JUNIOŘI - článek

„Rozhodlo nasazení každého jednoho hráče,“ pravil Martin Berčík po skalpu Plzně

Napsal 30.01.2020 David Panuška
C h o m u t o v - Martin Berčík byl velkou postavou chomutovské juniorky v prvním utkání DHL Superpoháru. Na sever Čech přijela velice silná plzeňská Škodovka, která s sebou vzala hráče z druholigových Klatov. Martin Berčík na konci druhé třetiny srovnal na 3:3, aby v poslední části přidal druhou branku, která byla nakonec vítězná. Hráč s dvacítkou na zádech následně tým pořádně chválil.

Piráti se v prvním kole DHL Superpoháru představili na domácím ledě proti silné Plzni, se kterou před devíti dny padli vysoko 0:7. Soutěž o postup do play-off ale svěřence Jaroslava Becka a Jana Brychty namotivovala a po velkém boji se nakonec Chomutovští radovali ze zisku cenných tří bodů. „Měli jsme jim z minulého zápasu, kde jsme si pomalu ani neškrtli, co vracet. Myslím si, že jsme jim to vrátili, jak se patří,“ pronesl po utkání odhodlaně střelec dvou branek a také té vítězné Martin Berčík. „Malé derby jsem si přenesl, proti Plzni je to pokaždé vyhecovaný. Oni jsou nepříjemný soupeř, ale tentokráte jsme byli nepříjemnější my,“ dodal bývalý hráč karlovarské Energie.

Piráti šli do vedení, ale přišli o něj. Právě Pirát s číslem 20 srovnal a poté se ve třetí třetině prosadil ještě jednou, a to v důležitý čas, kdy po parádní přihrávce kapitána Tomáše Jungvirta zvyšoval na 5:3. Branka se nakonec ukázala jako vítězná. „Nejvíce rozhodlo nasazení každého jednoho hráče. Bylo vidět, že jim to chtějí všichni vrátit a že chtějí všichni vyhrát. Konečně jsme dali více branek, což rozhodlo,“ pokračoval chválou na své spoluhráče devatenáctiletý útočník.

„Já a Tomáš Jungvirt jsme jako kapitán a asistent měli motivační proslov k mužstvu. Říkali jsme, že pro nás, co jsme ročník 2000, je to poslední ročník v juniorech. Celkově se s touto partou už nesejde a viděli jsme nějaký potenciál. Snažili jsme se to vyhecovat a ukázali jsme, že o to play-off hrát můžeme,“ poodhaloval Berčík plány zkušenějších hráčů v kabině před samotným duelem.

Plzeňská Škodovka vzala s sebou na sever Čech velice silný tým, který normálně nastupuje v dospělém hokeji za druholigové Klatovy. Piráty to ale nerozhodilo a připsali si opravdu velké vítězství proti jedné z nejlepších akademií posledních let. „Myslím si, že jsme ukázali, že je jedno, co ti borci mají na zádech a že můžeme hrát s každým,“ pravil hráč, jenž nastoupil v první formaci vedle uzdraveného Jakuba Veselého a Stanislava Vrhela.

Nakonec se letos produktivní Berčík dočkal dvou branek. Důležité byly obě. Ta první přišla do šatny, protože se chomutovský forvard prosadil v poslední minutě druhé třetiny, čímž nastartoval obrat svého celku. „Předcházely dvě spálené šance. Jsem rád, že to tam poté padlo. Po první brance to ze mě ovšem spadlo, všeobecně jsem byl v utkání celkem nervózní. U druhého gólu jsme dostal parádní přihrávku a byla by škoda, kdybych ji nevyužil,“ popisoval svůj osmý a devátý úspěch v sezóně vytáhlý forvard.

Především druhá branka Martina Berčíka stála za to. Asistenci s velkým „A“ si připsal kapitán Tomáš Jungvirt, který svého spoluhráče našel obloučkem do útoku. Podle samotného zakončovatele byla celá akce natrénovaná. „Celá situace je natrénovaná. Před utkání jsme byli na rozbruslení na malé hale, kde jsme přesně tuhle věc zkoušeli. Jsem rád, že se ukázalo, že to může fungovat,“ poodhaloval vznik rozhodující trefy prvního kola DHL Superpoháru.

Patnáct sekund před koncem třetí části snížila Plzeň na rozdíl jediné branky. Celá situace ale rozjela velké protesty, především brankáře Richarda Běhuly, kterému se nelíbilo údajné kopnutí. Sudí ale branku uznali. Jak to viděl Martin Berčík? „Já tyto situace hodně prožívám. My jsme se hádali o tom, že branka byla kopnutá. Ono to od brusle platit může, ale nesmí tam být pohyb. Já s Běhym jsme se sudímu málem zakousnuli do krku. Nechtěli jsme to nechat jen tak,“ vysvětlil na konec spokojený útočník pirátské juniorky.