Ohlasy po utkání

„Růža? Vidím i změny, ale nechám si je pro sebe,“ pravil Radek Duda

Napsal 08.10.2018 Kateřina Kundertová, Petr Peleška
C h o m u t o v - Piráti prohráli i duel osmého kola Tipsport extraligy v Pardubicích, kde kromě novice Masiho Marjamäkiho nastoupil také Radek Duda. Zkušená devětašedesátka se hned po jednom tréninku připojila k mužstvu a do první formace na pravé křídlo, odkud pomohla jednou asistencí. Jelikož devětatřicetiletý forvard k premiérovým bodům nepomohl, vžil se do opor mužstva a bral prohru i na sebe.

Chomutovský zlepšený výkon z utkání s Vítkovicemi nestačil ani na Pardubice, které sice prohrávaly o dva góly, ale nakonec braly tři body. „Odehráli jsme dobrý zápas, ale detaily hry udělají ten rozdíl,“ řekl Radek Duda. „Je to škoda!“

Zkušený forvard by se měl připojit k chomutovské produktivitě v podání Ivana Humla a Vladimíra Růžičky, což se mu v obnovené premiéře v dresu Pirátů nepovedlo. „Měl jsem spoustu šancí, ale žádnou jsem nevyužil. Jelikož tu od toho jsem, tak jde zápas i za mnou. Přijel jsem klukům pomoci,“ uvědomoval si.

Piráti sice jednu početní výhodu využili, ale tu nejdelší v závěru utkání, když hráli v pěti proti čtyřem, už ne. Právě naopak ještě inkasovali. „Už musíme pinknout do přesilovek i oslabení. Musíme to natrénovat, to se nedá zajet jenom nakreslením na tabuli. V přesilovkách byl kámen úrazu. Jsou to standardní situace, které dělají rozdíl v zápase a musí být natrénované,“ uvedl Radek Duda.

Rodák z Chodova se připojil na pravé křídlo vedle centra Vladimíra Růžičky a na opačnou stranu od levasa Jakuba Sklenáře. „Cítil jsem se dobře. Mám vedle sebe skvělého centra a Sklendu, který lítá. Na mě je jenom, abych si připravil nohy, abych se spoluhráči jezdil,“ vylíčil.

Radek Duda začal letošní ročník v Benátkách nad Jizerou, kde odehrál deset utkání v Chance lize s šesti kanadskými body za tři góly a shodný počet asistencí. Aktuálně má tedy čerstvé zkušenosti ze dvou nejvyšších soutěží v České republice. „Budete se divit, ale já bych řekl, že první liga je rychlejší, jsou tam mladí hráči. Poslední čtyři nebo pět zápasů jsem hrál s osmnáctiletými hráči a byl to fičák jim stačit,“ přiznal odchovanec Sokolova.

„Kluci v Benátkách mě perfektně připravili, za což jim děkuji. Reprezentuji i je, výbornou organizaci Bílých Tygrů,“ pochvaloval si mužstvo od řeky Jizery, odkud Radek Duda zamířil na zkoušku na sever Čech. „Jsme domluvení na dva měsíce a potom uvidíme, jak to bude vypadat. Nemá cenu nic malovat, s Vláďou se vždycky domluvíme a řekneme si co a jak,“ připustil.

Zkušený útočník prošel ligami v Německu, Finsku, Švédsku nebo Švýcarsku. Nejvíce zápasů má v české extralize, kde strávil část také na Slavii pod vedením kouče Vladimíra Růžičky. „Růža se změnil,“ vypálil bez rozmyslu. „Zůstal temperamentní a zápasy prožívá. To je v něm, ale vidím i změny, které si nechám pro sebe,“ tajemně mlčel.

Radek Duda v předchozím rozhovoru prozradil, že vystudoval B-licenci, což je nepopiratelnou indicií, že by mohl pověsit brusle definitivně na hřebík až po trenérské kariéře. „Je pěkný Vláďu pozorovat a jestli budu chtít někdy pokračovat v téhle práci, tak je to pro mě neuvěřitelná škola,“ přiznal útočník, jenž příští rok v lednu oslaví čtyřicáté narozeniny.

Dále se netajil ani faktem, že mohl skončit s hokejem. Nyní si uvědomuje, že druhý Jaromír Jágr z něj asi nebude. „Já už to mám za pár, takže až dám brusličky na zeď, chci, aby za mnou byla vidět nějaká práce. Taky bych chtěl, aby organizace, kde jsem působil, a moji spoluhráči na mě vzpomínali v dobrém,“ pravil.

„Jako sportovec si kladu nejvyšší cíle. V životě není prostor na průměrné lidi nebo sportovce. Mám dvě děti, kterým chci jít příkladem, aby v životě dělaly věci naplno. Obě jsou sportovně založené, takže chci, aby je to motivovalo,“ rozpovídal se k nové výzvě v podobě nejvyšší tuzemské ligy.

Předchozí dvě sezóny dvounásobný extraligový šampion působil v druhé německé lize v dresu Freiburgu. „Já bych chtěl znát slabou ligu v Evropě, rád bych si ji zahrál. Myslím si, že neexistuje. V každé lize, kterou hraješ po Evropě nebo po světě, jestli chceš být produktivní nebo něco dokázat, tak prostě něco musíš umět,“ uzavřel Radek Duda.

Foto: Jan Jedlička, HC Dynamo Pardubice.