Preview k zápasu

Piráti vstoupí do přípravy proti Jekatěrinburgu. Ukáže se ruská hvězda s Kovářem?

Napsala 29.07.2019 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Letní zápasová příprava A-týmu je tu! Stejně jako v minulém roce i tentokrát zpestří úvodní bitvy sezóny zahraniční soupeři. V ROCKNET ARÉNĚ se opět připravuje na letním soustředění Avtomobilist Jekatěrinbug s Jakubem Kovářem v brance, nově i s velikánem Pavlem Dacjukem a dalšími posilami.

Jekatěrinburg stejně jako v sezóně 2017/2018 i v minulém ročníku nasbíral během základní části pětadevadesát bodů, se kterými jasně ovládl Východní konferenci před Astanou a Magnitogorskem o devět, respektive jedenáct bodů. Pak dosáhl zatím na největší úspěch.

V prvním kole play-off narazil Avtomobilist na Traktor Čeljabinsk, který smetl 4:0 na zápasy po výhrách 3:0, 4:2, 2:1 po prodloužení a 4:3. V konferenčním semifinále už byl nad jeho síly Salavat Julajev z Ufy, který ovládl tuhou bitvu 4:1 na duely po výsledcích 1:0, 0:2, 2:1 po prodloužení, 4:2 a 4:1.

Velkou měrou se pod týmovým úspěchem podepsal český brankář Jakub Kovář, který odchytal drtivou většinu utkání s úspěšností zákroků málo pod hranicí 94 procent. V obraně vynikal hlavně díky přesným přihrávkám Ivan Višněvskij, jenž přihrál na 26 branek spoluhráčů a o tři se sám postaral.

Útok řídil se 74 kanadskými body za třicet gólů a čtyřiačtyřicet asistencí kanadský rodák Nigel Dawes, jehož marně naháněl Američan Dan Sexton s jednašedesáti body za bilanci 27+34. Nejproduktivnější trojku uzavřel třetí cizinec Francouz Stéphane Da Costa s 51 body za třiadvacet přesných zásahů a osmadvacet nahrávek.

Sestava, která se připravuje na severu Čech, doznala od minulého roku několik změn. Hned tři nová jména se objevují v brankovišti za Kovářem, který začíná v Jekatěrinburgu celkově šestou sezónu. Menší obměny se dočkala obrana, jelikož šestku nejproduktivnějších beků Atvomobilist udržel.

V útoku už se hlavní trenér Andrej Martěmjanov nebude moci spolehnout na Da Costu nebo Francise Parého, s nimiž odešlo 87 kanadských bodů. Adekvátní náhradou však bude Pavel Dacjuk, jenž se vrací z Petrohradu zpět ke kořenům, nebo zkušený Geoff Platt. Z farmářské ligy NHL pak doplní tým s výbornými statistikami v zádech Peter Holland a Brooks Macek.

    Sestava Jekatěrinburgu na letním soustředění v Chomutově

    Brankáři: Jakub Kovář, Vladimir Galkin, Vladislav Gross, Leonid Fomin.
    Obránci: Maxim Berezin, Rafael Batyršin, Michail Mamkin, Denis Bodrov, Alexandr Ščemerov, Ivan Višněvskij, Alexandr Sevosťjanov, Pavel Vorobej, Jefim Gurkin, Fedor Beljakov, Dmitrij Korčemkin, Nikita Trjamkin, Daniil Valitov, Alexej Vasilevskij.
    Útočníci: Maxim Rassejkin, Nigel Dawes, Dan Sexton, Pavel Dacjuk, Anatolij Golyšev, Geoff Platt, Brooks Macek, Georgij Bělousov, Peter Holland, Vitalij Popov, Nikita Setdikov, Stěpan Chripunov, Alexandr Kučerjavenko, Vjačeclav Litovčenko, Andrej Obidin, Arťom Garejev, Jevgenij Mozer, Kirill Pilipenko, Alexandr Protapovič.

Pro Chomutov půjde s účastníkem KHL již o třetí vzájemné utkání. Ze dvou předchozích odešel lépe Avtomobilist, který v roce 2017 podlehl až po prodloužení a o rok později přestřílel Piráty jasně 5:0.

Příprava 2018: Chomutov – Jekatěrinburg 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 15. Da Costa (Sexton, Dawes), 25. Česalin (Chripunov), 27. Da Costa (Mišarin), 42. Sexton (Jegoršev), 45. Paré (Bělousov, Bobrov).
Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Střely na branku: 30:32.

Příprava 2017: Chomutov – Jekatěrinburg 4:3 po prodloužení (1:2, 2:1, 0:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Tomeček (Růžička), 24. Růžička, 29. Valach (Růžička), 65. Tomeček (Grman, Lauko) – 12. Paré (Beck, Garejev), 17. Jegoršev (Milovzorov, Kučerjavenko), 22. Tičar (Beck).
Vyloučení: 8:10. Využití: 2:2. Střely na branku: 31:21.

Avtomobilist prochází jednou z nejtěžších fází přípravy

Hvězda Pavel Dacjuk ochotně pózuje s mladými Piráty