Piráty čeká další náročný víkend. Doma vyzvou Plzeň, potom odjedou na Spartu

Napsala 27.09.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Chomutovští budu mít opět po pěti dnech možnost vybojovat první body. V rámci pátého kola Tipsport extraligy přivítají svěřenci Vladimíra Růžičky na vlastním ledě plzeňskou Škodovku, a to konkrétně v pátek 28. září od 15 hodin a 30 minut. V neděli, poslední zářijový den, zamíří Severočeši do hlavního města, kde se od 15 hodin postaví Spartě.

Škodovka je po čtyřech kolech na sedmé pozici

Plzeňští si připsali ve čtyřech zápasech od tří bodů k nule. V prvním kole Škodovka nasázela čtyři góly Liberci, proti kterému si dvě branky připsal Denis Kindl a čisté konto si v extraligové premiéře vychytal Dominik Frodl.

Ryan Hollweg po šesti letech a 163 zápasech opustil Plzeň

Ke druhému duelu odjela na led mistrovské Komety, se kterou prohrála 2:3 kvůli inkasovanému gól v čase 58:47. Vyrovnaný zápas v západočeské metropoli, kam vyrazila Sparta, došel do prodloužení, v němž rozhodl o druhém bodu pro Pražany Jan Košťálek.

Poslední střetnutí odehrála Škoda na ledě Vítkovic, které šly v patnácté minutě během početní výhody do vedení zásluhou Ivana Baranky. Rychlou odpověď přibližně po minutě našel na své holi Vojtěch Němec, jehož gól byl poslední v základní hrací době, a tudíž došel zápas do prodloužení. Ve třetí minutě nastavení rozhodl o bonusovém bodu David Stach.

Vítkovice Ridera – Škoda Plzeň 1:2pp (1:1, 0:0, 0:0 – 0:1)
Branky a nahrávky: 15. Baranka (Hrbas, O. Roman) – 16. V. Němec (Preisinger, Gulaš), 63. Stach (Gulaš). Vyloučení: 7:9, navíc Olesz 10 minut – Gulaš 10 minut a Allen 10 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. Střely na branku: 27:27. Zblokované střely: 12:13. Hity: 19:17. Vhazování: 36:33.

Poslední sestava Plzně: Milčakov – J. Kindl, Čerešňák, Allen, L. Kaňák, Pulpán, Vráblík – Kantner, Nedorost, Gulaš – Stach, Kratěna, Indrák – D. Kindl, Kracík, V. Němec – Straka, Kodýtek, Eberle – Preisinger.

Sparta má jeden zápas navíc, devět bodů a čtvrtou pozici

Uwe Krupp zažívá povedený start ligy

Sparta se už dvakrát střetla na vlastním ledě s Hradcem Králové, nejprve ho porazila jasně 4:0 s čistým kontem Matěje Machovského a poté podlehla 1:2 po prodloužení. Mezi zmíněnými zápasy Pražané podlehli ve Vítkovicích 2:3, přetlačili Plzeň 3:2 po prodloužení a přestříleli Pardubice 4:1.

V úterý 25. září hokejisté s velkým „S“ na prsou vyzvali Mountifield, proti kterému otevřel skóre v Chomutově dobře známý Jiří Smejkal. Utkání poslal do prodloužení v 54. minutě Tomáš Vincour, který ihned po buly prostřelil dva clonící hráče a rozvlnil síť v pražské brance. Druhý bod přiřkl Východočechům Radovan Pavlík, jenž našel mezeru mezi betony Matěje Machovského.

Před duelem s Piráty, kteří odjedou v neděli do Prahy, vyzve Sparta na jejím ledě Mladou Boleslav. Bruslaři i přes příchod ofenzivního kanonýra Michala Vondrky mají na kontě pouze tři body.

Změny v kádru Plzně – citelné ztráty i dobré posily

Příchody: Dominik Frodl (Slavia Praha), Dmitrij Milčakov (Junosť Minsk, Bělorusko), Conor Allen (Wolfsburg, DEL), Roman Vráblík (České Budějovice), Jan Eberle (Olomouc), Petr Straka (Dukla Jihlava), Václav Nedorost (České Budějovice), Vojtěch Němec (Kometa Brno), Jiří Novotný (Toljatti, KHL).

Odchody: Miroslav Svoboda (Nashville, NHL), Alexandr Hylák (neznámo), Petr Kadlec (konec kariéry), David Sklenička (Montréal, NHL), Michal Moravčík (Montréal, NHL), Tomáš Mertl (Kunlun, KHL), Jan Schleiss (Vítkovice), Tomáš Kubalík (Crimmitschau, DEL2), Tomáš Vracovský (Klatovy), Matěj Chalupa (Hradec Králové), Ryan Hollweg (neznámo).

SOUPISKA PLZEŇSKÉ ŠKODOVKY

Brankáři: Dominik Frodl, Kristian Kolář, Dmitrij Milčakov.
    Obránci: Conor Allen, Peter Čerešňák, Nick Jones, Lukáš Kaňák, Jakub Kindl, David Kvasnička, Lukáš Pulpán, Roman Vráblík.
    Útočníci: Jan Eberle, Milan Gulaš, Miroslav Indrák, Matyáš Kantner, Denis Kindl, Petr Kodýtek, Jaroslav Kracík, Ondřej Kratěna, Václav Nedorost, Vojtěch Němec, Jakub Pour, Miroslav Preisinger, David Stach, Petr Straka.

Změny v sestavě Sparty – druhé nejrozsáhlejší na scéně extraligy

Příchody: Matěj Machovský (Grand Rapids, AHL), Jeremie Blain (Innsbruck, EBEL), Steven Delisle (Bánská Bystrica, Slovensko), Blaž Gregorc (Hradec Králové), Jan Košťálek (Manitoba, AHL), Tomáš Dvořák (Chomutov), Matěj Beran (Pardubice), Daniel Přibyl (Stockton, AHL), Jiří Smejkal (Chomutov), Zach Sill (Hershey, AHL).

Odchody: Sami Aittokallio (Vaasan, FIN), Ján Laco (neznámo), Marek Ďaloga (Mora, Švédsko), Arturs Kulda (Čerepovec, KHL), Zbyněk Michálek (neznámo), Juraj Mikuš (Kometa Brno), Jan Švrček (Olomouc), Jaroslav Hlinka (neznámo), Alexander Reichenberg (Lillehammer, Norsko), Michal Řepík (Slovan Bratislava, KHL), Dominik Uher (Bremerhaven, DEL).

SOUPISKA PRAŽSKÉ SPARTA

Brankáři: David Honzík, Matěj Machovský, Jan Mičán, Jan Škorpík.
    Obránci: Jeremie Blain, Steve Delisle, Tomáš Dvořák, Blaž Gregorc, Petr Kalina, Jan Košťálek, Tomáš Pavelka, Jan Piskáček, Tomáš Voráček.
    Útočníci: Matěj Beran, Jan Buchtele, Jiří Černoch, Miroslav Forman, Richard Jarůšek, Lukáš Klimek, Vojtěch Kropáček, Andrej Kudrna, Petr Kumstát, Lukáš Pech, Daniel Přibyl, Tomáš Pšenička, Lukáš Rousek, Robert Říčka, Zach Sill, Jiří Smejkal, Petr Vrána.

Piráti bez bodu: rozhodujícím faktorem jsou situace v nestandardním počtu hráčů na ledě

Chomutovští využili z jednadvaceti možných přesilovek pouze jednu, což je s úspěšností 4,76 procent řadí na předposlední místo. Horší jsou jenom Pardubice, které nevyužily žádnou. Špatná, nejhorší v extralize, je bilance v oslabení. Svěřenci kouče Růžičky ubránili necelých 62 procent v nevýhodě o jednoho či dva hráče.

V prvním utkání Kometa využila dvě přesilovky. V Hradci Králové byl poměr využití vyrovnaný – 1:1 – také v tomto utkání byli Piráti vítězství nejblíže. Třetí kolo bylo reprízou historických play-off, Liberec v něm vstřelil tři góly a všechny v početních výhodách. V posledním odehraném zápase se Chomutovští představili v prvním derby, které Litvínov strhl na svou stranu opět dvěma využitými přesilovkami.

„Hráči bojovali, makali, ve hře pět na pět se jim nedá moc vytknout. Hodně nás trápí přesilovky a oslabení. Chybí nám finální nahrávka do gólové šance,“ zní z kabiny od trenérů.