Rozhovory

„Tolik prostoru jsem nečekal, byl bych rád za každé střídání,“ hlásí Tomáš Koblížek

Napsal 31.01.2019 Libor Kult
C h o m u t o v - Piráti mají za sebou dva venkovní zápasy v řadě, v nichž debutovali dva mladíci. V Olomouci hrál Tipsport extraligu poprvé Michal Gut, o dva dny později na ledě dvojnásobných úřadujících mistrů z Brna se prvně v seniorském soutěžním utkání představil chomutovský odchovanec Tomáš Koblížek. „Nečekal jsem, že bych mohl dostat šanci, ale o to příjemnější bylo, když opravdu přišla,“ líčí s odstupem dvou dnů.

Jak následně nedávno devatenáctiletý útočník prozrazuje, měl trochu víc času se na premiéru připravit než jeho parťák z juniorského týmu. „V mém případě to naštěstí nebylo tak hektické jako u Michala Guta,“ usmívá se Tomáš Koblížek. „V pondělí mi trenéři poprvé naznačili, že bych mohl v Brně hrát, ale nebylo to jisté. Domluvili jsme se, že přijdu v úterý na rozbruslení a tam padne definitivní verdikt,“ popisuje.

Mladík, který si loni vyzkoušel zámořský juniorský hokej ve městě, kde sídlí farma Pittsburghu, měl tím pádem hodně času na přemítání, což může být někdy spíš na škodu. „Musím přiznat, že jsem o tom v pondělí hodně přemýšlel a byl jsem docela nervózní,“ prozrazuje. „Spal jsem ale nakonec docela dobře a v autobuse jsem se trochu uklidnil. Úplně v pohodě jsem byl po prvním buly,“ přibližuje vývoj.

Jedním dechem pak Tomáš Koblížek hovoří o velké pomoci parťáků z kabiny. „Guťák mě uklidňoval, že se nic neděje, protože se od nás v Brně zase tolik nečeká, takže není důvod se nervovat,“ vypráví. „Starší kluci mi zase říkali, ať hraju jednoduše, abych neudělal hned na začátku nějakou zbytečnou chybu,“ připojuje následně.

Vzhledem k faktu, že poprvé naskočil do ligového utkání mezi seniory, přece jen sondoval, co ho vlastně čeká, byť už odehrál dvě přípravná utkání a v tom prvním dokonce skóroval. „Trochu jsem se ptal, ale o žádné velké vyzvídání nešlo,“ ohlíží se s úsměvem.

Radost z premiéry mezi tuzemskou elitou kalí Tomáši Koblížkovi jen výsledek, neboť Piráti podlehli Kometě 1:7. „Víc se dívám na týmový úspěch než na osobní pocity nebo mety, takže převládá zklamání, protože jsme vysoko prohráli,“ konstatuje majitel 24 kanadských bodů (8+16) v DHL extralize juniorů.

Tomáš Koblížek (úplně vlevo) nastoupil v Brně s číslem 25 a mřížkou, na ledě strávil 14 minut a 39 vteřin, během kterých jednou vystřelil a zblokoval jednu ránu Komety
(Foto: Ivo Dostál – www.hc-kometa.cz)

Druhý nejlepší junior Pirátů v hodnocení účasti na ledě (+15) si během jediné sezóny vyzkoušel nejvyšší soutěž v nejstarší mládežnické kategorii i mezi seniory. „Bruslařsky je extraliga dospělých možná pomalejší než juniorka. Na druhou stranu hra je taková klidnější a učesanější, hráči volí lepší řešení a volí ho rychleji,“ srovnává. „Taky to bylo silovější a hráči měli rychlejší přístup, i když to nebylo tolik o lítání nahoru dolů,“ vybavuje si.

Na ledě strávil více než čtrnáct a půl minuty. Za tu dobu jednou vystřelil na branku a zablokoval jednu ránu Jihomoravanů. „Nečekal jsem, že dostanu tolik prostoru,“ vypálí bez váhání. „Říkal jsem si, že budu rád za každé střídání. Jsem moc rád, že to nakonec bylo takhle a zkusil jsem si přesilovku i oslabení,“ libuje si.

Tomáš Koblížek sice přišel na svět v Kadani, ale s rodinou bydlí celý život v Chomutově, kde vyrostl také hokejově. „Je to hezký pocit, protože každý si chce zahrát českou extraligu. Mně se to navíc povedlo v relativně mladém věku,“ těší jej.

Nejbližší duel čeká družinu kouče Vladimíra Růžičky před vlastními fanoušky proti královéhradeckému Mountfieldu. Nejen Tomáš Koblížek tak může pomýšlet na extraligový zápas před zraky nejbližších. „Podle nejnovějších zpráv to vypadá, že bychom hrát měli, ale je možné, že se někdo uzdraví a nakonec nenastoupíme,“ komentuje možnost, že by si odbyl také domácí premiéru.

Nedávný oslavenec se momentálně připravuje s A-týmem, za který také hraje. Může však vypomoct rovněž juniorům, v jejichž dresu se naposledy v Karlových Varech objevili současně sourozenci Matyáš a Tadeáš Svobodovi. Druhý jmenovaný je věkem stále ještě dorostenec stejně jako bratr Tomáše Koblížka Lukáš. „Bylo by to něco speciálního a byl bych moc rád, kdybych si i já mohl zahrát s bráchou v jednom zápase,“ uzavírá Tomáš Koblížek zasněně.

×
Dnes v 17:30 | Muži
HC RT TORAX Poruba 2011
Piráti Chomutov