Souboj o další body: Chomutov jede na druhý vánoční svátek do Zlína

Napsal 25.12.2012 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Piráti mají nepoměrně blíž ke dnu tabulky než k předkolu play off a ve středu musejí proti dalšímu soupeři skutečně zabrat. V cestě za důležitými body jim ale stojí Zlín, aktuálně druhý tým tabulky. Porazit se ale dá – ostatně těsně před svátky to předvedl soused v tabulce Liberec, který Zlín porazil 2:1 v prodloužení.

Spodní část tabulky je našlapaná a každý bod se v konečném zúčtování možná bude vyvažovat zlatem. A Chomutov navíc potřebuje po dvou prohrách a dvou vysokých brankových přídělech naplno bodovat a neinkasovat tolik branek. Zlín nebude jednoduchý soupeř, ale porazit se dá.

Jak se Zlínu daří?

Zlín patří každý rok ke spolufavoritům soutěže a svou sílu dokazuje i letos. Jen na jediné kolo se totiž dostal pod čáru ponoru, která zajišťuje přímý postup do play off, a to navíc ve druhém kole – od té doby nebyl horší než šestý a v posledních kolech navíc Zlínští mohutně stíhají špičku tabulky. Aktuálně jsou s 57 body na kontě druzí šest bodů za Plzní.

Jaroslav Balaštík
Jaroslav Balaštík byl u obou branek Zlína v posledním vzájemném utkání

Body sbírá Zlín i díky své obraně – ta patří, co do počtu inkasovaných branek, k tomu nejlepšímu, co česká extraliga nabízí. Střelecky se sice příliš nedaří Petru Leškovi, v střílení branek ho ale zastupují jiní – Jaroslav Balaštík, nebo Antonín Honejsek, který se prosadil i v posledním utkání Zlína před svátky v Liberci – jeho branka ale na výhru nestačila.

Zlín totiž v Liberci prohrál „fotbalově“ 1:2 v prodloužení. Obě branky v základní hrací době padly hned v úvodu zápasu a Liberec o druhém bodu na své konto rozhodl až v první minutě prodloužení. Diváci si ale příliš atraktivního hokeje neužili, což po utkání potvrdil i zlínský druhý trenér Juraj Jurík: „Nebylo to příliš pohledné utkání. Domácí byli aktivnější, zatímco my jsme spoléhali na obranu a čekali na brejky. Za základní hrací dobu jsme si bod zasloužili, ale poté šli domácí rázněji za bodem navíc, byli aktivnější."

Jak vypadal poslední vzájemný zápas?

Tragická první třetina, ve které držel Chomutov nad vodou gólman Kostúr, postupné zvedání ve druhé části a tlak v části třetí, který ale domácí nedokázali přetavit ve vyrovnávací branku – tak vypadal poslední vzájemný zápas se Zlínem, který Chomutov odehrál před vlastními fanoušky,zápas, ve kterém prohrál 1:2 a který někdejší hlavní kouč Doležal tvrdě zhodnotil slovy: „Vyhrát jsme si dneska nezasloužili. Úvodní třetina byla z naší strany nejhorší v letošní sezoně a je potřeba se divákům omluvit na náš výkon. Věděli jsme, co bude Zlín u nás hrát, snažili jsme se na to připravit, ale výkon našich hráčů nebyl adekvátní.“

Obě zlínské branky padly po chybách v rozehrávce a obě padli ještě před polovinou zápasu. Skóre otevřel v deváté minutě Balaštík, Lušňák sice s notnou dávkou štěstí vyrovnával v minutě třiadvacáté, ale už o minutu později dal vítěznou branku utkání Hamrlík – po přihrávce Balaštíka. A ač se Piráti v závěrečné části snažili, vyrovnání nepřišlo. „Ten gól tam visel na vlásku, ale bohužel to tam dneska nepadalo,“ říkal po zápase Miroslav Zálešák. „Nemůžeme pořád jen otáčet zápasy, musíme hrát od začátku utkání.“

Pohled do statistik

Petr Čajánek
Petr Čajánek je čtvrtý nejproduktivnější hráč zlínského týmu.

Petr leška sám góly sice nedává, ale ve velkém na ně nahrává. S dvaceti asistencemi je tak nejpilnějším přihrávačem a s celkovými pětadvaceti body i nejlepším zlínským hráčem v kanadském bodování. Po vlažném úvodu sezony se tato osobnost zlínského hokeje opět dostává do ideální provozní teploty. Nejvíce branek pak nastřádal Jaroslav Balaštík. Na svém kontě jich má 14, celkem pak 24 kanadských bodů.

Stejný počet kanadských bodů na svém kontě mají i Antonín Honejsek a Petr Čajánek, který je zároveň i jedním z nejtrestanějších zlínských hráčů.

V brance Zlína se celkem pravidelně střídají Jakub Sedláček s Lubošem Horčičkou. Lepší čísla má ale mladší z gólmanů, tedy Sedláček – průměr inkasovaných branek je 2,2 gólu na zápas, úspěšnost pak 92,4 %. Tato čísla ho aktuálně řadí na osmé místo mezi gólmany, kteří v extralize nastupují.

Zlínu se v jeho zápasech ještě nepodařilo udržet čisté konto, 26 z 92 branek, které dal, dal v přesilové hře. A úspěšnost přesilovek se u Zlína pohybuje na hranici 15 %.

O zápase

Chomutovští hokejisté vyrážejí na druhý svátek až na Valašsko, do Zlína. Utkání ve Zlíně startuje v 17:00 hodin a pokud jste věrný fanda chomutovských Pirátů, pak vyměňte tradiční vánoční pohádky alespoň občas za textový online přenos, který jako tradičně poběží na portálu onlajny.cz