Piráti prolomili sérii porážek. Uspějí i na ledě extraligového nováčka z Jihlavy?

Napsala 26.10.2017 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti odjedou k sedmnáctému kolu Tipsport extraligy do Jihlavy, kde nastoupí po více než dvou letech a sedmi měsících. Naposledy Chomutovští odehráli na Horáckém zimním stadionu čtvrté semifinále play-off první ligy, které vyhráli 4:1 a poté postoupili po úspěšné baráži mezi tuzemskou elitu. Střetnutí s Duklou je naplánované na pátek 27. října od 17 hodin a 30 minut.

Dukla Jihlava krátce po první čtvrtině

Jihlava měla na kontě po první čtvrtině jen dvanáct utkání, jelikož jedenácté kolo proti Liberci má přeložené až na prosinec. S třinácti body, které za dvanáct odehraných zápasů získala, figurovala na třinácté pozici v tabulce s dvoubodovou ztrátou na Pardubice.

Ve čtrnáctém kole Dukla odjela do Mladé Boleslavi, kde podlehla 1:3 s jediným střelcem Jakubem Suchánkem, který nestačil na odvrácení dvougólové závěrečné třetiny domácích.

Semifinálový souboj z play-off první ligy 2015 pamatují ze stálých Pirátů jen Vladimír Růžička a Roman Chlouba

V následujícím kole hráči z Vysočiny vyzvali na vlastním ledě pražskou Spartu, s kterou sice po první dvacetiminutovce prohrávali o jednu trefu, ale ve třetí části se prosadili třikrát a strhli vítězství na svoji stranu.

V posledním odehraném utkání se Jihlava představila v Třinci, odkud neodvezla jediný bod, a tak je i nadále na třináctém místě. S šestnácti body má ztrátu jednoho bodu na Pardubice a čtyř na Liberec.

Nedávné změny v týmech

Jihlavu opustil v poslední době slovenský útočník Radoslav Macík, který odehrál čtrnáct utkání, ve kterých si připsal dva kanadské body za dva góly.

Od Pirátů se vrátil zpět do Českých Budějovic Luboš Rob, který hrál v Chomutově jen v rámci letní přípravy. Dvaadvacetiletý útočník poté oblékal dres partnerské Kadaně, kde si za patnáct zápasů připsal devět kanadských bodů.

Piráti Chomutov – Dukla Jihlava 4:3pp (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)

Poslední vzájemné střetnutí se datuje do čtvrtého kola extraligy, které se uskutečnilo v polovině září. Po první bezbrankové třetině se prosadili Jaroslav Mrázek ránou od modré a Marek Tomica tečující Humlovo nahození. O kontaktní gól se postaral v početní výhodě během dvaatřicáté minuty Lukáš Žálčík. Ve třetí části šla Jihlava do 57. minuty do vedení, které zajistili Radek Hubáček a Filip Seman. Duel poslal z nařízeného trestného střílení Vladimír Růžička do prodloužení, které rozhodl Jakub Sklenář.

Branky a nahrávky: 25. Mrázek (Koblasa, Valach), 31. Tomica (Huml, Grman), 58. V. Růžička (TS), 65. Sklenář (V. Růžička, Mrázek) – 32. Žálčík (Kajínek), 52. R. Hubáček (Šidlík, Čachotský), 57. F. Seman (Čachotský). Vyloučení: 8:2. Využití: 0:1. Střely na branku: 24:22. Blokované střely: 7:13. Hity: 14:9. Vhazování: 32:23.

Situace v nestandardním počtu hráčů na ledě

Jihlava se krčí se 78 procenty ubráněných oslabení na posledním místě přibližně s jednoprocentní ztrátou na Vítkovice a Brno. Paradoxně v nevýhodě o jednoho nebo dva hráče inkasovala Dukla pouze jedenáct branek, což je páté nejnižší číslo, na které extraligoví soupeři dosáhli.

V PŘESILOVKÁCH
    118:18 minut celkem – 7:53 minut/zápas
    89 střel – 6,78 úspěšnost střelby

V OSLABENÍCH
    76:36 minut celkem – 5:06 minut/zápas
    11 inkasovaných gólů – 50 ubráněných

Příčinou je pouze 118 trestných minut, z kterých největší porci obstaral Tomáš Jiránek za zády s Michalem Hlinkou. Na opačném konci tabulky stojí za zmínku jedno jméno, jímž je Lukáš Anděl, který odehrál patnáct utkání bez jediného trestu.

Ani v přesilovkách se hokejistům z bývalého vojenského klubu příliš nedaří. Využití zatím drží na 8,7 procenta s čímž figurují na třinácté pozici, horší jsou pouze Pardubice (8,33 %). Jihlava hrála celkem v početní výhodě něco málo přes 118 minut, což činí 69 klasických přesilovek, během kterých vstřelila šest gólů.

Piráti Chomutov – Dynamo Pardubice 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

K poslednímu zápasu nastoupili Chomutovští na vlastním ledě, kde vyzvali Pardubice, s kterými ukončili sérii šesti porážek. Po bezbrankové první třetině ukončil čekání na gól první domácí trefnou v sezóně Michal Vondrka, na něhož za pět minut odpověděl Matěj Beran.

Stejný soupeř, stejná minuta, stejná situace a stejný střelec – Michal Vondrka proti Pardubicím v 59. minutě rozhodl po dvou letech z totožné situace.

Vedení vrátil zpět premiérovým zásahem v sezóně Juraj Valach. O další vyrovnání se postaral ve 49. minutě Tomáš Rolinek. Když už se zdálo, že utkání opět dojde k nastavenému času, jako správný kapitán rozhodl v čase 58:09 Michal Vondrka, jehož slova si může přečíst zde.

Sestava: Lukeš – Mrázek, Flemming, Grman, Valach, Dlapa, Slovák, Chalupa – Tomica, Huml, Tomeček – Sklenář, Růžička, Vondrka – Poletín, Skokan, Lauko – Koblasa, Chlouba, Havel.

Branky a nahrávky: 25. Vondrka (Slovák), 37. Valach (Slovák, Koblasa), 59. Vondrka (Skokan) – 30. Beran (Starý, Cardwell), 49. Rolinek (Čáslava, Cardwell). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. Střely na branku: 21:22. Blokované střely: 9:11. Hity: 11:6. Vhazování: 31:29.

Oceláři Třinec – Dukla Jihlava 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Jihlava zamířila do Třince po dvanácti letech a poprvé hrála v nové WERK ARENĚ, kde domácí nenechali nic náhodě. V každé třetině se Oceláři prosadili jednou a udrželi doma tři body za výhru 3:0. Dukla jen marně ostřelovala Šimona Hrubce, který zastavil dvaadvacet pokusů a vychytal si druhé čisté konto v sezóně.

Sestava: Volden – Suchánek, de la Rose, Zdráhal, Bryhnisveen, Ulrych, Šidlík, Váňa – Jiránek, Skořepa, Kubalík – Rys, Seman, Čachotský – Anděl, Hlinka, Žálčík – Diviš, HHubáček, Macík.

Branky a nahrávky: 13. Marcinko (Musil, Dravecký), 23. Růžička (Chmielewski, Marcinko), 53. Cienciala (Doudera, Krajíček). Vyloučení: 3:0. Bez využití.. Střely na branku: 28:22. Blokované střely: 17:10. Hity: 15:6. Vhazování: 33:29.