý český hokej, jelikož vybírá hráče, kteří se co nevidět zapojí do extraligy mladšího dorostu.

Posledním turnajem sezóny a zároveň nejhodnotnějším srovnáním hokeje 3K, bude od 6. do 8. dubna turnaj v německém Füssenu. Zúčastní se ho dvanáct klubů z Finska, Ruska, Kanady, Itálie, Švýcarska, Německa nebo Chorvatska, což bude pro nadějné mladíky zcela jistě největší zážitek jejich dosavadních hokejových životů. Ale porovnání na mezinárodní scéně nebude důležité jen pro ně. Neméně hodnotnou zkušeností bude nadcházející turnaj i pro trenérské týmy, které získají novou inspiraci pro kvalitnější tréninkové jednotky specializující se na herní činnosti jednotlivce. Martin Dufek spolu se zbytkem trenérského týmu věří, že bude výběr 3K na tomto turnaji důstojným soupeřem pro ostatní týmy.