Aktuální zprávy

První polovina soutěže v podání Chomutova

Napsal 26.11.2005 Libor Kult
C h o m u t o v - Druhá nejvyšší soutěž si v současné době užívá týdenní přestávky po odehrání úvodní porce odvet. Vzhledem k faktu, že se všechna mužstva utkala dvakrát, jednou doma a jednou venku, je možné tuto část sezony zhodnotit. Částečně to provedl již trenér Kýhos po duelu s Mladou Boleslaví. Pojďme se nyní na okamžik zastavit a vrátit se zpět za odehranými koly. Pokusíme se Vám předložit rozhodující faktory, které měly vliv na současné umístění Chomutova.

Výtečná defenziva

Je až s podivem, jakou proměnou prošla obranná činnost celého mužstva. Po přípravě se zdálo, že právě zde bude Achillova pata svěřenců trenéra Kýhose. Jenže opak je pravdou. V současné chvíli se dá říci, že právě obrana je chloubou Chomutova. Důvod? Vždyť méně branek inkasoval pouze jasný lídr z Ústí nad Labem. Na druhou stranu obě utkání a Hradcem Králové nebo domácí duel právě s Ústeckými Lvy by měly být dostatečným mementem pro případné uspokojení. Jak to dopadá, když hráči pod dojmem jasného výsledku poleví, dokazuje také domácí střetnutí s Prostějovem. Tudíž je na místě varovně zdvihnout prst a také nezapomínat na výborné výkony mužů s maskou.

Kvalitní brankářská dvojice

Hra směrem dozadu spolu s výkonem a pohodou gólmanů jsou spojité nádoby, které nelze oddělit. Ne v každém zápase se podaří uhlídat všechny soupeřovy nájezdy. V takových chvílích přichází na řadu zákroky strážce svatyně, o jejichž důležitosti netřeba pochybovat. Dodávají spoluhráčům jistotu, že v případě chyby je tu ještě poslední instance, na níž je možné se spolehnout. Chomutovští hokejisté mají ve svém středu Luboše Horčičku, který je zárukou kvality. Vždyť okupuje ty nejčelnější pozice v hodnocení všech brankářů první ligy ve všech statistikách. V případě jeho indispozice je připraven naskočit Michal Podolka, který zvládá své řemeslo také s bravurou. Chcete důkaz? Vzpomeňte jeho první letošní vystoupení na ledě Komety a vychytanou nulu. I tento fakt velmi významně přispívá k dobrému postavení obrany.

Přesilové hry

Další chomutovský briliant brousí především soupeři svým vylučováním. Pravdou je, že ne všechny přesilové hry se podaří podle představ, přesto je potěšitelné, že právě činnost, jenž rozhoduje zápasy, jde borcům KLH velmi dobře. Dokonce nejlépe ze všech účastníků první ligy. Ústečtí Lvi sice dokázali vsítit během přesilovek 27 branek, tedy o jednu více než Chomutov, ovšem procentuální úspěšnost hovoří ve prospěch svěřenců trenérského dua Kýhos-Petrovka. Ze 124 nabídnutých příležitostí jich jejich hoši využili 20,97%, což je nejlepší vysvědčení v druhé nejvyšší soutěži. Nejednou to byly právě góly v přesilovkách, které výrazně dopomohly k zisku bodů či dokonce vítězství. Přeborníky v této činnosti jsou zejména Radek Šíp (5 gólů) a Ladislav Boušek (4 góly).

 1.kolo: Chomutov – Ostrava    3:1 (3)
 9.kolo: Kometa Brno – Chomutov  0:1 (1)
10.kolo: Chomutov – Kadaň     3:3 (2)
15.kolo: Chomutov – Jihlava    4:0 (2)
21.kolo: Hradec Králové – Chomutov 4:3 PP (3)
22.kolo: Chomutov – Kometa Brno  3:1 (2)
Pozn.: Číslo v závorce uvádí počet využitých přesilovek v daném utkání.

Formace Boušek-Šíp-Polodna

Již v loňské sezoně se několikrát tito tři borci potkávali v jednom útoku. Odehráli spolu například první čtyři semifinálové bitvy proti Českým Budějovicím. Trenérům se jejich spolupráce natolik líbila, že společně nastupují od začátku letošního ročníku s výjimkou pěti zápasů v rozmezí 12.-16.kola. V první čtvrtině se ještě zastřelovali, ale v té druhé to byli právě tito tři hokejisté, kteří velmi často rozhodovali zápasy svými brankami. Zejména bodová konta Ladislava Bouška a Radka Šípa se rozrůstala téměř geometrickou řadou. Posuďte sami! Ladislav Boušek nasbíral ve druhé části sezony 17 bodů za 12 gólů a 5 asistencí, což jej vyneslo na čelo tabulky kanonýrů celé soutěže. Radek Šíp se také činil, když si připsal 4 trefy a přidal k nim 10 asistencí. Petr Polodna je zdatně doplňuje a zejména poslední duely první poloviny patřily právě této lajně. Navíc celé jejich řada si zodpovědně plní i defenzivní úkoly, o čemž svědčí jejich statistika +/- (Boušek +8, Šíp +4 a Polodna +4).

Příliš mnoho trestných minut

Na druhé straně najdeme i faktory, které tým spíše srážejí. Jedním z nich jsou častá vyloučení ať už jen na dvě minuty nebo v podobě vyšších trestů. To je skutečnost, jíž by soupeři v případě postupu do play-off mohli využít. Pravdou sice je, že mužstvo v oslabení inkasovalo pouze čtrnáctkrát, ale přesto by si hráči měli dávat pozor. Hra v početní nevýhodě ubírá zbytečně síly, kterých je ve vyřazovacích bojích velmi potřeba. Dohromady obdrželi chomutovští hokejisté 551 trestných minut, což je druhý nejvyšší počet v celé soutěži hned za Prostějovem. Téměř jako rarita se zdá počet vyloučení u dvou již zmíněných borců. Oba odehráli všech 26 kol a dohromady strávili za katrem 2 minuty. Jde o Ladislava Bouška, který ještě nebyl vyloučen a Petra Polodnu, jenž svůj jediný dvouminutový pobyt na lavici hanby absolvoval ve 25.kole v Třebíči, kde se však vykoupil rozhodující brankou v prodloužení.

Venkovní zápasy

Další ne zrovna povedenou disciplínou jsou střetnutí na soupeřových stadionech. Hned druhý duel na cizím kluzišti přinesl bod za remízu 2:2, ale pak přišla nelichotivá série, během níž se střelci trápili a nedokázali skórovat více než jednou nebo dvakrát, což stálo tým několik cenných bodů. Zejména čtyři utkání mezi 11. a 16.kolem se nepovedla. Mužstvo zbytečně ztrácelo body se slabšími soupeři. První třígólová venkovní bitva se zrodila až v 17.kole v Olomouci, kde Chomutov zvítězil 3:2. Páté místo v počtu získaných bodů na ostatních stadionech první ligy je na druhou stranu slušná vizitka. Zásluhu na ní mají především poslední kola, kdy tým dokázal bodovat ve čtyřech z pěti duelů. Jak se zdá blýská se na lepší časy, ale je třeba si dávat dobrý pozor zejména na zakončování šancí, což platí i o domácích zápasech.

Pasivní bilance v severočeských derby

Tato skutečnost jistě trápí nejednoho věrného fanouška. Skvělá remíza 2:2 z ledu Ústeckých Lvů naznačovala, že by se v těchto vypjatých bitvách mohlo dařit. Jenže ústečtí hráči se postupem času rozehráli a v Chomutově prokázali kupu zkušeností, jimiž jejich kádr disponuje. Prohra 1:4 je prozatím nejvyšší domácí porážkou. V prvním duelu s Kadaní vydřel tým bod za remízu 3:3 až díky brance v powerplay. Mužstvo ukázalo bojovného ducha, když se nevzdalo ani za nepříznivého stavu, kdy prohrávalo již 0:2 a 1:3. Druhý vzájemné střetnutí skončilo fotbalovým výsledkem 1:0 pro okresního rivala, což velmi těžce nesli a možná ještě nesou někteří skalní příznivci bílomodrých barev.

Pokud jste dočetli článek až na konec, vězte, že i přes jisté vady na kráse není třeba zoufat. Je však dobré je mít na paměti, aby se jich mužstvo mohlo vyvarovat. Proto vzhůru do druhé poloviny soutěže, která jistě přinese řadu zajímavých, dramatických a neočekávaných okamžiků.

×
Dnes v 12:00 | Jun.
Piráti Chomutov
HC Dynamo Pardubice
×
Dnes v 17:00 | Muži
SK Kadaň
Piráti Chomutov