Play-out startuje, Piráti se v neděli střetnou s Kýhosovou brněnskou Kometou

Napsal 01.03.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Pokud budou chtít Piráti pomýšlet na vyhnutí se baráži, budou muset v každém utkání bodovat, nejlépe plným bodovým ziskem. Družina pod vedením Jiřího Čelanského na dvanáctou Energii ztrácí deset bodů. Náskok je to velký, ovšem není nesmazatelný. Prvním soupeřem bude brněnská Kometa, jenž před startem skupiny o udržení vyměnila trenéra. Zápas začíná v neděli, úvodní buly je naplánováno na 17 hodin.

Kometa před play-out vyměnila trenéra

Michal Důras v souboji s Radimem Bičánkem.

Jihomoravané rozhodně měli v letošní sezóně jiné cíle. Vicemistr z loňské sezóny, po sérii špatných výsledků, nakonec bude hrát o setrvání v nejvyšší hokejové soutěži. Tým v uplynulých dnech převzal po Zdeňku Venerovi chomutovskému publiku dobře známý Vladimír Kýhos, jenž už u brněnské Komety dříve působil. V následujících zápasech se ukáže, zda týmu dokáže dát nový impuls.

V týmu Komety působí formou hostování do konce sezóny chomutovský útočník Patrik Lušňák. Ten za brněnský tým stihl odehrát osm zápasů, ve kterých zaznamenal tři kanadské body, za dvě branky a jednu přesnou asistenci.

Ve hře je 18 bodů

Piráti na příčky zaručující vyhnutí se baráží ztrácí 10 bodů, na třináctý Liberec bodů šest. Play-out se bude hrát na šest zápasů, každý s každým dvakrát, doma i venku. Jako první se Piráti představí v Brnu, poté přivítají doma Bílé Tygry a do třetice budou zajíždět do Karlových Varů.

Favorité první ligy zatím prokazují své kvality. Mladá Boleslav porazila hladce Havlíčkův Brod 4:0 na zápasy, stejně jako vyřadil ústecký Slovan Jihlavu. Semifinále první ligy má už jisté i Třebíč, jenž zvítězilo stejně jako Boleslav či Ústí 4:0, nad Kadaní. Překvapení nechali dopustit hokejisté Olomouce, jenž hrají s Hradcem Králové zatím vyrovnanou sérii, zatím 2:2 na zápasy.

Produktivita Komety

Marek Sikora v souboji u mantinelu s Jakubem Svobodou.

Produktivitu brněnské Komety, alespoň v základní části Tipsport extraligy, ovládl se 42 body Jan Hruška, jenž odehrál 52 zápasů, ve kterých zaznamenal 19 branek a 23 asistencí. Těsně za ním skončil Jakub Svoboda, jenž odehrál 43 zápasů a zaznamenal 40 bodů, čili o dva body méně, než Hruška. Svoboda si připsal 18 branek a 22 asistencí. Třetici uzavřel Hynek Zohorna, jenž odehrál 52 zápasů a zaznamenal v nich 29 bodů (14+15). Čtvrtý Leoš Čermák na Zohornu ztrácel pouhý bod (9+19).

Nejproduktivnějším bekem Komety se stal Jozef Kováčik – 43 zápasů/20 bodů (5+15). V závěsu za ním se umístil Tomáš Žižka, který odehrál o devět zápasů více, než Kováčik a zaznamenal bodů 17 (5+12). Třetici uzavřel Radim Bičánek se 14 kanadskými body (9+5).

Svatyni Komety střeží dvojice gólmanů. Jiří Trvaj odehrál 42 zápasů, odchytal 2 419 minut, obdržel 115 gólů a zaznamenal úspěšnost 90,50 %. Jeho kolega, Martin Falter, odehrál 15 zápasů, 751 minut, inkasoval 41 branek a vyšel s úspěšností 90,40 %. Dá se tedy logicky předpokládat, že proti Chomutovu se do brankoviště postaví zkušenější z této dvojice – Jiří Trvaj.

Poslední vzájemný zápas

Patrik Lušňák v souboji s Tomášem Divíškem. Oba hráči ještě v barvách svých bývalých klubů.

Zápas mezi Kometou a Piráty odstartoval poslední čtvrtinu základní části Tipsport extraligy. V chomutovské brance se znovu představil Milan Řehoř, záda mu kryl nejlepší brankář první ligy – Miroslav Hanuljak. Již v úvodu zápasu Chomutovští svému soupeři nabídli přesilovku pět na tři, ve které se Brněnským podařilo, po brance Divíška, otevřít skóre zápasu. V první třetině ještě přidal branku Valach a domácí vedli o dvě branky. Třetí zásah přidal ve druhé části Zohorna a Piráti, stejně jako v minulém utkání v Litvínově, prohrávali o tři branky. V poslední části domácí ještě navýšili svůj náskok, čtvrtý a zároveň poslední gól zápasu vstřelil Jan Hruška. Piráti na Kometu nestačili a odjížděli domů bez zisku bodu.

Branky a nahrávky: 5. Divíšek (Bičánek), 18. Valach (Dlouhý, Petrovický), 40. Zohorna (Čermák, Hruška), 42. Hruška (Čermák, Zohorna). Rozhodčí: Hribik, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6 Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 200 (vyprodáno). Střely na branku: 42:19. Průběh utkání: 4:0.

HC Kometa Brno: Trvaj - Švrček, Bičánek, Kováčik, Valach, Dujsík, Žižka, M. Hruška - T. Svoboda, Divíšek, J. Svoboda - Zohorna, Čermák, J. Hruška - Erat, Petrovický, Dlouhý - Burian, Koreis, Dočekal - Wasserbauer.

Piráti Chomutov: Řehoř – Pulpán, Palin, Mrázek, Rutta, Macháček, Rýgl, Lučka, Bartejs – Jíra, Kraft, Hřebejk – Kämpf, Zálešák, Důras – Lušňák, Sikora, Treille – Račuk, Kůs, Ton.

„Chtěli jsme hrát aktivní hokej, bohužel jsme si to v některých situacích zbytečně komplikovali. Pokud jsme měli nějakou šanci, tak nám chyběl klid v koncovce a přímočarost. Kometa vyhrála zaslouženě,“ hodnotil výkon Pirátů Mikuláš Antonik.

HC Sparta Praha – HC Kometa Brno 6:0

Jihomoravané nastupovali do posledního kola základní části s nadějí, ovšem ta se začala rozplývat velmi brzo. Sparta měla skvělý začátek a v deváté minutě už vedla 2:0. Domácí měli po celý zápas více ze hry a Kometu dlouho držel nad vodou skvělý Trvaj. Ani on však nezabránil dalšímu dobrému vstupu soupeře do závěrečné třetiny. Pražané nakonec v poslední dvacetiminutovce přidali čtyři góly a celkově zvítězili vysoko 6:0.

Utkání hodnotil exbrněnský trenér Zdeněk Venera: „Zápas byl rozhodnutý už v první třetině, kdy jsme první branku dostali po naší nedůslednosti po buly, druhou pak při přesilovce 5 na 3 po dvou našich naprosto zbytečných faulech. Definitivně se to zlomilo po třetí brance, kdy už na mužstvu bylo vidět, že ve zvrat příliš nevěří. Další góly už byly výsledek naší rezignace. Mužstvu už bylo jasné, že play off letos nebude.“

Sestava Komety z posledního utkání

Trvaj – Žižka, Kováčik, Valach, Švrček, Malec, M. Hruška, Dujsík - H. Zohorna, Čermák, J. Hruška – J. Svoboda, Holec, T. Svoboda – Dlouhý, Petrovický, Lušňák – Burian, Němec, Erat.

O zápasu

Zápas 1. kola play-out se odehraje v neděli, 3. března. Úvodní buly v brněnské Rondo aréně je naplánováno na 17 hodin. Živě ho můžete sledovat prostřednictvím TV Tipsport anebo na internetovém portálu www.onlajny.com