DOROST - článek

„Venku je to trochu návrat k fotbalu,“ popisuje dorostenec Dominik Svoboda

Napsal 28.11.2020 Libor Kult
C h o m u t o v - Mezi pirátskými týmy, které v malých skupinkách znovu trénují i venku v okolí ROCKNET ARÉNY, nechybí ani dorostenci. Patří mezi ně i obránce Dominik Svoboda, jenž má za sebou první čtyři starty v extralize dorostu a v současné době mu tréninky připomněly dobu, kdy ještě kombinoval hokej s fotbalem, s nímž se připravil rovněž v podobném počasí, jaké panuje v České republice v těchto dnech.

Přestože venkovní teploty oscilují kolem nuly, Dominik Svoboda je rád, že se opět setkává se spoluhráči osobně.  „Je to super, protože jsme se dlouho viděli jen přes kameru při online trénincích. Společné tréninky už mi chyběly,“ přiznává s tím, že hodně řešil oblečení. „Dával jsem si pozor, abych zbytečně nenastydl, takže jsem se pořádně oblékl a na cestu domů jsem si vzal zimní bundu, kterou jsem přes sebe po tréninku hodil,“ přibližuje.

A jak se jednotky u počítače a venku liší?  „Síla se teď venku moc dělat nedá, té se věnujeme dál spíš při online trénincích. Venku jezdíme spíš tabatu, schody nebo kardio, což je lepší než být zavřený doma a cvičit v pokoji,“ usmívá se nedávno patnáctiletý zadák.

Ten se v období bez společné přípravy věnoval stejným činnostem jako předtím, ovšem našel i nový koníček, lze-li to tak nazvat. „Dopoledne jsem většinou měl školu, po které jsem dostal nějaké úkoly, abych pomohl doma s luxováním nebo vyndáním věcí z myčky, což dělám i normálně. Odpoledne jsme pak měli online trénink nebo jsem si šel zaběhat třeba i na schody,“ líčí. „Taky jsem začal víc sledovat seriály, nejvíc teď koukám na Stranger Things,“ prozrazuje.

Ani Dominik Svoboda není výjimkou, pokud jde o absenci ledu. I on už se těší, až bude moci znovu brázdit plochy ROCKNET ARÉNY. „Po skoro dvou měsících už bych si rád zabruslil, i když návrat bude připomínat letní přípravu. Po dlouhé době to bude těžké. Budu si zase muset zvyknout na všechny pohyby v bruslích a dávat si pozor na zranění třísel,“ jmenuje možné hrozby.

🌫 Rozvolnění opatření poslalo do tréninku i dorostence, kteří trénují v šestičlenných skupinách za arénou. 👍

Zveřejnil(a) Pirátské naděje dne Pátek 27. listopadu 2020

Pro mladého beka je sezóna 2020/2021 premiérovou v celostátních soutěžích a poprvé také pravidelně nastupuje proti starším soupeřům, neboť v žákovských letech působil převážně ve svém ročníku.  „Není to nic jednoduchého. Hraje se rychlejší a tvrdší hokej, než jsem byl zvyklý doteď,“ srovnává devítku s dorostem.

„Jednoznačně musím ještě víc makat, protože přihrávky, hráči i puky jsou rychlejší než doteď. Zápasy jsou taktičtější, občas se dohrává na dvě pětky, pokud je potřeba získat body,“ ohlíží se za čtyřmi duely mladík, který může v případě dobré výkonnosti pomýšlet i na oficiální národní tým. „Určitě bych si chtěl zahrát proti klukům z jiných zemí. Bylo by super, kdybych se do reprezentace dostal,“ zasní se.

Dominik Svoboda v minulosti kombinoval hokej s fotbalem. „Dřív jsem hrával za žáky u nás v Březně a občas v Chomutově, kde trénuje můj taťka mládež. V devíti nebo deseti letech jsem si bez váhání vybral jen hokej, protože fotbalem jsem třikrát v týdnu ‚jen‘ zaplňoval volný čas, když tréninků u hokeje nebylo tolik,“ vypráví.

„Teď už hraju spíš výjimečně. Jen se chodím koukat na zápasy nebo tréninky, ale vrátil jsem se trochu v čase, protože se na tréninky venku teď oblékám jako na fotbal – rukavice, čepice, termoprádlo a mikina,“ uzavírá s úsměvem sportovec, který i ve fotbale nastupoval v defenzivě.