Aktuální zprávy

Přijďte na výroční utkání! Pirátské góly můžete slavit s výjimečnými dobovými znělkami

Napsal 19.02.2016 Klub
C h o m u t o v - Výroční zápas už je za dveřmi a kromě výjimečného zážitku z retro dresů na ledě se můžete těšit také na speciální program v hledišti pirátské arény, kterým bude zásobovat multimediální kostka. Jednou ze zvláštností budou dobové znělky v případě, že v určité pasáži zápasu svěřenci Vladimíra Růžičky skórují.

Fanoušci už třetí sezónu slaví každý domácí gól se songem skotské kapely The Fratellis, který se jmenuje Chelsea Dagger. I tato znělka může během výročního zápasu zaznít, ale připraveny jsou i další, jak se dozvíte na následujících řádcích.

Vzhledem k sedmdesátileté historii a faktu, že v počátcích chomutovského hokeje nebyla šance gólové znělky hrát, jsme některé znělky připravili z dobových písní. Není potřeba být hudební znalec, aby bylo jasné, že pro počátky hokeje v Chomutově byla vybrána asi nejznámější česká písnička, již v roce 1927 složil Jaromír Vejvoda jako Modřanskou polku. Text s názvem Škoda lásky dodal až v roce 1934 Václav Zeman, když Jaromír Vejvoda přepsal hudbu pro dechový a smyčcový orchestr. Odměna za skladbu byla tehdy 150 československých korun. Během druhé světové války i po ní se píseň šířila raketovou rychlostí a vzniklo několik jazykových mutací.

Také následující éra Baníku Chomutov ještě není spojená s konkrétní gólovou znělkou. Rozhlas už sice v té době nějakou dobu fungoval, ale na stadionech se hudba ještě tolik nenosila. Volba pro výroční zápas padla na píseň božského Elvise Presleyho s názvem Jailhouse Rock. Ta byla nahrána v roce 1956, ale vyšla až o rok později 24. září 1957 u příležitosti premiéry stejnojmenného filmu, v němž pod režijním vedením Richarda Thorpea hrál hlavní roli světoznámý zpěvák. Právě tehdy zazněla píseň poprvé veřejně.

Také třetí období se ještě musí obejít bez originální znělky, kterou by fanoušci mohli slyšet přímo na stadionu. Tentokrát jsme se vrátili do českých luhů a hájů a vybrali píseň asi nejznámějšího českého zpěváka, který často vystupoval v zahraničí. Píseň Dám dělovou ránu složil pro Karla Gotta v roce 1966 textař a hudebník Jiří Štaidl. Skladba měla docela úspěch, neboť ve Zlatém slavíkovi 1966 obsadila v kategorii písní třetí místo.

Novodobá historie po návratu do druhé nejvyšší soutěže je mimo jiné spojená také se znělkou, jejímž základem jsou fanfáry trubek z druhého dějství slavné opery Aida. Tu složil už v 19. století Guiseppe Verdi, u nějž si operu objednalo tehdy nové divadlo v Káhiře. Kulturní stánek slavnostně odstartoval provoz u příležitosti otevření Suezského průplavu, Aida tak měla premiéru na Štědrý den 1871. O čtyři roky později v říjnu 1875 se poprvé hrála na českém území ve Stavovském divadle. Na sportovních kláních jsou tyto fanfáry velmi oblíbené, na starém zimním stadion zněly během prvoligových časů.

A dostáváme se už na nový stadion, kde mimo jiné i během postupové sezóny 2011/2012 zněla skladba londýnské kapely Blur s názvem Song 2. Původně se skupina založená v roce 1989 jmenovala Seymour, ale to se nelíbilo nahrávacímu studiu, takže v roce 1990 došlo k přejmenování na Blur. Song 2 byl součástí alba s názvem Blur, které vyšlo v únoru 1997 a kapela se v něm začala pomalu odklánět do britpopu k alternaqtivnímu rocku a elektronickému zvuku. Album i píseň se dostaly do popředí hitparád, což kapelu znovu dostalo do povědomí široké veřejnosti.