Preview k zápasu

V úterý zápas proti vedoucím Tygrům: Na libereckém ledě se ale Pirátům daří

Napsal 08.04.2013 Lucie Štěrbová, Jan Thöma
Chomutov vybojoval po čtyřech kolech výhru za tři body, Liberec zase čtyři kola neztratil ani bod. Dva zástupce extraligy v baráži od sebe v tuto chvíli dělí pouhé dva body, svým pronásledovatelům naopak odskočili. Úterní zápas tak nabídne nejen bitvu o první místo v tabulce, ale i o větší klid do dalších bojů.

Po posledním vzájemném zápase spadl Chomutov na „neextraligovou“ třetí příčku v barážové tabulce. Pak ale porazil v prodloužení Olomouc a v posledním kole ve veledůležitém utkání porazil i dotírající Mladou Boleslav. Společně s Libercem tak prvoligovým pronásledovatelům odskočil.

Liberec je v posledních kolech suverénní

Radek Duda
Radek Duda v posledních kolech pravidelně boduje, trefil se i naposledy proti Chomutovu.

Liberec po sedmi odehraných kolech opanuje barážovou skupinu. Po pomalejším rozjezdu nabral liberecký vlak pořádně rychlé tempo, které s odstupem dvou bodů jen stíhá Chomutov. Mladá Boleslav ztrácí bodů sedm, poslední Olomouc pak devět.

Základ k vedení v tabulce Liberec položil čtyřmi výhrami v řadě. Nejprve přehrál v prvním vzájemném duelu Olomouc 3:1, pak porazil Chomutov 2:0. Poslední dvě kola proti prvoligovým celkům pak byla i ukázkou střelecké potence Bílých Tygrů – Mladá Boleslav padla na libereckém ledě 1:4 a s výsledkem 0:6 v neděli odjížděla z libereckého ledu Olomouc.

Ta v Liberci totálně nevzládla úvod zápasu a po brankách ze druhé, páté a sedmé minuty prohrávala už 0:3, zlepšení nepřineslo ani vystřídání gólmana Halásze už po druhé inkasované brance, Kašík pak fasoval ještě čtyřikrát. Asistent trenéra Milan Černý tak mohl být po utkání spokojený: „Měli jsme výborný vstup do utkání, když jsme vstřelili tři góly, z toho dva v přesilovkách. Poté jsme se uklidnili, soupeře nepustili vůbec do hry a kontrolovali vývoj utkání. Těší nás vychytaná nula Marka Schwarze."

Liberec tak se skórem 15:2 z posledních čtyř odehraných zápasů a s celkovým poměrem 22:13 vede barážovou.

Vzájemná barážová bilance

Neuznaná branka
Divíšek se v posledním vzájemném utkání trefil, rozhodčí ale branku neuznal.

Piráti už znají Liberec, jeho hru a jeho tým jako svoje boty. Doposud se s Tygry totiž střetli osmkrát, z toho čtyřikrát brali výhru (pravda jednou v prodloužení, jednou v nájezdech). Vzájemná bilance je tak celkem vyrovnaná. A podobně vyrovnaná je i ve vzájemných barážových soubojích. Týmy se potkaly prozatím dvakrát – poprvé bral tři body Chomutov, podruhé Liberec.

V prvním vzájemném zápase ze sebe Liberec oklepával zklamání z pádu do baráže. Chomutov dvakrát vedl, Liberec sice dvakrát srovnal, na branku Milana Krafta z pětapadesáté minuty nicméně už nikdo z Libereckých odpověď nenašel a Chomutov vyhrál.

Miroslav Hanuljak
Miroslav Hanuljak chytá v posledních zápasech ve výborné formě.

Druhý vzájemný zápas pak řádně rozjitřil emoce chomutovských hráčů, trenérů i fanoušků. Liberec jej vyhrál 2:0 po brankách Bulíka a Dudy, nicméně více než výkony hráčů se po zápase propíraly výkony rozhodčích. Jaroslav Beck za své hodnocení: „Naše hra byla špatná, stejně špatný výkon ale předvedli i oba pánové v pruhovaném“ nakonec dostal pokutu. Na výsledku to ale nic nezměnilo a Chomutov se po této prohře poroučel až na třetí místo v tabulce. Ve třetím vzájemném duelu se snad rozhodčí podobných faulů nedopustí.

Jak to vidí Martin Rýgl?

Není moc povolanějších hráčů, kteří by mohl k soupeři z Liberce říct více. Martin Rýgl v dresu Tygrů dlouhou dobu působil. „Liberec mě vychoval, dal mi šanci v extralize, takže vzpomínám jen v dobrém. Teď už je to ale jen soupeř, proti kterému potřebujeme uhrát nějaké body, abychom byli blíže ke klidné záchraně.“

Chomutov v úterý čeká už letošní páté utkání v liberecké Tipsport aréně, třikrát v ní Piráti dokázali zvítězit, prohráli tu jen jednou, bilance je tedy jednoznačně kladná. „Musíme na to hlavně navázat,“ přeje si Rýgl. Nám se tam sice daří, ale i Liberec hraje na tom malém hřišti dobrý hokej. Musíme hrát jednoduše, jako jsme zatím proti Liberci hráli, a věřím, že pak si odvezeme nějaké body.“

Po osmi vzájemných zápasech už pravděpodobně není nic, čím by Liberec mohl chomutovské hráče překvapit. S žádným jiným týmem Chomutov letos neodehrál takovou porci vzájemných zápasů. A potvrzují to i slova Martina Rýgla: „Liberec už nás asi opravdu ničím nepřekvapí. Oba týmy ví, co se bude hrát. A myslím si, že přečtené už máme i prvoligové týmy. Koukáme na videa, co zhruba hrají. Takže to bude víceméně jen o chybě, nebo o tom, že někdo nebude mít svůj den.“

O zápase:

Osmé pokračování seriálu „Baráž 2013“ je v plánu v úterý od 18:30 na ledě liberecké Tipsport arény. Sledovat ho samozřejmě můžete přímo z hlediště, pokud se ale do Liberce nedostanete, pak si zapněte alespoň tradiční textový online přenos na stránkách onlajny.cz.