Preview k zápasu

Piráti vs. Verva aneb derby bude plné zajímavých soubojů jednotlivců

Napsal 26.10.2016 Libor Kult
C h o m u t o v - V tabulce dělí Piráty a Vervu před pátečním kolem pouhé dva body, což ještě zvyšuje náboj nedělního derby, které odstartuje už v 15 hodin a 30 minut. Na ledě se proti sobě postaví mužstva z horní poloviny tabulky a diváci se mohou těšit také na zajímavé konfrontace jednotlivců patřících v té které „disciplíně“ k nejlepším v rámci Tipsport extraligy. Jaké individuální souboje tedy derby nabídne?

Střílí a dává gól

Titulek jasně napovídá, že se podíváme na kanonýry obou celků. Osm gólů v dosavadním průběhu nejvyšší soutěže vstřelili Michal Poletín i Viktor Hübl. Žádný jiný hráč zatím nemířil přesně víckrát, dalších šest borců má stejný počet zářezů na hokejce. Oba dva se prosadili čtyřikrát v přesilové hře. Viktor Hübl má na kontě tři vítězné trefy, což je o jednu víc než Michal Poletín.

Chomutovský útočník má velkou šanci, že bude skórovat i v derby, vždyť sedm z osmi zásahů si připsal v domovské SD ARÉNĚ. Ten jediný venkovní je shodou okolností z prvního letošního derby na Zimním stadionu Ivana Hlinky. Když urostlý a důrazný útočník dal gól, Piráti vždycky bodovali a jen s Pardubicemi prohráli. Viktor Hübl má sice víc vítězných gólů, ale dvakrát se Zlínem a v již zmíněném derby jeho přesné střely k bodům nepomohly.

Prásk! A soupeř letí k ledu

Soupeři je nemají rádi, protože se jim dokáží dostat pod kůži svým důrazem. Obzvlášť litvínovský kapitán Michal Trávníček patří mezi největší neoblíbence fanoušků soupeřů i hráčů, neboť neodbytně dotírá na protivníkovy gólmany v těsné blízkosti brankoviště. Kromě toho rozdal 44 hitů, což je druhý nejvyšší počet v soutěži.

Také Michal Poletín dokáže zaparkovat své mohutné tělo před soupeřovou brankou, ale důraz využívá především k úspěšným dorážkám, čímž působí v táborech soupeřů možná ještě větší zkázu. Ovšem i letní posila Pirátů dokáže přitvrdit muziku, což dokládá dělené páté místo v počtu bodyčeků. Příznivci ostrých střetů se tak mají v derby tradičně nač těšit.

Přesný pas a puk se třepetá v síti

Radující se Michal Vondrka a jeho typické gesto s jednou rukou

Někteří hráči mají instinkt střeleckých zabijáků. Jiní mají stejnou radost, když se jim povede přihrávka, po níž se trefí některý ze spoluhráčů. Mezi Piráty mají momentálně deset asistencí kapitán Michal Vondrka s Vladimírem Růžičkou, který si v posledních zápasech sedl s Davidem Kašem, ale vyhoví si i s jinými spoluhráči, což ukázala bitva s Vítkovicemi a parádní přesilovková souhra v situaci dva na jednoho s Davidem Kämpfem. Michal Vondrka si dvě asistence připsal už v prvním letošním derby v Litvínově.

Na litvínovské straně možná leckoho překvapí, že má nejvíce asistencí na kontě František Lukeš, který platí spíše za výborného zakončovatele než tvůrce hry. Nicméně dvanáct finálních přihrávek znamená třetí místo mezi tuzemskou elitou.

Buly sem, buly tam

Vladimír Růžička na buly proti Janu Hruškovi, bilance chomutovského útočníka proti Kometě čítala 12 vyhraných buly z 22 pokusů

Mít v týmu borce, který pravidelně a úspěšně zvládá vhazování, je k nezaplacení. Díky vyhranému souboji poté, co puk opustí ruku jednoho z rozhodčích, mužstvo ušetří spoustu sil. Nemusí totiž nahánět protivníka a snažit se ho o kousek černé pryže obrat.

Mezi mistry s pohotovýma rukama se v dosavadním průběhu základní části zařadila dvojice na každé straně. Vladimír Růžička (6.) a Ivan Huml (10.) vyhráli v celkovém součtu 352 buly, což je o 28 méně než litvínovská dvojice Viktor Hübl (3.) - Robin Hanzl (7.), která má o maličko lepší úspěšnost vyjádřenou procenty. Na druhou stranu odehrála Verva o jeden zápas víc.

Ofenzivní obránce = občas čtvrtý útočník

Rozehrávající Jan Rutta

Střílení gólů a sbírání bodů se očekává především od útočníků, ale útočná vozba by bez odpovídající podporu zadních řad nic nezmohla. Piráti v tomto směru nespoléhají jen na Jana Ruttu. Jenže je to právě rodák z Písku, kdo je se dvěma přesnými zásahy a osmi asistencemi třetím nejproduktivnějším zadákem Tipsport extraligy. Není výjimkou, když se bek nominovaný na blížící se Karjala Cup ocitne s pukem na hokejce za brankou soupeře.

Norská hokejová škola představuje v české nejvyšší soutěži zatím relativně málo popsanou kapitolu. Doposud byli vyslanci skandinávského království pouze brankáři Robert Schistad a Halvor Harstad-Evjen. Účastník tří světových šampionátů Daniel Sørvik se zatím činí více než slušně. Se třemi góly a pěti asistencemi figuruje na sedmém místě v produktivitě obránců. Těsně za ním je s bilancí 2+6 ještě Juraj Valach.

Vzhůru na sraz nároďáku

Sedmnácté kolo se odehraje jako poslední před reprezentační přestávkou pro finský Karjala Cup. Kouč Josef Jandač už oznámil nominaci a přímo v akci budou moci návštěvníci derby sledovat tři nominované hokejisty. Zatímco Jan Rutta už má s národním týmem zkušenosti z minulé sezóny, David Kämpf (6+5) a Robin Hanzl (3+7) pojedou na zápasovou akci reprezentace poprvé. Přijďte na zápas a omrkněte aktuální formu povolaných hráčů před tradičním testem v zemi tisíce jezer.

×
Dnes v   | Jun.
HC Škoda Plzeň
Piráti Chomutov