Výlet do minulosti

Piráti proti Liberci během čtvrtfinále a semifinále ve dvou po sobě jdoucích sezónách

Napsala 13.04.2017 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti od posledního návratu do extraligy přepisují historii chomutovského hokeje. Obě sezóny svěřenci Vladimíra Růžičky vypadli, když nestačili ve vyřazovacích bojích na Bílé Tygry. V nováčkovské sezóně Chomutovští skončili ve čtvrtfinále, ve kterém letos nezaváhali a postoupili až do semifinále, kde zakončili sezónu historickým úspěchem.

Liberec ve čtvrtfinále a semifinále

Liberečtí v loňské sezóně překonali sérii po sobě jdoucích výher, základní část zakončili na prvním místě a poté přes play-off prošli až na extraligový vrchol, když 4:0 na zápasy zdolali Piráty i Mladou Boleslav a poté 4:2 porazili Spartu.

Radující se Michal Vondrka, jenž vstřelil ve čtvrtém utkání hattrick, když dvakrát trefil prázdnou bránu.

Nejproduktivnějšími oporami, které během letní přestávky v roce 2016 opustily kádr Bílých Tygrů, byly Michal Řepík, Petr Vampola a Michal Birner. Všichni tři se v témže pořadí seřadili v produktivitě. Jediným, kdo je v kanadském bodování překonal, byl Branko Radivojevič, jenž nastoupil i letos a v právě probíhaném play-off nasbíral devět kanadských bodů.

V letošních vyřazovacích bojích na sebe funkci lídrů vzali Dominik Lakatoš, Jakub Valský a už zmíněný Branko Radivojevič nebo Vladimír Svačina, kteří se v témže pořadí uspořádali v klubovém bodování.

Cestu právě probíhaným play-off už Bílí Tygři nemají tak snadnou, jelikož na Plzeň i Chomutov potřebovali šest utkání, ve kterých ne vždycky dominovali. Například v pátém utkání proti Plzni na vlastní půdě ztratili vedení 3:1 a nakonec podlehli kvůli čtyřem škodováckým gólům v prostřední části 3:5.

Z brankoviště Bílých Tygrů

Loňské čtvrtfinále proti Pirátům odchytal jeden jediný muž, kterým byl Ján Lašák. Slovenský brankář pustil pět gólů a nevystřídal. Svému kolegovi přepustil místo až ve třetím až pátém finále proti Spartě.

Letos však vystřídal i během utkání za vyrovnaného stavu. Nejprve však Ján Lašak vychytal s Chomutovem dvě domácí výhry, utržil jednu prohru v SD ARÉNĚ a zasáhl i do části čtvrtého utkání. Ve 29. minutě však odstoupil a přenechal místo Romanu Willovi, jenž poté dochytal celou sérii proti svěřencům Vladimíra Růžičky.

15:15,33

Poznámka k tabulce: Druhé hodnoty u jednotlivých statistiky jsou uvedeny na zápas.

Hlavní trenér Vladimír Růžička po šestém zápase rozhodně nesmutnil

„Hodně rozhodoval týmový duch a také najednou naskočila vynikající forma Jánkovi Lacovi. Chytal jako blázen, mužstvo šlapalo a jsem rád, že jsme ze sedmého místa vyřadili Třinec, který myslel na titul,“ řekl Vladimír Růžička.

„Michal Vondrka je pořád stejný, co ho znám. Znám ho z dob, když jsme ho vyměnili do Slavie,“ vyprávěl. „Je to vynikající hráč, parťák i kluk v kabině. Kolem něj a Ivana Humla je postaven tým. Mají srdce a charakter, což je nejdůležitější,“ dodal zlatý a stříbrný olympijský medailista.

Více si můžete přečíst zde.

Zlepšení střelby, vyrovnaná vyloučení, stále negativní vhazovaní a více hitů

V loňském čtvrtfinále Liberečtí jasně střelecky dominovali, jelikož na bránu vypálil více jak dvanáctkrát na zápas. Letos střely byly z pohledu Pirátů 169:170, což činí na zápas minimální rozdíl. V play-off byli mezi Chomutovskými nejaktivnějšími střelci Michal Poletín a Vladimír Růžička, kteří se pohybovali kolem dvanácti střel za utkání.

„Dobrý zubař a hodina na sále. Jedničku mi kluci přivezli z ledu a zbytek polámaných, asi tři, mi dal nějak dohromady.“ Návrat? „Neváhal jsem ani chvilku, kdyby mi ten zub netrčel, nevisel jenom na nervech a neteklo krve jako z prasete, tak jsem dohrál i třetí zápas.“ Zbytek rozhovoru si Ondřejem Dlapou si můžete poslechnout zde.

Z pohledu trestných minut byly obě série relativně vyrovnané. Ve čtvrtfinále byli častěji vylučovaní Liberečtí, v právě probíhané sezóně to byli Piráti. Rozdíl činily celkem pouze dvě trestné minuty, což je přibližně dvacet vteřin na duel. Nejvíce trestných minut získal v play-off Dávid Skokan.

Přestože Ivan Huml měl procentuální úspěšnost vhazování na 53 procentech a Vladimír Růžička s Davidem Kämpfem něco málo pod padesáti, Liberečtí vyhráli 233 vhazování z 423. Za Bílé Tygry dominoval Petr Jelínek s úspěšností více než 58 procent.

Piráti v semifinálové sérii proti Liberci rozdali o třináct hitů více než soupeř. Přičemž loni zaostali téměř o stejný počet. Nejaktivnějšími Piráty v rozdávání bodyčeků byli Michal Poletín, Ondřej Dlapa nebo Brett Flemming.

Kompletní sestava Pirátů pro semifinále:

Laco – Rutta, Chalupa, Flemming, Kudělka, Skinner, Dlapa, Valach, Mrázek, Trefný – Vondrka, Huml, Tomica, Račuk, Růžička, Sklenář, Koblasa, Skokan, Poletín, Kaše, Kämpf, Lauko, Raška.

Útočník, centr první formace, nejproduktivnější hráč play-off, Ivan Huml

Centr první formace se prosadil ve třech zápasech v řadě, když ve druhém utkání proti Liberci na jeden gól přihrál, ve třetím skóroval a ve čtvrtém přidal další asistenci. Přestože proti Liberci nebyl až tolik produktivní okupuje před finále kamarád Michala Vondrky první pozici kanadského bodování a tabulky nahrávačů.