Proti Slavii se Pirátům v loňské sezóně nedařilo. Šance na reparát je už v pátek

Napsal 26.09.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Tipsport extraliga pokračuje v pátek svým šestým kolem, do podkrušnohorského města přijede vedoucí celek extraligy. Slavia v pěti zápasech ještě neokusila hořkost porážky, navíc inkasovala pouhé čtyři branky. Mnozí určitě pamatují loňskou sezónu, kdy svěřenci Jiřího Čelanského Slavii neporazili ani jednou ze čtyř vzájemných zápasů. Šanci na reparát mají už v pátek, úvodní buly je v chomutovské SD ARÉNĚ naplánováno na tradičních 17 hodin a 30 minut.

Změny v kádru sešívaných

I Slavia udělala před startem nového ročníku tuzemské nejvyšší soutěže několik změn. V následujícím textu vám nabídneme přehled, kdo tým posílil a kdo naopak opustil.

Nejprve se podíváme na posily. Tým Vladimíra Růžičky posílil na všech postech. Slavistický dres tak bude oblékat navrátilec Adam Svoboda, který opustil mistrovskou Plzeň. Největší zastoupení pak měly defenzivní řady. Pražany posílili Juraj Valach (Kometa Brno), David Štich (Liberec), Kyle Wharton (Znojmo) a Lukáš Chalupa (Karlovy Vary, mládež MHL). Do ofenzivy přišel pouze jediný hráč, za to však velice kvalitní. Vrátil se totiž Jaroslav Bednář (Bern).

A kdo dres Slavie už neoblékne? I v této kategorii měla největší zastoupení defenziva, ale pojďme hezky od začátku. Tým opustil brankář Miroslav Kopřiva (Slovan Bratislava), obránci Petr Kuboš (Kometa Brno), čtyřem hráčům pak skončilo hostování – Michalu Kempnému, Jiřímu Kučnému, Jaroslavu Komovi a Janu Alinčovi. Největším oslabením je pak odchod Tomáše Hertla do nejslavnější hokejové soutěže světa (San Jose Sharks).

Statistické okénko soupeře

Nejvíce odehraných minut v úvodních pěti kolech zaznamenal obránce Petr Kadlec (124:38). Kadlec doposud zaznamenal celkem 161 střídání a jeho průměrný čas na ledě na zápas čítá téměř 25 minut. Za tímto slavistickým obráncem jsou s dvacetiminutovým zpožděním útočník Petr Jelínek (102:23) a obránce David Štich (100:24). Trio těchto hokejistů je tak nejvíce vytěžovanými hráči našeho pátečního soupeře.

Chomutovský kanonýr David Hruška oblékal dres pražské Slavie v minulosti. Odchovanec sokolovského hokeje strávil ve Slavii dlouhých osm sezón, ve kterých vstřelil celkem 153 branek.

Nejvíce střel vyprodukovaných na branku soupeře zaznamenali útočníci Jaroslav Bednář a Petr Jelínek. Oba vystřelili celkem 16 projektilů. Bednář se prosadil celkem čtyřikrát, Jelínek vstřelil o dvě branky méně. Častokrát také střílí forvardi Vladimír Růžička mladší a Lukáš Krenželok. Oba zaznamenali průběžných 11 střel. Z těch se každý prosadil jednou.

Na vhazování chodí nejčastěji Petr Jelínek. Ten absolvoval celkem 129 rozhozů, ze kterých jich dokázal vyhrát 64. Jeho úspěšnost na vhazování čítá téměř 50 %, tedy polovinu. Pokud však Jelínek není na ledě, chodí na značku do kruhu například Vladimír Růžička mladší (56 z 89, úspěšnost 63 %), Pavel Klhůfek (24 z 50, úspěšnost 48 %) či Jaroslav Bednář (18 ze 32, úspěšnost 56 %).

Co se týče brankářů, tak slavistickou svatyni hájil ve všech pěti zápasech Dominik Furch. Tento talentovaný brankář odchytal celkem 310 minut, zaznamenal 141 zásahů a za svá záda pustil pouhé čtyři puky. Brankový průměr na zápas třiadvacetiletého brankáře čítá 0,77 branek na utkání. To je výborná vizitka slavistické defenzivy. Úspěšnost zákroků má přes 97 %. Adam Svoboda nezaznamenal zatím jedinou minutu na ledě. Pokud bude Furch podávat i nadále skvělé výkony, bude mít situaci hodně složitou.

Pirátům se v loňském ročníku, kdy se zachraňovali v baráži na poslední možnou chvíli, na tým pod taktovkou Vladimíra Růžičky vůbec nedařilo. Ze čtyř vzájemných zápasů nezaznamenali ani jeden bod, navíc brankáře Pražanů prostřelili pouze dvakrát. Hned ve dvou případech tedy sešívaní udrželi čisté konto.

22. 2. 2013 ELH – 50. kolo Chomutov - Slavia 0:4
6. 1. 2013 ELH – 37. kolo Slavia – Chomutov 4:1
23. 11. 2012 ELH - 24. kolo Chomutov - Slavia 1:5
12. 10. 2012 ELH - 11. kolo Slavia – Chomutov 4:0

Slavia odstartovala nový ročník tuzemské nejvyšší soutěže na výbornou. Z pěti zápasů zaznamenala třináct bodů za tři výhry v základní hrací době a dvě po prodloužení. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky si postupně poradili s Kladnem (3:1), brněnskou Kometou (1:0), Pardubicemi (2:1sn), Hradcem Králové (2:1p) a Vítkovicemi (2:1).

Tabulka po 5. kole

poř. tým Z V VP PP P skóre B
1. Slavia 5 3 2 0 0 10:4 13
11. Piráti 5 1 0 2 2 11:16 5

Poslední zápas Pirátů

Piráti v rámci pátého kola zajížděli do Třince. Po bezbrankové první třetině přišly gólové hody. Ty odstartovaly dvě branky Pirátů, ovšem Oceláři zápas nevzdali a do konce prostřední části dokázali zápas otočit. V poslední části navíc zvýšili na rozdíl dvou branek, na což hosté odpověděli snižující brankou. Na více se už svěřenci Jiřího Čelanského nezmohli, navíc chvíli před koncem inkasovali do prázdné branky.

HC Oceláři Třinec – Piráti Chomutov 6:4

Zápas hodnotil trenér Pirátů Jiří Čelanský: „Do Třince jsme jeli s cílem bodovat, protože první kola ukázala, že ani domácí nejsou v optimální formě. Dostali jsme se brzy do vedení 2:0, ale krátce po naší přesilovce jsme inkasovali na 2:1 a domácí jsme dostali do tlaku. Náš výpadek po prvním gólu byl bohužel obrovský, domácí otočili na 4:2. Potom jsme sice ukázali morálku, ale bohužel to nestačilo.“

Poslední zápas sešívaných

Pražané rozhodli o vítězství nad Vítkovicemi už v první třetině, kdy padly všechny branky utkání. Ostravské mužstvo o vyrovnání dlouho bojovalo, propracovaná defenziva vedená brankářem Furchem ale Slavii opět dotáhla k vítězství. Slavisté letos nastoupili k pěti zápasům a pětkrát zvítězili. Dále se tak vyhřívají na čele ligové tabulky.

HC Slavia Praha – HC Vítkovice Steel 2:1

Zápas hodnotil trenér Slavie Vladimír Růžička starší: „Byl to vyrovnaný zápas. Nám se povedlo dát v první třetině dva góly a pak to bylo víceméně vyrovnané. Měli jsme nějaké šance, ale to měl i soupeř. Jsem rád, že jsme zvládli i ten konec při power play soupeře, kdy jsme skákali do střel. Ve druhé třetině to nebylo ono a nehráli jsme moc dobře, ve třetí se to trošku zlepšilo. Nevím ale proč, když teď vedeme, tak mi připadá, že se z nějakého mně neznámého důvodu bojíme o výsledek a přestáváme hrát. To si neumíme vysvětlit. Jsem rád za další tři body, s hrou však spokojení nejsme. Dobré je to, že jsme za pět zápasů dostali jen čtyři góly.“

Sestava Slavie z posledního zápasu:

Furch – Štich, Kadlec, Holub, Kolařík, Wharton, Valach, Knot – Tomica, Jelínek, Bednář – Sklenář, V. Růžička, Skokan – Krenželok, Klhůfek, Micka – Poletín, Žejdl, Stránský. Na lavičce připraven Svoboda. Trenér: Růžička.

Zápas 6. extraligového kola se odehraje v pátek, 27. září. Úvodní buly v chomutovské SD ARÉNĚ je naplánováno na tradičních 17 hodin a 30 minut. Živě ho můžete sledovat prostřednictvím TV Tipsport anebo prostřednictvím tohoto odkazu.