Ohlasy po utkání

„Už jsem dal gól i zadkem a hlavou,“ usmíval se Jiří Smejkal po trefě palcem ruky

Napsal 21.02.2018 Libor Kult
L i t v í n o v / C h o m u t o v - Piráti vyrazili ke druhému přípravnému utkání olympijské přestávky do Litvínova, kde se v sedmém derby aktuálního hokejového ročníku potvrdilo, že letos vítězí hosté. „Asi jde trochu o raritu, že to takhle vychází, ale jednou to někdo zlomí,“ reagoval krátce po střetnutí autor dvou gólů Jiří Smejkal, jenž zaznamenal ještě asistenci.

Chomutovští sice brzy prohrávali, ale ještě do první přestávky skóre otočili. Po litvínovském vyrovnání přišly další dva zásahy Pirátů, což se nakonec ukázalo jako klíčové. „V tréninku se věnujeme nějakým věcem, které jsme chtěli přenést i do zápasu, což se nám v první třetině úplně nedařilo. Pak se to zlepšilo a udrželi jsme vedení. Jinak to byl vyrovnaný zápas,“ ohlížel se Jiří Smejkal.

Centr první formace se po gólu v prostředním dějství držel za ruku, po závěrečné siréně popsal, co přesně se stalo. „Tlačil jsem se do brány, kam mě bek nechtěl pustit. Já se na poslední chvíli uvolnil a puk mě trefil do palce, od kterého šel do brány,“ líčil. „Škoda že se něco podobného nestane i v mistráku, i když první extraligový gól jsem dal zadkem, když mě v Brně trefil Petr Kumstát, a někdy ve dvanácti jsem dal gól hlavou,“ lovil v paměti.

„Mám pocit, že jsme tehdy posledních deset vteřin hráli power-play a puk mě, ani nevím jak, trefil do helmy s košíkem, od které se odrazil do branky. Prostě takový šťastný gól,“ usmíval se Jiří Smejkal, který měl v utkání bilanci 2+1, jak už bylo zmíněno.

„Hraju pořád stejně, nedělám mezi zápasy rozdíly. Vždycky je prostor se ukázat a zlepšit,“ vyprávěla nedávná posila Pirátů z pražské Sparty. „V mistráku je to možná trochu horší v tom, že člověk je nervózní, protože každá chyba nás může stát výsledek nebo i sezónu,“ doplnil útočník, jenž prošel kanadskou juniorskou Western Hockey League i Kontinentální hokejovou ligou.

Družina kouče Vladimíra Růžičky si v utkání vyzkoušela oslabení, přesilovky i dvojnásobnou početní výhodu. „Řekli jsme si, že nehraje roli, která lajna půjde na jakou situaci. Všechny čtyři lajny si mohly vyzkoušet všechno, navíc jsme proměnili přesilovku pět na tři, což by nám mohlo pomoct i do závěru sezóny,“ rekapituloval Jiří Smejkal.

Majitel stříbra ze světového šampionátu osmnáctiletých z roku 2014 ve Finsku, kde čtyřikrát skóroval, se po příchodu pod vrcholky Krušných hor propracoval až do elitní formace po bok kapitána Michala Vondrky. „Než jsem přišel, slyšel jsem, že to tady funguje tak, že kdo hraje dobře, hraje hodně, což se mi potvrdilo, když párkrát na závěry zápasů chodila třeba i čtvrtá lajna, když se jí v daném zápase dařilo,“ vyprávěl.

„S lepšími výkony přišla i šance v první lajně, kde se snažím odvádět co nejlepší práci, abych se v ní udržel,“ pokračoval účastník mistrovství světa dvacetiletých 2016 také ve Finsku, kde se gólově prosadil dvakrát. Jiří Smejkal si podle vlastních slov nemusel na souhru s olympionikem zvykat dlouho.

„Ani jsme si toho nemuseli moc říkat a funguje nám to. Snad jen jednou se naše lajna gólově neprosadila,“ přemítal Jiří Smejkal v útrobách Zimního stadionu Ivana Hlinky. „Michal je výborný hráč do kombinace, o což se snažím i já. Péťa Koblasa umí dát gól, takže se doplňujeme. Doufám, že se nám bude dařit i dál a uděláme předkolo,“ přál si.

Zmíněná trojice vytvořila „jihočeskou“ útočnou formaci, neboť všichni začínali s hokejem v kraji rybníků. „Dá se to tak říct,“ culil se nejmladší ze zmíněných forvardů. „S Michalem jsme z Českých Budějovic, Petr pochází ze Soběslavi,“ připojil jednadvacetiletý střední útočník.

Přestože je dělí více než čtrnáct let, na kapitána pirátské posádky si Jiří Smejkal podle vlastních slov na českobudějovickém ledě nepamatuje. Přidává však jinou perličku. „Začal jsem na zápasy chodit, když mi bylo nějakých šest nebo sedm let. Mám pocit, že v té době už byl Michal ve Slavii, ale shodou okolností moje mamka jako malá bydlela ve stejném baráku jako Michalův taťka,“ uzavírá s úsměvem.

×
Dnes v 15:30 | Muži
Piráti Chomutov
HC Oceláři Třinec