Souboj loňských semifinalistů, kteří se nepotkali. Do SD ARÉNY míří posílený Hradec Králové

Napsala 05.10.2017 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti v desátém kole Tipsport extraligy vyzvou na vlastním ledě Hradec Králové, jenž je zatím na deváté příčce tabulky s osmibodovou ztrátou na Chomutovské. Mountfield ve čtvrtek posílil o útočníka Martina Látala z Mladé Boleslavi, kterou v předchozím střetnutí porazil o jediný gól. Svěřenci Vladimíra Růžičky zdolali Vervu v prvním derby, na což budou moci navázat v pátém domácím utkání, které je naplánované na pátek 6. října od 17 hodin a 30 minut.

Mountfield na začátku extraligy a v Lize mistrů

Hradec Králové nezačal ligu dobře, jelikož odešel z úvodních třech utkání sezóny bez bodu. Nejprve podlehl venku Liberci 0:3, na domácím ledě nestačil na Kometu a z Litvínova odjel se shodnou porážkou, jakou utržil od Bílých Tygrů. Tři nezdary vystřídaly tři bodové zisky. Na vlastním kluzišti Mountfield porazil 4:3 po prodloužení Plzeň, následující kola zdolal Třinec a Olomouc.

Nejproduktivnější hráč Jaroslav Bednář – v extralize 1+4, v Lize mistrů 2+1

Proti Spartě svěřenci Václava Sýkory na předchozí domácí výhry nenavázali, protože pražskému klubu podlehli těsně 2:3. Ve městě obuvi ukořistili bod za prohru po samostatných nájezdech a v předchozím kole porazili těsně 2:1 Mladou Boleslav.

Hradec Králové vstoupil do Ligy mistrů vítězně, když na vlastním ledě porazil vysoko 5:1 finský tým TPS Turku. Poté ale dvakrát podlehl Nottinghamu 2:4, respektive 3:4 po prodloužení. Na vlastním ledě Turku vyhrálo 3:1 díky dvougólové druhé třetině. Ve středu 4. října přijel do královehradecké arény Bern, který domácí porazili 5:4. Odveta je naplánována na 10. října ve Švýcarsku.

Pohyb hráčů v kádru obhájce bronzu

Z mountfieldského brankoviště odešel Ondřej Kacetl a následovalo šest zadáků. Do jiného klubu v extralize odešli Stanislav Dietz a Jindřich Barák. Na Slovensko do nejvyšší tamní soutěže zamířili Martin Bača a Karel Plášil. Jake Newton přešel do Finska k týmu z Kouvoly. Poslední odchod oznámil Hradec Králové o obránci Martinu Štajnochovi, který obléká barvy ruského klubu v KHL.

Z útočných řad vyměnili místo působiště Petr Beránek, jenž donedávna hrál za prvoligový Havířov, ale v týmu skončil, Rastislav Dej a Tomáš Knotek se přesunuli jen v rámci extraligy. Alexandre Picard trénuje s týmem Jonquière Marquis, kde ale zatím nenastoupil.

52. kolo loňské sezóny plné premiér: David Kämpf nastoupil s kapitánským céčkem, první extraligový duel si odbyli Darek Hejcman a Robert Černý (více: zde)

Na místo jedničky brankoviště se postavil Jakub Sedláček, jenž má hostování z Dinamo Riga, ze stejného klubu přišel do obrany Oskars Cibulskis. Z extraligových týmů přišli Filip Pavlík do defenzivy a Lukáš Cingel do útoku. I Banská Bystrica přišla o dva hráče Tomáše Ziga a Mislava Rosandiče, kteří oblékají barvy Mountfieldu.

Obranu dále tvrdí Dominik Graňák ze švédského týmu Rögle BK, ze zahraničí přišel také Petr Koukal, který opustil Jekatěrinburg. Jednou z nejpozději oznámených posil je Lukáš Vopelka z Trenčína.

Ve čtvrtek 5. října bylo zveřejněno hostování Martina Látala, který do Hradce Králové zamíří na tři měsíce z Mladé Boleslavi.

Vzájemný zápas z 52. kola loňské základní části

Piráti k poslednímu kolu loňské dlouhodobé části nastoupili v omlazené sestavě, protože už nebyla šance postupu ze sedmého místa do šestky, která by zaručovala přímý postup do čtvrtfinále play-off. I přes omlazený kádr svěřenci Vladimíra Růžičky drželi s královehradeckými hráči krok, do vedení se hosté dostali v poslední minutě první třetiny, když Jiří Šimánek prostřelil Tomáše Krále z mezikruží.

Na začátku druhé části využil početní výhodu Roman Kukumberg, na kterého zanedlouho odpověděl jediný střelec v barvách Chomutova Tomáš Kudělka. Definitivní tečku přidal v pětačtyřicáté minutě Richard Jarůšek forhendovou kličkou – 1:3.

Poslední odehrané zápasy obou soupeřů

Piráti k devátému kolu odjeli do Litvínova, kde odehráli první derby sezóny. V první třetině se o dvougólové vedení postarali svou premiérovou trefou v extralize Mário Grman a dorážkou z typické pozice Michal Poletín. Snížení za domácí zajistil povedenou akcí Jakub Černý, který se prokličkoval obranou, a pak překonal i Jána Laca.

JÁNKO LACO, OLE, OLE, OLE

V osmadvacáté minutě přidal druhou trefu v zápase Michal Poletín, na něhož hned následující minutu zareagoval František Lukeš, jenž upravil na konečných 2:3 z pohledu domácích. Ve třetí části už Zimní stadion Ivana Hlinky žádnou branku neviděl.

Sestava Pirátů: Laco – Mrázek, Flemming, Grman, Valach, Rašner, Slovák – Tomica, Huml, Vondrka – Sklenář, Růžička, Skokan – Poletín, Lauko, Koblasa – Chlouba, Tomeček.

Branky a nahrávky: 19. Černý (Hanzl, Pilař), 29. Lukeš (Nejezchleb, Jánský) – 8. Grman (Valach, Vondrka), 18. Poletín (Slovák, Mrázek), 28. Poletín.
Statistiky – vyloučení: 8:10, využití: 0:2, střely na branku: 29:14, blokované střely: 6:14, hity: 32:12, vhazování: 35:35.

Hradec Králové přivítal na vlastním ledě Bruslaře, které zdolal až v samotném závěru. Po bezbrankové první třetině ukončil čekání na gól Pavel Musil, který poslal hosty do vedení. O vyrovnání se postaral v 53. minutě Blaž Gregorc, jenž na modré napřáhl a prostřelil všechno, co mu stálo v cestě. O vítězi rozhodl 210 vteřin před koncem Rudolf Červený, který strhl výhru na domácí hole a upravil na konečných 2:1.

Sestava Hradce Králové: Rybár – Cibulskis, Gregorc, Pavlík, Graňák, Pláněk, Vydarený, Čáp – Vopelka, Koukal, Červený – Bednář, Kukumberg, Cingel – Köhler, Dragoun, Šimánek – Jarůšek, Zigo, Dvořák.

Branky a nahrávky: 53. Gregorc (Koukal), 57. Červený (Cibulskis) – 34. P. Musil (Stříteský, Žejdl). Statistiky – vyloučení: 2:7 a navíc Holík (Mladá Boleslav) 10 minut a do konce zápasu, využití: 2:0, střely na branku: 39:24, blokované střely: 5:12, hity: 15:9, vhazování: 39:31.