V neděli do dalekých Vítkovic: Vybojují Piráti výhru za tři body?

Napsal 28.09.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - V loňské sezoně se Pirátům proti Vítkovicím příliš nedařilo. V základní hrací době je neporazili ani jednou. Po šestém kole aktuálního extraligového ročníku jsou Chomutov a Vítkovice sousedé v posledních patrech tabulky. Oba týmy sráží snadno prostupná obrana, oba týmy chtějí přidat druhou výhru za tři body. Komu se to v neděli podaří?

Dvanácté Vítkovice i třináctý Chomutov v posledním kole zažily pořádnou gólovou přestřelku. Zatímco Vítkovice ale na svém ledě po většinu zápasu na Pardubicemi vedly a soupeř jen dotahoval, Chomutov přežil klinickou smrt a čtyřmi góly ve třetí třetině vyrovnal v zápase se Slavií. Získaný bod tak měl cenu zlata – minimálně z toho pohledu, že Piráti ukázali bojovné srdce a chuť otáčet i zdánlivě ztracené zápasy.

V neděli je od 17 hodin čeká utkání ve vítkovické ČEZ aréně – a vy ho můžete sledovat prostřednictvím přenosu na onlajny.com.

Velké odchody ve Vítkovicích

Roman Málek
Někdejší čaroděj se v brance střídá se Šindelářem.

Ve vítkovickém klubu to po loňské sezoně vzali z gruntu a kádr opustila velká řada hráčů. Dres Vítkovic tak už dál neoblékají například Viktor Ujčík, Lukáš Klimek, Radim Hruška, Marek Malík, Denis Rehak, Tomáš Voráček nebo třeba Adam Řehák. Jedinou posilou, jež klub uvádí v kolonce příchodů pro letošní sezonu, je potom Michael Vandas z Popradu. Do klubu pak přišel ještě Roman Šimíček, ten ale už ne jako hráč, ale jako asistent trenéra.

Rozpačitý vstup do sezony

Vítkovice své fanoušky na začátku sezony příliš netěší, po šesti kolech jsou na dvanácté pozici, když mají stejně jako Chomutov šest bodů, ale lepší skóre. Zatímco si ale Chomutov zapsal jedinou tříbodovou výhru proti silné Spartě, Vítkovice zatím v základní hrací době dokázaly porazit jen poslední a trápící se Karlovy Vary, a to poměrem 4:2.

Dva body pak získaly v posledním kole s Pardubicemi (6:5p), bod braly ještě z utkání s Kladnem (5:6sn). V dalších třech duelech ale nebodovaly, prohrály s Plzní (2:5), s Kometou (2:3) a se Slavií (1:2).

Vítkovice spoustu branek dávají, jsou po Spartě druhým nejproduktivnějším týmem, na druhou stranu ale i spoustu gólů inkasují. V tomto ohledu jsou dokonce horší než poslední Karlovy Vary a společně s Chomutovem mají Vítkovice nejprostupnější obranu v lize. Trochu paradoxně tak Rudolf Huna, ač jsou „jeho“ Vítkovice téměř na chvostu tabulky, zaujímá třetí místo v kanadském bodování celé extraligy. V šesti zápasech si připsal osm kanadských bodů. Těsně pod top10 je potom Jan Káňa, který v šesti utkáních nastřílel šest gólů a je nejlepším střelcem týmu.

Tabulka po 6. kole

poř. tým Z V VP PP P skóre B
12. Vítkovice 6 1 1 1 3 20:23 6
13. Piráti 6 1 0 3 2 17:23 5

Vzájemná střetnutí s Vítkovicemi v loňské sezóně

Vzpomínání na loňské vzájemné zápasy není pozitivním čtením – Chomutov z nich dokázal vyválčit jen dva body ze dvanácti možných a nastřílel pouhých sedm branek, zatímco Vítkovice více než dvakrát tolik – šestnáct.

24. 02. 2013 ELH – 51. kolo Vítkovice - Piráti 4:3
08. 01. 2013 ELH – 38. kolo Piráti - Vítkovice 2:5
25. 11. 2012 ELH - 25. kolo Vítkovice - Piráti 5:0
14. 10. 2012 ELH - 12. kolo Piráti- Vítkovice 3:2p

Jediné dva body získali Piráti hned v prvním utkání, kdy sice od 21. minuty prohrávali 0:2, ale nakonec dokázali srovnat. Vyrovnávací branku dával deset vteřin před třetí sirénou Zálešák. A Michael Frolík pak v prodloužení vystřelil druhý bod.

Druhé utkání rozhodla druhá dvacetiminutovka, respektive její nevydařený úsek od 27. do 34. minuty, kdy Vítkovice daly čtyři branky, a bylo hotovo. V třetí části pak Vítkovice dokonaly debakl, když přidaly pátou branku. Dvakrát méně střel na branku než soupeř, branka inkasovaná ve vlastní přesilovce – i to byly důvody, proč Chomutov toto utkání absolutně nezvládl.

Ve třetím střetnutí si Piráti už v první třetině nechali soupeře utéct o tři branky, a když to bylo před polovinou zápasu už 0:4, bylo téměř hotovo. Piráti sice snížili na 2:4, pátou pojišťovací branku přidal ale Burger. A čtvrtý zápas? Piráti v něm ztratili dvoubrankové vedení a Vítkovice otočily ze stavu 0:2 na 4:2. Divíšek pak pět minut před koncem jen korigoval na 3:4. Vítkovicím tedy máme za loňskou sezonu co vracet.

Nejproduktivnějším hráčem loňských vzájemných zápasů byl Jiří Burger, který posbíral pět bodů (2+3), dalších pět vítkovických hráčů nasbíralo po třech bodech. Miroslav Zálešák byl se dvěma góly nejúspěšnějším hráčem Chomutova.

Poslední zápas Vítkovic

Poslední extraligové kolo bylo mimořádně bohaté na góly – ve všech zápasech jich padlo osmapadesát a jedenáct z nich potom na vítkovickém stadionu. V zápase s Pardubicemi byly Vítkovice vždy tím týmem, který šel do vedení, Pardubice ale dokázaly pokaždé srovnat krok. Na 5:5 naposledy ve 49. minutě srovnával Kousal. V prodloužení ale druhý bod vyválčil nedělní soupeř Chomutova. Vítkovický Jan Káňa byl dobře postavený a tečí nasměroval Barinkovu střelu do pardubické branky.

HC Vítkovice Steel – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 6:5p

Peter Oremus, hlavní kouč Vítkovic, byl po zápase v hodnocení pro ČTK se dvěma získanými body spokojený a celkově zápas zhodnotil pozitivně: „Každého bodu je třeba si vážit. Vítězství s Pardubicemi za dva body bereme. Pořád ale náš tlak do brány není dostačující, abychom to zvládli za tři body. Ale dneska chci zápas hodnotit jen pozitivně." Vítkovice využily jedinou ze šesti přesilovek a na pardubickou branku vyslaly 36 střel.