Aktuální zprávy

Ve středu do Pardubic: Těm chybí Brendl a kvalitní obrana. Využijí toho Piráti?

Napsal 04.12.2012 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Chomutov poslední zápas nad silnou Kometou vyhrál a odpíchl se ode dna tabulky. Pardubice si naopak z Třince odvezly předčasnou nadílku v podobě osmi branek. Další důkaz toho, že jejich obrana není právě ve formě, což je dobrá zpráva pro Piráty. Dohrávka osmadvacátého kola hokejové extraligy je v plánu ve středu od 18:10 na pardubickém ledě.

Jak se vede Pardubicím? Mají slabou obranu

Pardubice měly tristní vstup do sezony. V šestém kole si dokonce hrábly až na samotné dno extraligové tabulky. Od té doby už mají ale jejich výkony spíše rostoucí tendenci. Nicméně jejich maximem je prozatím šesté místo z patnáctého kola. A aktuálně Pardubice válčí ve skupince týmů, které bojují o předkolo. Na osmém místě ztrácejí sedm bodů na Slavii a mají stejný počet bodů jako deváté Budějovice.

Michael Frolík
Útočník Pirátů by se proti Pardubicím mohl prosadit.

Pardubice rozhodně nepředvádějí žádné oslnivé výkony v obraně. Spíš naopak. Pardubická obrana je nejpropustnější ze všech extraligových. Za záda pardubických gólmanů propadlo v sedmadvaceti zápasech 94 branek – víc jich nikdo nedostal. Neradi v Pardubicích vzpomínají na utkání s Kladnem, kdy Pardubičtí dostali devět branek, nebo na poslední kolo s Třincem, kdy pardubičtí gólmani lovili puk zpoza svých zad osmkrát. V šesti zápasech z dosavadních sedmadvaceti dostala pardubická obrana pět a více gólů.

V posledních kolech se Pardubicím daří střídavě. Prohrály s Vítkovicemi 1:2, pak ale braly všechny tři body v zápase s Kometou (3:2), doma padly se Spartou (2:4), vyhrály proti Zlínu (5:3) a v posledním kole podlehly Třinci zatím nejvyšším rozdílem skóre v sezoně – 4:8.

Pardubice „načal“ už po 103 vteřinách hry Polanský a David Krejčí i v tom viděl příčinu vysoké prohry. „Bylo to dlouho otevřené, šance přicházely, hrálo se nahoru dolů, asi jsme se nechali uchvátit otevřenou hrou. Oni nám jezdili do brejků a proměňovali je. My ne. Takhle nejde hrát. Nesmíme prohrávat první třetinu, navíc takovým smolným gólem na začátku,“ okomentoval utkání, ve kterém střídal po čtyřiceti minutách Dušana Salfického Martin Růžička.

Jak se Chomutovu proti Pardubicím daří?

Chomutov se s úřadujícími mistry z Pardubic potkal v letošním ročníku dvakrát. Ve druhém kole vybojoval na ledě tehdy se ještě trápících Pardubic dva body za výhru 4:3 v nájezdech. Druhý vzájemný zápas ale vyzněl jednoznačně pro Perníkáře. Chomutov prohrál na svém ledě 2:5 a potěšující nebyl ani fakt, že ho Pardubice i ve druhém zápase výrazně – téměř dvojnásobně – přestřílely.

Přitom druhý zápas Piráti nezačali vůbec špatně. Po šesti minutách hry vedli už 2:0, pak ale přišel velký herní útlum. Pardubice do konce první třetiny srovnaly a ve třetí části přetavily herní převahu ve tříbrankové vedení. „Měli jsme dobrý start, ale pak to bylo špatný. Podali jsme špatný výkon. Nebyl tam šmrnc, nebyly tam nohy, nebyl tam důraz, nehráli jsme do těla,“ nebral si po utkání servítky střelec druhé branky, Karel Hromas.

A podobně zápas hodnotil i Jiří Doležal, toho času ještě hlavní trenér Pirátů: „Od desáté minuty zápasu jsme byli horším mužstvem a ve všech činnostech jsme zaostávali. To, že jsme do třetí třetiny udrželi nerozhodný výsledek, bylo s velkým štěstím.“

Zajímavosti k zápasu: Brendl mimo hru a návrat Lašáka?

Dušan Salfický
Čtyřicetiletý matador chtěl po minulé sezoně končit kariéru.

Po odchodu Koukala a Koláře měl být Pavel Brendl spasitelem v útoku, v osmnácti zápasech ale nasbíral osm bodů, na ledě se trápil, a tak ho vedení vyřadilo z kádru a nařídilo kondiční trénink. Jenže… za výkonnostním výpadkem Brendla jsou nejspíš vážné zdravotní problémy. Po vyšetření je u něj podezření na trombózu, tedy ucpání tepny.

Sportovní manažer Pardubic Petr Hemský k tomu novinářům řekl: „Byl na vyšetření u docenta Koláře, které potvrdilo tuto diagnózu. Další absolvuje ve středu 5. prosince 2012 v pardubické nemocnici, poté půjde k našemu lékaři Janu Vanáčovi. Až potom budeme mít konečnou diagnózu jeho zdravotních obtíží. Pokud se potvrdí, tak nejméně tři měsíce nemůže sportovat.“ Pro Pardubice by to byla citelná ztráta.

„Od začátku sezony fanoušci křičí, že chtějí kvalitního gólmana, tak tady ho mají,“ glosoval možný příchod Jána Lašáka do Pardubic čtyřicetiletý Dušan Salfický. Ten se v brance Pardubic střídá s Martinem Růžičkou. Jejich výkony ale nejsou nijak oslnivé, na což poukazuje i nejvíce inkasovaných branek. Příchod Lašáka ale rozhodně není hotový. Podle sportovního manažera má velké zápasové manko a musí potrénovat.

„Až bude předchozí podmínka splněna, uvidí se, co dál. Když následně sežene angažmá v Rusku - třeba v souvislosti s tím, že by začala NHL a hráči se do ní začali vracet - dá mu přednost. Pokud ovšem taková situace nenastane a my budeme cítit, že Pardubicím pomůže, podepíšeme ho do konce sezony," vyjádřil se Hemský pro portál iDnes.cz.

K zápasu

Do Pardubic je cesta dlouhá, ale pro pořádného fandu určitě ne nepřekonatelná. Informace o vstupenkách naleznete zde. Pro ty ostatní je pak připravený tradiční online přenos na portále onlajny.cz. A pokud dáváte přednost spíše pohyblivým obrázkům, pak ve středu nalaďte kanál Nova Fanda. Zápas začíná v 18:10.