Piráti versus Indiáni: Do Chomutova jede lídr tabulky z Plzně, i s Hollwegem

Napsal 17.11.2012 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Chomutov bral dva body ze zápasu s Mountfieldem, Plzeň dvakrát za sebou padla - se Spartou i s Kometou, která se na ni dotahuje. Lídr tabulky potřebuje zabrat, Piráti proti němu v posledním vzájemném zápase brali bod. Čeká nás zase bitva gólmanů a předvede Hollweg něco ze svého boxerského umění? Přijďte na nedělní utkání Chomutova s Plzní!

Chomutov přivezl v pátek z jihu Čech dva body za výhru 2:1 v samostatných nájezdech a je určitě spokojený s výkony dvou nových posil. Vždyť skóre utkání z chomutovského pohledu otevřel Yorick Treille a vítězný nájezd proměnil Jason Chimera. Aktuálně je tak Chomutov na deváté pozici – právě před Českými Budějovicemi.

Jan Kovář hrál i za Piráty

V neděli ho ale před kamerami České televize nečeká vůbec jednoduchý úkol. Na svém ledě hostí Plzeň, která už devět kol drží pozici lídra ligy. Pravda, v posledních dvou zápasech po reprezentační pauze se jí tolik nedaří, nicméně jde o kvalitní tým, jehož útoku velí sehraná dvojička Straka+Vlasák.

Jak si Plzeň aktuálně vede?

Plzeň dominuje extralize už od 13. kola, kdy se vyhoupla do jejího čela a od té doby je nesesazená. Jenže – v posledních dvou zápasech klopýtla a druhá Kometa už jí dýchá na záda s pouhým dvoubodovým odstupem.

Plzeň před reprezentační přestávkou vyhrála doma v derby nad Vary 5:2, velmi přesvědčivě opanovala utkání v Liberci (8:1) a porazila Vítkovice 5:0. Během pauzy ale Indiáni nejspíš přetrhli vítěznou šňůru. Ve středu prohráli s – v té době ještě poslední – Spartou 2:3 a v pátečním utkání s druhou Kometou 3:4. Podle komentátorů České televize šlo o jeden z nejhezčích zápasů dosavadního ročníku.

Plzeň prohrála v základní hrací době jen čtyři zápasy z dosavadních jednadvaceti. Je druhým nejproduktivnějším týmem soutěže (hned za Třincem, ve kterém ale válí nezastavitelný Růžička) a má nejlepší extraligovou obranu, kterou od brankové čáry jistí gólman Tuukka Rask. „Nejhůř“ na to byla Plzeň výsledkově v pátém kole, kdy jí patřilo až šesté místo v tabulce.

Poslední vzájemné utkání

V Plzni předvedl Řehoř perfektní výkon

Poprvé v letošním ročníku extraligy se Chomutov s Plzní střetl v rámci devátého kola na jejím ledě. A do zápasu nevstoupil vůbec dobře – Plzeň šla totiž díky brance Tomáše Vlasáka do vedení už po 24 vteřinách hry. Trenér Doležal k tomu po zápase říkal: „Domácí dneska prokázali velkou kvalitu, ta se projevila hned v první minutě. I v průběhu celé třetiny byli jasně lepší. My jsme ubránili veškeré situace jen díky snaze a obětavosti.“

Chomutovu se sice podařilo v 18. minutě vyrovnat díky Frolíkovi, ale Plzeň měla po většinu zápasu obrovskou střeleckou převahu. Vždyť na gólmana Řehoře letělo 55 střel! Za jeho záda další propadla ale až v závěru prodloužení, vstřelil ji opět Tomáš Vlasák a paradoxně šlo oproti jiným o lehčí střelu. „Milan si trochu stěžoval, že mu tam zrovna propadla taková haluz,“ komentoval chomutovského gólmana právě Vlasák. „Ale to se prostě někdy tak stane, celý zápas chytal skvěle. Hodně je podržel, vůbec nás nepouštěl k dorážkám, všechno kryl.“ Chomutov tak prohrál 1:2 po prodloužení a z Plzně si odvážel bod.

Zajímavosti k zápasu

Kapitán Straka pravidelně boduje

Ryan Hollweg má jen 180 centimetrů, patří ale k největším „tvrďákům“ v lize. Podle počtu trestných minut je dokonce tím nejtvrdším. Ve 14 zápasech zvládl nasbírat 97 trestných minut, třikrát odcházel předčasně do sprch, odpykal si i větší trest od disciplinární komise, v utkání s Karlovými Vary ve čtvrtém kole vyfasoval v součtu 37 trestných minut a v posledním zápase s Kometou obdržel 2+2 minuty.

Plzeň je nejproduktivnější tým tabulky – aby ne, táhle ji svými body Tomáš Vlasák a zdatně mu sekundují Milan Gulaš a Martin Straka. Vlasák má na kontě 29 bodů (10+19), Gulaš čtyřiadvacet (12+12) a Straka 22. I přes výbornou produktivitu ale plzeňská hra kulhá v přesilových hrách. Úspěšnost Plzeňských v této herní disciplíně se pohybuje jen na hranici deseti procent, což není v porovnání s ostatními týmy žádný zázrak.

O zápase

Zápas 22. kola extraligy, ve kterém hostí Chomutov na svém ledě Plzeň, odvysílá i ČT Sport. Takže, až se budete v neděli chystat na hokej, počítejte s tím, že Piráti museli pro tento zápas vyměnit svůj „tradiční“ čas za čas „televizní“ a úvodní buly hlavní rozhodčí vhodí až v 18:15 hod.

Zdroj fotografií: Hcskoda.cz