Aktuální zprávy

Příprava na nadcházející prvoligový ročník skončila. Jaká byla a co nabídla?

Napsal 12.09.2011 David Matula
C h o m u t o v - Přípravné období chomutovským Pirátům skončilo. Po dvanácti duelech stojí za dveřmi ostrý start sezony, která vypukne již tuto středu. Je proto čas bilancovat a připomenout si některé momenty, které zápasová příprava nabídla. Řečí statistik potom uspěli Piráti v devíti z dvanácti duelů a nejproduktivnějším hráčem byl Štěpán Hřebejk (4+5).
První Pirátský duel
Zrod Pirátů Chomutov.

První pirátské utkání

Druhého srpna proběhla v Chomutově hokejová revoluce. Nejen že chomutovští hokejisté vyměnili po dlouhých letech svůj zimní stadión za novou arénu, ale došlo i ke změně loga a názvu celého klubu. Piráti Chomutov zahájili svou hokejovou pouť vítězstvím nad extraligovými Karlovými Vary, když museli otáčet nepříznivý stav 0:2, aby nakonec zvítězili 3:2 a pokřtili tak vítězně jak nové logo, tak i arénu.

Vítězství na memoriálu Pavla Zábojníka

Po delší odmlce se Chomutov představil na zahraničním turnaji, když se zúčastnil memoriálu Pavla Zábojníka ve Zvolenu. Piráti postupně na cestě za konečným celkovým triumfem porazili domácí celek 3:2, přehráli Žilinu 5:2 a v souboji o celkové prvenství vyzráli i na slovinskou Ljubljanu 4:0. Chomutovští také krom poháru pro celkového vítěze brali i individuální trofeje. Milan Řehoř byl vyhlášen nejlepším brankářem, Štěpán Hřebejk potom nejlepším útočníkem.

První porážka Pirátů

Svěřenci Václava Sýkory vyhráli pět zápasů v řadě, než přišla první porážka, kterou Pirátům uštědřil sousední Litvínov. Černožlutí jsou také první týmem, který zvítězil v nové pirátské aréně. Po vyrovnaném průběhu nakonec hosté odskočili do dvoubrankového vedení, které si již v závěru zápasu pohlídali. Dvěma góly se pod porážku Pirátů podepsal domácí odchovanec Viktor Hübl. V posledním přípravném souboji však Chomutovští svému rivalovi porážku na jeho ledě vrátili.

Nové tváře

Do přípravy naskočilo celkem devětadvacet hráčů, přičemž hned pro jedenáct z nich se jednalo o chomutovskou premiéru. Jedním z nich byl i talentovaný obránce Petr Macháček, který ovládl produktivitu zadáků (2+3), současně se i jako jediný z obránců trefil dvakrát. V útoku potom bylo vidět duo nováčků Hromas – Helminen. Společně tito dva hráči nastříleli devět gólů.

Chomutovské mládí

Během letní přípravy jsme měli možnost sledovat i výkony mladých talentovaných chomutovských hráčů. Celkem se jich objevilo hned pět – Mazanec, Rutta – Hafenrichter, Kůs, Indra. Důrazný obránce Martin Mazanec naskočil až v druhé polovině a v pěti zápasech si připsal tři asistence. Vidět ale byla zejména dvojice odchovanců chomutovské hokeje. Jaroslavové Kůs a Hafenrichter nastupovali povětšinou v jedné formaci a společně si připsali třináct bodů.

Přes prsty ve Varech

V prvním měření sil Piráti uspěli, ve druhém tentokrát na ledě karlovarské Energie vyhořeli. Konečné skóre 1:8 mluví za vše. „Výsledek a bohužel i předvedená hra hovoří za vše,“ konstatoval Václav Sýkora po skončení přípravného zápasu. V loňské sezoně inkasovali Chomutovští osm branek v Havlíčkově Brodě, proto věřme, že mají pro tuto sezonu vybráno.

Nejlepší střelec
Nejlepší střelec přípravy Karel Hromas.

Vítězné trefy Karla Hromase

Z dvanácti zápasů slavili Piráti hned devětkrát vítězství. Ve třech případech jej potom vystřelila nová posila bílomodrých Karel Hromas. Jeho přesné zásahy zařídily premiérovou výhru nad karlovarskou Energií, vítězství v úvodním zápase na memoriálu ve Zvolenu proti domácímu celku a porážku sousední Kadaně. Celkem se potom urostlý forvard trefil pětkrát a je nejlepším střelcem přípravy. Jen tak dál!

Nový vůdce

Po odchodu Zdeňka Skořepy do Kadaně bylo jasné, že během přípravných duelů dojde na volbu nového vůdce pirátské posádky. Před domácím zápasem s Kadaní došlo na tajnou volbu, ve které si hráči za svého kapitána zvolili Milana Krafta. Jeho asistenty budou Milan Procházka a David Hruška. „Hráči si za kapitána vybrali Milana Krafta, což si myslím, že je dobrá a správná volba. Samozřejmě nejvíc se to ukáže až v sezoně, ale řekl bych, že kluci zvolili správně,“ hodnotil volbu asistent trenéra Jan Votruba.

Brett Palin

Kanadský obránce, který přišel vyztužit chomutovskou defenzívu před letošní sezonou, jako jediný hráč nastoupil ve všech dvanácti přípravných duelech. Aklimatizace na evropský styl hokeje tedy byla pro usměvavého zadáka maximální. Sám Brett se potom trenérům odvděčil pěti body a společně s Petrem Macháčkem ovládl statistiky obránců. Rodák z kanadského Nainama také patří k hokejistům, kteří se nebojí sjednat na ledě respekt, či se zastat svého spoluhráče. Prozatím k tomu neměl sedmadvacetiletý zadák důvod, a tak zůstává jen u lehkého „kočkování“ s Jakubem Trefným při přípravném duelu s Kadaní.

Důstojné návštěvy / pokladní systém

Chomutovští Piráti odehráli ve své aréně pouze pět přípravných duelů, ale návštěvy jednotlivých zápasů leckoho překvapily. Do jaké míry byly vysoké návštěvy zapříčiněné zvědavostí diváků ať už jde o novou arénu či nové logo klubu, nebo se podepsal i nefunkční turniketový systém lze jen spekulovat. Pravdou však zůstává, že pět přípravných duelů navštívilo v průměru 3446 diváků, což nenavštěvovalo ani mistrovské zápasy v uplynulých deseti sezonách. Proto se s napětím očekává, kolik diváků si najde cestu na zahájení nového prvoligového ročníku.

Bývalí trenéři na lavičkách soupeřů

Hned dva trenéři, kteří svou minulost spojili s chomutovským hokejovým klubem, zavítali na pirátský led během letních přípravných bojů. Jako první se dostavil Martin Pešout, který dovedl Chomutov do finále první ligy v sezoně 2007/2008. Co by asistent Václava Baďoučka na lavičce karlovarské Energie nejprve sledoval porážku svého celku 2:3, aby v odvetě v lázeňském městě slavil vysoké vítězství 8:1. Druhým koučem, který se v Chomutově představil byl Vladimír Kýhos, který dovedl chomutovské hokejisty například do baráže o extraligu v ročníku 2000/2001. I on se dočkal jednoho vítězství a jedné porážky.