Aktuální zprávy

Ve šlágru kola míří Chomutov do Brna, čeká jej neporažená Kometa

Napsal 03.10.2008 David Matula
C h o m u t o v - Bitva o první příčku, souboj bílomodrých, duel útočně laděných týmů, šlágr kola to vše je na programu v rámci devátého kola. Chomutovští hokejisté totiž míří do Brna, kde se utkání s jedním z favoritů první ligy, proti se postaví celek HC Kometa. Celek na jehož střídačce stojí Vladimír Kýhos, v jehož dresu hrají například Milan Kostourek či Petr Polodna, ale především tým, který posledních pět utkání vyhrál a v letošním ročníku jako jediný doposavad neprohrál. Duel s velkým D se odehraje v brněnském Rondu v sobotu 4.10. od 17:00. Připraven bude i tradiční online přenos.

Představujeme Kometu

9.kolo
Hala Rondo Brno
4.10.2008, 17:00
HC Kometa Group - KLH Chomutov
Umístění 2.(19b)
Celková bilance 5-1-0-2-0
Skóre 27:18
Umístění doma 7.(7b)
Bilance doma 2-0-0-1-0
Nejproduktivnější hráč Michal Černý (5+3)
Nejproduktivnější obránce Tomáš Houdek (3+3)
Vzájemná bilance – domácí utkání 8-1-1-1-10
Skóre - domácí utkání 54:59
Vzájemná bilance – celková 8-2-2-2-28
Skóre – vzájemná utkání 93:163

„Do Brna jedeme vyhrát,“ říká jednoznačně Jiří Charousek

Bilance vzájemných utkání:
Ladislav Boušek	   (18+16)
Stanislav Mikšovic  (11+21)
Kamil Koláček	   (10+13)
Petr Jíra	   (9+9)
Radek Šíp	   (9+9)
Michal Jeslínek	   (9+6)
Michal	Černý	   (9+2)
Milan	Kostourek   (6+5)
Petr Polodna	   (6+5)
Pozn. nejsou započítány 
asis. ze sezón 97/98 a 98/99

Poslední utkání, které prozatím svěřenci Martina Pešouta odehráli bylo domácí střetnutí s Rebely z Havlíčkova Brodu. Chomutovští po těžkém zápase nakonec slavili vítězství a nyní již vzhlížejí k následujícímu duelu na ledě Komety. "Musíme hrát naplno v každém zápase, navíc když jsme teď dvakrát prohráli a ještě k tomu vlastní vinou. Mysleli jsme si, že to půjde samo, ale bez bojovnosti to nejde a ačkoliv například proti Brodu to nebylo pohledné utkání, tak jsme za vítězství rádi,“ vypráví k posledním duelům centr třetí formace.

„Na Kometu se musíme připravit mnohem líp, jelikož to bude mnohem silnější soupeř, který bude mít navíc velkou podporu diváků, takže zregenerujeme a pořádně se na zápas připravíme,“ slibuje před šlágrem devátého kola. Při pohledu na výsledky Chomutova je na první pohled zřejmé, že produktivněji a přeci jen s větším klidem hrají prozatím bílomodří na ledě soupeřů. „Těžko říct zda to bude výhoda, sice nám to venku celkem jde, ale radši bychom hráli doma. Zároveň nemůžeme hledět na to, zda hrajeme doma, nebo venku, musíme ke každému utkání přistoupit na 100%,“ říká šikovný útočník.

Poprvé čeká chomutovské hokejisty konfrontace proti Vladimírovi Kýhosovi, jehož odchod v loňské sezóně byl pro mnoho fanoušků či hráčů šokem. Chomutovský tým sice prošel před začátkem sezóny hráčkou obměnou, přesto si několik hráčů současného kouče Komety pamatuje víc jak dobře.„Určitě se budeme chtít ukázat a stejné to bude i u kluků, kteří působili tady. Určitě to bude vypjatější a každý se bude chtít předvést,“ míní spoluhráč Jaroslava Haška či Michala Jeslínka.

Vzájemné duely:
2007/2008
Kometa – Chomutov	1:2sn
2006/2007
Kometa – Chomutov	3:2
Kometa – Chomutov	1:3
play-off
Kometa – Chomutov	1:2
Kometa – Chomutov	2:4
2005/2006
Kometa – Chomutov	0:1
Kometa – Chomutov	3:2
2004/2005
Kometa – Chomutov	4:2
Kometa – Chomutov	5:2
2003/2004
Kometa – Chomutov	0:2
Kometa – Chomutov	5:2
2001/2002
Kometa – Chomutov	1:4
Kometa – Chomutov	3:2pp
2000/2001
Kometa – Chomutov	3:3
Kometa – Chomutov	2:3
1999/2000
Kometa – Chomutov	3:2
Kometa – Chomutov	1:2
1998//1999
Kometa – Chomutov	1:5
Kometa – Chomutov	6:3
1998/1997
Kometa – Chomutov	4:7
Kometa – Chomutov	5:4

Vrásky na čele Martinovi Pešoutovi jistě krom několika zranění dělá i počet vyloučených jenž jeho svěřenci zejména v posledních kolech inkasují, o tom že v Brně je potřeba hrát disciplinovaněji nepochybuje ani Jiří Charousek. „Kometa má hodně zkušených hráčů a každé vyloučení by nás mohlo přijít velmi draho. Každý zápas si to v kabině opakujeme, že musíme hrát čistě, že na trestné se zápas vyhrát nedá. Musíme k tomu přistoupit ještě lépe a snažit se hrát v pěti, protože v pěti jsme pochopitelně silnější než ve čtyřech, popřípadě ve třech,“

Hráči Komety se v současné chvíli nesou na vlně vítězství a zaujímají prozatím druhé místo o bod za vedoucím celkem Vrchlabí, proto hráče zpod vrcholků Krušných hor nečeká jednoduché utkání. „Těžko říct co by mohlo na Kometu platit. Každopádně kdybychom vstřelili dva rychlé góly, určitě by se nám hrálo líp,“ přemítá útočník jemuž v kabině nikdo neřekne jinak než Chary a dodává, „Kometa má výborný tým, je to jeden z favoritů celé ligy, možná že i ten největší stejně jako třeba Ústí, kde jsme odehráli skvělý zápas a my na to budeme chtít navázat. Musíme hrát naplno a pokud začneme střílet góly, tak potom začneme i hrát hru, kterou chceme a mohli bychom uspět,“

A s jakýmpak cílem vyráží družina Martina Pešouta pod hrad Špilberk? „Do Brna jedeme vyhrát,“ má jasno forvard s číslem deset. Spolu s Michalem Jeslínkem a Jaroslavem Haškem již druhou sezónu tvoří údernou formaci bílomodrých, která v letošním ročníku prozatím nasbírala v součtu 31 bodů za osm utkání. „Jsem rád že se daří celému týmu a nemyslím si, že by se naší formaci dařilo nějak zvlášť. Hlavní je, abychom vyhráli a je jedno komu to tam padne, důležité jsou tři body,“ říká chomutovský odchovanec. Na druhé straně se prosazuje útok vedený Milanem Kostourkem, jemuž stejně jako vloni v Chomutově na levém křídle sekunduje Petr Polodna, pravé křídlo potom namísto Petra Jíry zaujímá Roman Vondráček. A co hrát proti produktivní trojici soupeře? „Musíme si na ně dát pozor a musíme jim hrát do těla, to hráči jako jsou oni nemají rádi a nechají se vyprovokovat. Máme dost zkušený kádr na to, abychom se na všechno dobře připravili a zápas v Brně zvládli,“ vypráví závěrem.

Kometa vs Chomutov

O tom, že zítra v brněnské hale Rondo uvidí diváci šlágr devátého kola není pochyb, což jen podtrhuje fakt, že v Brně bude vyprodáno. Pojďme si však ještě před úvodním buly oba soupeře porovnat v následujícím rozboru.

Tým

Vzájemná střetnutí:
Nejvyšší výhra
1998/99
Kometa – Chomutov	6:3
Nejvyšší porážka
1998/99
Chomutov - Kometa	11:3

Oba celky prošly před začátkem aktuálního ročníku značnou obměnou kádru a do svého středu přivedly několik zkušených borců. Na soupisce domácí Komety objevíme Roberta Kántora, Kamila Brabence či vloni nejproduktivnějšího hráče celé soutěže Milana Kostourka. V chomutovském dresu se prohánějí neméně kvalitní hráči jakými jsou Miroslav Hlinka, Zdeněk Skořepa, Marko Toivonen, Jan Lundell či znovu rozstřílený střelec Petr Jíra. Vzhledem k vyrovnanosti obou kádrů bod pro oba.

Divácká kulisa

O divácké kulise jakou mají domácí hráči v hale Rondo k dispozici bylo napsáno a řečeno hodně. Kulisa a atmosféra na domácích utkáních Komety je výborná, o tom asi pochybuje málokdo. Před duelem devátého kola je zároveň jisté, že sobotní duel bude vyprodaný. Ačkoliv se svěřence Martina Pešouta vypraví podpořit do moravské metropole početná skupina fans, na domácí „kotelníky“ to zřejmě stačit nebude. Ačkoliv v divácích budou mít domácí bezmeznou podporu nesmíme opomenout fakt, že před vyprodaným Ronde hráli chomutovští již v minulé sezóně a v sezóně předchozí chybělo k naplnění kapacity jen několik desítek diváků a vždy dokázali uspět, proto bod pro oba.

Bilance vzájemných utkání v Brně:
Ladislav Boušek	    (7+8)
Petr Jíra		(5+3)
Radek Šíp		(4+4)
Stanislav Mikšovic	(3+5)
Michal	Černý		(6+0)
Pozn. nejsou započítány 
asis. ze sezón 97/98 a 98/99

Brankář

Jedničkou Komety je čtyřiadvacetiletý Alexander Hylák, jehož si jistě pamatují chomutovští fanoušci z bitev s Hradcem Králové, vloni potom dotáhl do playoff nováčka z Vrchlabí. O jeho kvalitách i přes mladý věk není pochyb. Na straně druhé stojí pevně v brankovišti finský fantom Jane Lundell, který si stále na českou hokejovou školu zvyká, přesto již několikrát své kvality prokázal a svůj tým podržel, proto bod pro oba.

Obrana

Vzhledem k počtu inkasovaných branek jsou na tom oba soupeři podobně. Svěřenci Vladimíra Kýhose inkasovali v osmi duelech osmnáctkrát, naproti tomu Severočeši ve stejném počtu utkání inkasovali pouze o branku víc. Bod pro oba.

Bodování aktivních hráčů:
Stanislav Mikšovic  (11+21)
Petr Jíra	   (9+9)
Michal Jeslínek	   (9+6)
Michal	Černý	   (9+2)
Milan	Kostourek  (6+5)
Petr Polodna	   (6+5)
Pozn. nejsou započítány 
asis. ze sezón 97/98 a 98/99

Útok

O útočné síle Chomutova se během novodobé prvoligové historie přesvědčil asi každý celek a ne jinak tomu je i v letošním ročníku. Čtyřicet jedna nastřílených branek a hned šest hráčů v první desítce kanadského bodování mluví jednoznačně ve prospěch chomutovský. Ačkoliv má Kometa mnoho kvalitních a šikovných útočníků - bod pro Chomutov.

Vzájemné duely

Celková vzájemná bilance za jedenáct prvoligových sezón v novodobé historii chomutovského hokeje hovoří jednoznačně pro svěřence Martina Pešouta. Jelikož se utkání hraje v brněnském Rondu berme v potaz pouze vzájemnou bilanci utkání hraných právě v Brně. Celkem se odehrálo 21 utkání, osmkrát uspěli domácí, desetkrát se radoval Chomutov, jednou skončilo utkání nerozhodně a oba soupeři shodně jednou uspěli po prodloužení respektive samostatných nájezdech. To vše při skóre 59:54 pro chomutovské barvy, suma sumárum bod pro oba.

Přesilové hry

Víceméně naprostá shoda panuje v číslech vyjadřující úspěšnost v nerovnoměrném počtu hráčů na ledové ploše. Kometa vstřelila devět přesilovkových branek, dvakrát se prosadili Brňané v oslabení, pětkrát v oslabení inkasovali to vše při procentuální úspěšnosti 18,75%. Chomutovští vstřelili také devět branek, stejně tak se dvakrát prosadili v oslabení, pětkrát inkasovali a to vše při úspěšnosti 18,37%. Bod pro oba.

Skóre

Náš minirozbor obou soupeřů končí těsným vítězstvím Chomutova v poměru 7:6. Počet dosažených bodů obou soupeřů jen dokazuje, že jsou po právu pasováni do rolí spolufavoritů celé první ligy. Misky vah přeci jen převážela útočná potence Severočechů.

Před zápasem

Budou se po sobotním utkání radovat hokejisté Chomutova?

Hokejisté Chomutov nebudou moci v Brně využít služeb dlouhodobě zraněného Stanislava Mikšovice stejně jako Martina Maláta, zároveň bude chybět i Martin Ťupa, jenž tak vynechá již třetí utkání v řadě. Smůla se však na paty chomutovským lepí i nadále, alespoň co se zranění týká. Sice se uzdravili Tomáš Polanský a Michal Jeslínek, nově však na marodku přibyl sniper Marko Toivonen a do zápasu v Brně nenaskočí.

Sestava Chomutova z posledního kola:

H. Brod: Lundell(Cikánek) - Chmelíř, Révay, Pulpán, Toivonen, Rutta, Bombic, Trefný, Všetečka - Gombár, Skořepa, Míka - Hlinka, Polanský, Jíra - Hašek, Charousek, Jeslínek - Fábry, Domin, Tauš.

Sestava Komety z posledního kola:

H. Brod: Hylák - Kempný, Zubíček, Houdek, Lukačovič, Lhotský, Protivný, Morava, David - Klimt, Kýhos, Sedlák, Brabenec, Švagrovský, Černý, Mikšan, Barus, Vondráček, Polodna, Kostourek, Haluza.