Ohlasy po utkání

„Věřím, že se budeme postupně zvedat,“ říkal po prohře s Plzní Josef Straka

Napsal 28.11.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Společně se Štěpánem Hřebejkem a Davidem Hruškou vytvořili elitní formaci Pirátů. Ani přeházení formací před duelem s Plzní ovšem Severočechům nepomohlo. Poslední tým tabulky totiž s úřadujícím mistrem prohrál i druhý vzájemný zápas v letošní sezóně české nejvyšší soutěže. A znovu to bylo těsné, Piráti podlehli soupeři ze západních Čech rozdílem jediného gólu. Josef Straka měl společně s Davidem Hruškou nejvyšší ice-time ze všech chomutovských útočníků. „Pokud budeme hrát jednoduchý přímočarý hokej i nadále, tak si myslím, že se z toho musíme zvednout, sbírat body a udělat nějakou vítěznou šňůru,“ říkal Josef Straka.

Přesto se ani jeden z nich střelecky neprosadil. Pro Josefa Straku šlo ale o pikantní souboj, neboť na sever Čech přišel právě z Plzně, kde neuspěl na měsíční zkoušce. „Trochu speciální pro mě byl, ale pro nás je teď důležitý každý zápas,“ uvedl Straka krátce po skončení zápasu 25. kola Tipsport extraligy. „Hrajeme o každý bod, protože na konci se bude počítat každý. Proti Plzni to bohužel nevyšlo, dali jsme jen jeden gól, což je málo,“ uvědomoval si pětatřicetiletý forvard.

Musíme hrát jednoduše a zodpovědně do defenzivy

Josef Straka proti Plzni
  • Bez deseti vteřin odehrál 20 minut.
  • Zaznamenal celkem 24 střídání.
  • Jednou vystřelil na branku.
  • Vyhrál 13 z 24 vhazování.

Piráti svého soupeře o tři střely přestříleli, ale více než jednu branku se jim vstřelit nepodařilo. Na druhou stranu inkasovali, na rozdíl od úterního zápasu ve Vítkovicích, jen dvakrát. I to ale Západočechům stačilo k tomu, aby si z Chomutova odvezli tři body. „Nemyslím si, že je to jen o koncovce, ale že je to i trochu v hlavách,“ vypálil bez váhání zkušený útočník.

„V předchozích zápasech jsme ve středním pásmu ztráceli spoustu puků, takže nám soupeř unikal do protiútoků ve dvou třech lidech proti jednomu. Tentokrát jsme se tomu vyvarovali, soupeř nám ujel do přečíslení snad jednou,“ poukázal na to, že Piráti zlepšili od posledního zápasu především obrannou fázi. „Eliminovali jsme to, ale jak říkám, musíme hrát jednoduše a zodpovědně ze zajištěné obrany. Věřím v to, že se budeme postupně zvedat,“ dodal s hrstkou optimismu.

Právě práce v defenzivě je podle Straky základem úspěchu. Piráti inkasovali ve Vítkovicích osmkrát, ve čtvrteční předehrávce 25. kola dvakrát. „Pozitivem je to, že jsme bránili o něco líp než v těch předchozích zápasech. Myslím si, že tohle je ta cesta, jak se trochu zvednout,“ domníval se bezprostředně po skončení zápasu Straka.

Josef Straka na tréninku v chomutovské SD ARÉNĚ.

Rozhodla druhá třetina

Ten měl o rozhodujícím momentu utkání jasno. „Myslím si, že rozhodla druhá třetina, kdy jsme od té hry trochu odstoupili a inkasovali druhý gól,“ ohlížel se za prostředním dějstvím čtvrtečního zápasu. „První třetina byla vyrovnaná a podle mého názoru jsme měli jít i do vedení. Šancí jsme měli víc, hráli jsme i nějaké přesilovky. Chtěli jsme hrát jednoduchý hokej, ale ve druhé třetině se nám nepovedlo pár střídání a Plzeň si to už pohlídala,“ smutnil.

Po pozření na tabulku je pro samotné hráče rozhodně těžké se motivovat. Piráti po pětadvaceti odehraných zápasech ztrácí na předposlední tým propastných osm bodů. „Těžké to samozřejmě je, ale na to se nemůžeme dívat,“ řekl bez jakéhokoliv rozmýšlení. „Musíme se soustředit sami na sebe. Jestli máme ztrátu momentálně osm nebo deset bodů, tak je to jedno. Musíme se dívat na své výkony a postupně sbírat body,“ pokračoval zkušený hokejista. „Věřím, že ty body budou přibývat a pak se na tu tabulku můžeme podívat. Teď na ní koukat nesmíme, protože bychom se do toho dostali ještě víc,“ popisoval bývalý hráč Litvínova, Plzně či pražské Sparty.

Proti Kladnu a Varům musíme za každou cenu bodovat

Josef Straka přetáhl přes hlavu i reprezentační dres českého národního týmu.

Podaří se Pirátům osmibodové manko stáhnout? Teď je čekají další dva venkovní zápasy: na první advent jedou do Kladna, o dva dny později zajíždějí do Karlových Varů. „Jsem tu teprve týden, tudíž nemohu dělat žádné závěry,“ krčil rameny. „Ve čtvrtek ale bylo od prvního po posledního hráče vidět, že s tím chtějí něco udělat. Bohužel jsme prohráli, ale teď nás čekají venkovní zápasy v Kladně a ve Varech. Oba týmy jsou nad námi, musíme tedy přivést co nejvíce bodů,“ prohlásil útočník, který strávil podstatnou část své profesionální hokejové kariéry v ruském Čerepovci, kde působil i loňskou sezónu.

Pirátům v utkání proti Plzni vypomohla i další nová akvizice. Kanadský útočník Mark Bomersback přiletěl do Čech teprve v uplynulých hodinách a navečer pak debutoval v chomutovském dresu. V souboji s úřadujícím mistrem, kde Bomersback v minulosti působil, posbíral pouze dva záporné body. „Každý hráč, který přijde do nového týmu, tak zvýší motivaci. To ale platí v případě, že přijde hráč, který je lepší než hráči, co v kabině jsou. Myslím si, že je to ku prospěchu věci, ale hlavně musíme sbírat body, abychom ještě měli o co hrát a psychicky se zvedli,“ měl jasno Straka. Ten ve čtyřech zápasech, které v chomutovských barvách odehrál, posbíral dva kanadské body za dvě gólové asistence.

Jak se z krize podle slov Josefa Straky Piráti dostanou? Snaží se o to opravdu ze všech sil? Výsledky tomu sice nenapovídají, ovšem výkony na ledě kádr pod taktovkou Josefa Straky rapidně zlepšil. „Všichni se z toho snažíme společně dostat,“ prozradil. „Přichází noví hráči, tým si znovu sedá, ale pokud budeme hrát jednoduchý přímočarý hokej i nadále, tak si myslím, že se z toho musíme zvednout, sbírat body a udělat nějakou vítěznou šňůru,“ dodal na závěr.