Mladežnický hokej

„Šlo o přehlednou situaci. Nechápu, proč mi gól sebrali,“ diví se Jakub Meliško

Napsal 26.04.2014 Libor Kult
L a p p e e n r a n t a / C h o m u t o v - Je jedním ze tří letošních juniorských mistrů České republiky, kteří vyrazili na mistrovství světa hráčů do osmnácti let. Slovenský obránce Jakub Meliško postoupil s týmem našich východních sousedů do čtvrtfinále, kde svěřenci kouče Antona Bartánuse nestačil na Spojené státy americké. Předtím však Slováci sebrali bod Rusku, prohráli s Kanadou jen o gól a porazili v důležitém střetnutí Německo, což znamenalo téměř jistotu záchrany. „Odehráli jsme na turnaji dobré zápasy,“ těší Jakuba Meliška. „Hrát proti nejlepším hráčům na světě představuje velkou zkušenost,“ dodává ještě.

Jak už bylo zmíněno, Slováci předvedli několik dobrých výkonů se zajímavými výsledky. Za dva měsíce osmnáctiletý zadák si podle vlastních slov nejvíc váží těsné porážky 1:2 s Kanadou, která vstřelila vítězný gól až v 54. minutě. „Byl to nejlepší zápas ze všech. Přesně jsme dodržovali pokyny od trenérů a díky tomu jsme Kanadu potrápili,“ ohlíží se rodák ze Žiaru nad Hronom.

„Mrzelo nás, že jsme neurvali aspoň bod, protože jsme makali celý zápas. Bohužel rozhodl jeden blbý gól. Ale nedá se nic dělat, i takový je sport,“ říká ještě na adresu souboje s kolébkou hokeje. Slováci na úvod nestačili na Rusko až v prodloužení, poté porazili Německo, což byl z jejich pohledu nejdůležitější zápas základní skupiny.

Jakub Meliško brání v duelu s Německem, v němž mu nebyl připsán gól, který opravdu vstřelil
(Foto: www.iihf.com)

„Bod s Ruskem nám zvedl sebevědomí, ale zároveň jsme věděli, že Němci nebudou lehký soupeř. To se potvrdilo hned zkraje zápasu, kdy jsme brzy dostali gól,“ vybavuje si. „Naštěstí jsme pak začali hrát svůj hokej a porazili je,“ oddechne si i odstupem.

Právě na bitvu s Německem nejspíš Jakub Meliško jen tak nezapomene. V jednu chvíli byl totiž uveden jako autor druhého zásahu Slováků, kteří vyhráli 4:1. Později došlo v zápise k obrácení střelce a asistenta, mladý bek tak měl „jen“ asistenci, přestože i Radovan Bondra po zápase potvrdil, že gól dal Jakub Meliško.

„Ve hře čtyři na čtyři jsem přihrával z našeho pásma dopředu. Pak se všechno seběhlo tak rychle, že jsem najednou viděl, jak Rado jede s pukem do útočné třetiny. Bruslil jsem za ním, abych ho podpořil. Na modré mu puk poskočil, takže jsem se dostal mezi kruhy před něj, kam mi bekhendem přihrál do jízdy a já byl sám před brankářem,“ popisuje gólovou akci.

„Šlo o přehlednou situaci, takže nevím, proč mi gól sebrali,“ nechápe. „Původně bylo vše nahlášeno a zapsáno správně, ale najednou došlo ke změně a já si toho ani nevšiml. Říkal jsem si, že na takové akci nemůže dojít k chybě, ale bohužel se stalo,“ líčí dále.

Následně se pokoušel, aby došlo k nápravě a v oficiálních statistikách trefu opravdu měl. „Zašel jsem za naším manažerem, který mi však řekl, že už to nepůjde, protože je potřeba takové věci reklamovat při zápase. Že zpětně se s tím nedá nic udělat,“ uvádí Jakub Meliško.

Nechce se věřit, že v době moderní techniky může k takové situaci dojít. Vždyť i tuzemská nejvyšší soutěž na základě videa upravuje střelce či asistenty gólů dodatečně. Slovenský bek má ovšem smůlu, oficiálně se mu gól nepočítá. „Já si ho ale počítat budu, protože byl, dá se říct, rozhodující a pro mě nejdůležitější ze všech, jaké jsem kdy dal. Mrzelo mě to, ale už se nedá nic dělat, tak na to nemyslím,“ hlásí.

V úvodním utkání světového šampionátu vybojovali Slováci i s Jakubem Meliškem v sestavě bod proti Rusku
(Foto: www.iihf.com)

Slováci se probojovali do čtvrtfinále, kde však měli hororový vstup do utkání. Po třech minutách a 28 vteřinách prohrávali 0:2, po první třetině 0:3. „První cíl jsme splnili vítězstvím nad Německem, ve čtvrtfinále jsme chtěli překvapit, ale bohužel jsme dostali nejtěžšího možného soupeře,“ konstatuje Jakub Meliško.

„Navíc jsme si začátek zápasu zkazili sami vlastní hloupostí. Při prvním gólu jsme špatně rozehráli a dva Američané byli sami před brankářem, pak jsme inkasovali v oslabení,“ přibližuje situace z 54. vteřiny a čtvrté minuty duelu. „To se proti takovému soupeři nesmí stát. Snažili jsme se pak bojovat, ale soupeř už si utkání pohlídal,“ smutní. „Nicméně já osobně jsem se na ledě cítil nejlépe ze všech zápasů,“ završuje hodnocení úvodního duel play-off, který Slováci odehráli v Lappeenrantě poté, co skupinu absolvovali v Imatře.

„Zatím jsem toho ani z jednoho města moc neviděl, ale domů letíme až v pondělí, tak věřím, že si Lappeenrantu prohlédnu víc. V Imatře jsme měli u hotelu jezero, kam jsme chodili na procházky,“ vypráví Jakub Meliško, jenž se těší na návštěvu finálového souboje, do nějž se mohou přes Kanadu prokousat s českým týmem David Kaše a Radek Veselý, jeho parťáci z mistrovského juniorského týmu Pirátů.

Milovník basketbalu, tenisu a plavání nastupuje v defenzivě, jeho vzorem je obránce Los Angeles Kings Drew Doughty. „Je to šikovný bek, který si na ledě dovolí docela dost věcí a hodně útočí. Právě to se mi na něm líbí,“ uzavírá student jirkovského městského gymnázia.