Preview k zápasu

V sobotu opět na hokej. Na chomutovský led míří ofenzívně laděný Havlíčkův Brod

Napsal 20.01.2012 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Kostourek, Polodna nebo produktivní Vojtěch Němec. Tihle všichni se budou v sobotu prohánět na chomutovském ledě. Přijede Havlíčkův Brod. Sedmý tým tabulky, který hodně branek dává, ale zároveň inkasuje. Utkání 41. kola, které slibuje hokej se spoustou branek, startuje v sobotu v tradičních 17.30.

Zápasy s havlíčkobrodskými rebely – to obvykle bývá záruka ofenzívního hokeje a spousty branek. Bude to platit i v sobotním zápase na domácím ledě?

Rebelové v posledních pěti kolech dvakrát zaváhali. Doma prohráli s Litoměřicemi 1:2, v zatím posledním zápase padli v Šumperku 2:6, a to i přesto, že zápas měli perfektně rozehraný. Vedli už 2:0. Šumperku se ale podařilo v rozmezí šesti minut zápas otočit. Mezi těmito dvěma zápasy ale Havlíčkův Brod třikrát slavil výhru – 5:3 nad Třebíčí, 2:1 nad Pískem a 5:3 nad Benátkami. V posledním jmenovaném zápase si hattrick připsal Roman Vondráček.

Jedna z nejprostupnějších obran

Rebelové po čtyřiceti odehraných kolech okupují s 59 body sedmou pozici. Na Chomutov ztrácí propastných 33 bodů. Mnohem důležitější je ale pro Rebely fakt, že na devátý Písek mají sedmibodový náskok.

Nejprostupnější obrana z celé první osmičky – Brod inkasoval už 135× – dostala v posledních pěti kolech na její poměry „jen“ 15 branek. Brodu se dařilo i v přesilových hrách. Hrál jich dvaatřicet, šest přesilovek ukončil předčasně brankou. Úspěšnost téměř 20 %. V oslabeních se míra úspěšnosti v posledních pěti utkáních pohybuje na hranici 85 %.

Milan Kostourek „proti svým“

Je druhým mužem kanadského bodování Havlíčkova Brodu, posledních pět zápasů mu ale vůbec nesedlo. Milan Kostourek, hráč dobře známý všem fanouškům Chomutova, se naposledy trefil 17. prosince v derby s Jihlavou. Od té doby paběrkuje. V zápase se Šumperkem byl u poloviny inkasovaných branek a v pěti posledních kolech nasbíral 12 trestných minut.

Celkem má Milan Kostourek 33 bodů – za 14 branek a 19 asistencí. Zároveň je ale nejhorším hráčem Havlíčkobrodských z pohledu plus minus statistik. V jeho kolonce je u této disciplíny číslo -11.

Na vrcholu bodování Rebelů se vyhřívá Vojtěch Němec. Šestadvacetiletý odchovanec Liberce se zatím třemi starty v extralize má stejně bodů jako Milan Kraft, tedy 43. Nasbírat je stihl ve 32 zápasech, stejně jako 19 plusových bodů v plus minus statistikách. V dresu Rebelů není v tomto ohledu lepšího hráče.

Letošní vzájemné zápasy

Druhé kolo a prohra na ledě Havlíčkova Brodu v poměru 4:5. První letošní zápas s Rebely nebyl úplně ideální. V těch dalších dvou ale Piráti dokázali zvítězit. Na domácím ledě 6:2 a v posledním utkání v Kotlině 3:1.

Základem úspěchu v posledním vzájemném utkání byly jednoznačně přesilovky. Všechny branky v tomto zápase padly v početních výhodách – Chomutov se prosadil třikrát, jednu branku přidal i Brod, který až v samém závěru utkání korigoval na 1:3.

Celkem padlo ve vzájemných zápasech jednadvacet branek. A z toho více než polovina při přesilových hrách. Chomutov jich využil sedm, Havlíčkův Brod pět. Nejvíce vzájemné zápasy „sedly“ Filipu Semanovi, přišel si v nich na čtyři kanadské body. Za Rebely byl nejpilnějším sběračem bodů Milan Kostourek (0+3).

Přesvědčivé výsledky v posledních kolech

Stíhací jízda s cílem na prvním místě tabulky se zatím daří. Ústí v posledních kolech několikrát překvapivě klopýtlo a Piráti už Lvům nepříjemně dýchají na záda. Ztráta je pouhé dva body a derby v příštím týdnu tak dost možná bude přímým soubojem o první pozici.

Chomutov v posledních pěti utkáních překvapivě ztratil všechny body v Litoměřicích – i přesto, že vedl už 2:0, v ostatních zápasech ale předvedl přesvědčivé výkony, podpořené třemi nulami v pěti utkáních. Chomutovští gólmani drží už 122 minut čisté konto, celkově v posledních pěti kolech inkasovali jen sedmkrát. V průměru tedy jen 1,5 branky v utkání.

Branek v síti soupeřů bylo naopak třiadvacet a nejpilnějšími sběrači bodů byly Nikola Gajovský (5+2), Milan Procházka (2+5) a Petr Jíra (3+4).

Utkání se hraje v sobotu v tradičním čase, tedy od 17.30 a připravený bude i tradiční online přenos.