Rozhovory

„Rozšíření extraligy by mohlo být ku prospěchu,” míní Václav Sýkora

Napsal 05.05.2011 David Matula
C h o m u t o v - Od pondělí je v plném proudu letní příprava chomutovských hokejistů, kterých je prozatím pouhých šestnáct. Další hráči jsou však již dle slov Václava Sýkory na cestě a již v pondělí by se mohli hlásit na tréninku. O možných posilách, o průběhu letní přípravy, ale třeba i o herním systému extraligy jsme si před čtvrteční odpolední tréninkovou dávkou s hlavním chomutovským koučem povídali.

V pondělí začala letní příprava. Kolik hráčů bylo přítomno a kdo naopak chyběl?

„Příprava odstartovala pondělním tréninkem, bohužel je nás prozatím málo. Trénujeme zhruba v šestnácti lidech, jelikož někteří hráči jako Milan Procházka, nebo Štěpán Hřebejk jsou po operaci. Zároveň čekáme na doplnění kádru, na kterém pracujeme. V pondělí se možná bude hlásit čtveřice hráčů."

Kdy by se měli zranění hráči zapojit do přípravy?

„Milan Procházka je po operaci krátce, takže u něj prozatím nevíme. Co se týče například Štěpána Hřebejka, tak ten již trénuje, ale má individuální plán, jelikož mu jeho zranění prozatím neumožňuje trénovat cvičení, která trénujeme."

Říká se, že letní příprava s vámi není žádný med. Na co kladete v tomto období největší důraz a jak by měla příprava probíhat?

„Rozhodně nejde říct, že se na něco zaměřujeme více nebo speciálně. Dělají se a budeme dělat nejrůznější cvičení na dynamiku, vytrvalost a další věci, které spolu všechny úzce souvisí. První část letní přípravy by měla trvat zhruba devět týdnů, kdy bychom rádi kombinovali jednofázové tréninky s dvoufázovými, zároveň nás čeká týdenní soustředění v Bedřichově, kde by měla první část přípravy vrcholit. Na led bychom měli jít někdy okolo 18. července."

V druhé části letní přípravy budou čekat mužstvo přípravné duely. Preferujete konfrontaci spíše s prvoligovými nebo extraligovými celky?

„Preferujeme přípravná utkání s kvalitními týmy, aby zápasy měly odpovídající kvalitu. Nechceme ovšem hrát příliš zápasů, jelikož chceme zejména trénovat a dobře se připravit na nadcházející ročník. Mělo by nás tedy čekat zhruba dvanáct přípravných zápasů."

Rozpis přípravných zápasů není ještě kompletní, přesto mohl byste přiblížit nějaké soupeře?

„Ještě některé zápasy dolaďujeme, nicméně nás čekají zápasy s Karlovými Vary, Litvínovem, nebo například se Spartou. Zároveň je tu možnost, že bychom se mohli zúčastnit dobře obsazeného turnaje na Slovensku a pochopitelně jsou ve hře i nějaké zápasy se soupeři z první ligy."

Právě probíhá doba skládání nového týmu. Máte už v hlavě představu, jak byste chtěl tým doplnit? Už před play-off se například mluvilo o příchodu kvalitního prvního centra.

„Nerad bych teď mluvil konkrétně o jednotlivých postech. Na to jsme tu s kolegou příliš krátce, hráče jsme ještě nepoznali, takže mluvit o tom, kdo bude hrát prvního centra, nebo první pravé křídlo je hodně předčasné. Nicméně chceme tým vhodně doplnit a posílit, takže se díváme na hráče napříč sestavou, tedy od gólmana přes obránce, až po útočníky. Pravdou je, že post centra bychom doplnit potřebovali. Je třeba však říci, že trh není tolik široký, takže přichází do úvahy i někteří hráči z ciziny. Jak už jsem také řekl, pokud vše dobře dopadne, v pondělí by se měli někteří hráči hlásit na tréninku."

Ve většině případů končí zkušení starší hráči a Chomutov už vloni ukázal několik nadějných mladíků a další se rozehrávali v Kadani. Vzhledem k vámi připravované filozofii, mohli by dostat větší prostor?

„Samozřejmě tato možnost zde je a někteří mladí hráči dostanou jistě příležitost v přípravě, aby na sebe upozornili. Nicméně odchod starších hráčů neznamená to, že na jejich místo nastoupí jen mladí hráči. Chceme hlavně tým dobře poskládat a mít zastoupení v různých věkových kategoriích. Z tohoto pohledu bychom rádi hráče střední generace, bohužel většina z nich chce hrát extraligu."

Začíná příprava, tým ještě není kompletní, přesto máte už představu, jaký herní styl byste rád Chomutovu vtiskl?

„Na to je ještě brzy. Samozřejmě určitou představu máme, ale všechno bude záležet na tom, jaký tým budeme mít k dispozici a na základě toho budeme tým připravovat. O konkrétnějších věcech bychom se tak mohli bavit později, až bude tým víceméně kompletní."

Sezonu zahájí Chomutov již v nové aréně, kterou jste si prošel ještě před podepsáním smlouvy. Jak se vám nová aréna líbí a naleznete tam vše potřebné pro svou práci?

„Aréna je nádherná a zatím se stále dovybavuje, nicméně až to bude všechno hotové, tak to bude paráda. Čekáme na dovybavení kabiny včetně posilovny, takže je jasné, že jakmile bude vše hotové, tak mít všechno takto pod jednou střechou bude nesporná výhoda."

Cílem Chomutova bude opět postup do extraligy, přičemž se mluví o tom, že postoupit, je těžší než vyhrát titul. Souhlasíte?

„Věřím tomu, i když jsem si tím prozatím neprošel. Není jednoduché vyhrát první ligu jako takovou a přitom vám to ještě postup nezaručí. Následuje baráž a několik let už vidíme, že není snadné přejít přes extraligový tým. Naposledy se to povedlo Mladé Boleslavi, což už jsou také čtyři roky. Jsou v tom nervy, psychika. Když hrajete v extralize play-off, je to spojené většinou s pozitivními emocemi. Hlavně u klubů, pro které je to nadplán. Hráči i trenéři si to užívají. Tady je to o něčem jiném, zvlášť když se klub snaží postoupit už dlouho."

Po skončení letošní baráže o extraligu se opět rozhořela diskuze o její „spravedlnosti“. Jaký názor na to máte vy a popřípadě jaký model soutěže by vám byl nejbližší?

„Myslím si, že v některých evropských zemích mají barážové modely velmi dobře zpracované, jako například ve Švédsku. Prolínající soutěž extraligových a prvoligových mužstev by mohla být jistě pro diváky atraktivní, navíc by mohla hokej oživit."

Jak se tváříte na opět diskutované rozšíření nejvyšší soutěže o Chomutov a Ústí nad Labem?

„Vím, že se už diskuze na téma rozšíření soutěže před pár lety vedla, přičemž se spíš přiklánělo k názoru, že by to soutěži spíš uškodilo. Já si ovšem v současné době myslím, že naopak. V době, kdy má hned několik týmů ekonomické problémy, tak by to mohlo být ku prospěchu. Proč nepřibrat týmy jako je Chomutov a Ústí nad Labem, které svými rozpočty daleko převyšují ostatní prvoligové kluby a soutěž na čas třeba zavřít. Nejsem ekonom, takže nevím jaký je aktuální vývoj světové finanční krize, nicméně si myslím, že by tento způsob mohl spoustě klubů pomoci stabilizovat kádr i finance a připravit se v klidu na další roky. Současně by mohli dostat více prostoru mladí hráči, kteří jsou někdy odsouváni i přes jejich talent a hrají staří hráči, kteří jsou někdy již za svým zenitem."