Aktuální zprávy

Přiblížení a shrnutí letošního Mistrovství světa juniorů v hokejbalu

Napsal 24.06.2012 Jan Hošic
C h o m u t o v - V letošním roce již po druhé v historii Česká republika hostila Mistrovství světa juniorů v hokejbale. Turnaj se konal od 18. 6. do 23. 6. v Písku a Strakonicích. Jedním z reprezentantů v kategorii U20 byl také chomutovský junior Danko Deveri, který byl jedním z tahounů české reprezentace.

O šampionátu

MS v hokejbalu hráčů do 20 let se pořádá současně se šampionáty hráčů do 16 a 18 let. Šampionáty se konají jednou za dva roky, vždy v sudých letech. Turnaje, který je rozdělen do 5 hracích dnů, se účastní pouze sedm týmů a hraje se systémem dvou skupin (A – 3 týmy, B - 4 týmy), kde každý hraje s každým po jednom střetnutí. Do další fáze turnaje, kterou je finálová skupina, postupují první dva celky z každé skupiny. Ve finálové skupině se střetávají týmy, které se nepotkaly v základních skupinách. Poté dva první týmy finálové skupiny hrají o zlatou medaili a zbylé dva týmy o bronz. Skupina poražených se hraje stejným systémem jako finálová a rozhoduje se o konečných umístěních.

Historie šampionátu U20

Ze všech mládežnických šampionátů má právě U20 nejbohatší historii. Letos se koná již osmý ročník, který hostí česká města Písek a Strakonice. V České republice se v roce 2000 konal také vůbec první ročník turnaje, konkrétně v Kralupech nad Vltavou. Prvními mistry světa v hokejbale pro hráče do 20 let se stali reprezentanté Kanady. Česká republika obsadila pěkné druhé místo před třetím Slovenskem. Další ročníky se pořádaly postupně ve Švýcarsku, Slovensku, Itálii, Kanadě a naposledy v Rakousku. Česká republika si na jednotlivých šampionátech nevedla špatně a kromě jediného turnaje v Kanadě se umístila vždy mezi prvními třemi týmy. Na letošním mistrovství Česká republika obsadila po prohraném finále druhé místo. Celkový počet medailí je tedy nyní 1 zlato, 4 stříbra a 2 bronzy.

Kanada si připsala již třetí titul v kategorii U20 za sebou.

Statistiky šampionátu

Ve skupině A se mezi sebou utkaly reprezentace Kanady, USA a Německa. Vítězem této skupiny se stala Kanada, která zvítězila ve skupině díky dvěma výhrám a celkovému skóre 14:3. Z druhého místa postoupil tým USA, který prošel dále díky vítězství 5:1 v prvním utkání proti Německu. Německo tedy s dvěma prohrami obsadilo poslední příčku.

Ve skupině B soupeřily mezi sebou reprezentace České republiky, Slovenska, Švýcarska a Velké Británie. Z prvních dvou míst ze skupiny postoupily týmy České republiky a Slovenska. Oba týmy měly celkem 5 bodů za dvě vítězství a jednu remízu. Vzájemný duel skončil remízou 3:3, o umístění tak rozhodlo skóre, které měla o jednu vstřelenou branku lepší Česká republika. Třetí místo patřilo Švýcarsku, které získalo 2 body za výhru proti Velké Británii. Velká Británie byla největším otloukánkem turnaje a na posledním místě skončila s celkovým skóre 0:29.

Skupinu poražených týmů, které se nedokázaly probojovat do bojů o medaile tvořily tři celky - Německo, Švýcarsko a Velká Británie. Tuto skupinu odpadlíků vyhrálo se šesti získanými body Německo, za ním Švýcarsko a opět na posledním místě zcela bez jediného bodu a pouze s jedinou vstřelenou brankou skončila Velká Británie.

Finálová skupina přinesla podobnou zápletku jako ve skupině B. Celá skupina by se dala nazvat remízovou. Všechna čtyři utkání skončila remízou a rozhodovalo opět skóre. Z prvního místa se do finále probojovala Kanada, která skupinu vyhrála díky započítané výhře nad USA již ze základní skupiny. Na druhém místě skončila Česká republika, která se tedy stala druhým finalistou. A opět mezi druhým Českem a třetím Slovenskem muselo rozhodovat skóre. Český tým se do finále dostal díky skóre 10:10, slovenské bylo 6:6. O třetí místo si proti Slovensku zahrála reprezentace USA.

Boj o bronz nakonec skončil výhrou USA 4:1 a Slovensko tedy z turnaje odjelo s prázdnou.

Finálový souboj mezi Kanadou a Českou republikou vyzněl lépe pro hokejbalisty javorového listu, kteří zdolali český celek 3:2 a stali se tak mistry světa po třetí.

Česká reprezentace

Národní tým se na turnaji představil celkem šestkrát. Z těchto šesti utkání Češi dvě vyhráli - 11:0 proti Švýcarsku a 19:0 proti Velké Británii, tři remizovali - 3:3 se Slovenskem, stejným výsledkem také s Kanadou, 4:4 s USA a pouze jednou prohráli - byla to však prohra ve finálovém utkání s Kanadou 2:3, která znamenala, že česká reprezentace se musela spokojit pouze se stříbrnou medailí.

Danko Deveri (první zprava) se raduje z jedné ze svých 10 na šampionátu vstřelených branek.

Danko Deveri

Chomutovský junior si na šampionát přivezl skvělou formu a ukázal se ve velice dobrém světle. Byl jedním z nejdůležitějších hráčů při cestě za stříbrnou medailí a sbíral body jak na běžícím páse. Hned v prvním utkání proti Švýcarsku si Danko Deveri připsal 5 bodů (4+1). Sbírat body dokázal i v dalších zápasech a jeho celkový počet kanadských bodů se zastavil až na čísle 18. Danko Deveri si v 6 zápasech šampionátu připsal 18 bodů za 10 branek a 8 asistencí a stal se nejproduktivnějším hráčem turnaje.