Piráti míří do Prahy: V pátek je čeká těžký zápas proti suverénní Spartě

Napsal 23.01.2014 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Piráty v pátek rozhodně nečeká jednoduché utkání. Zajíždí totiž na led Sparty, týmu, který s přehledem válcuje zbytek Tipsport extraligy a s luxusním náskokem vede tabulku. Nejlepší útok, nejlepší obrana, výborný gólman a domácí prostředí, ve kterém Sparta body nerozdává. Jak se s tím Piráti poperou? Uvidíme v pátek od 18:30!

Sparta je téměř neporazitelná

Sparta v letošní sezoně zatím nemá konkurenta. Tým vedený trenérem Jandačem suverénně vede extraligu s luxusním šestnáctibodovým náskokem před druhým Hradcem Králové – ač právě s tímhle týmem Sparta na nájezdy prohrála v posledním zápase.

Jaroslav Hlinka
Hlinka je v kanadském bodování druhý hned za Tonem.

Do čela extraligy se Sparta dostala ve 12. kole a od té doby první pozici s přehledem drží a prostou matematikou se člověk dostane k tomu, že ji minimálně dalších pět kol nepustí, ani kdyby prohrála všechna utkání. Sparťanům se v sezoně stalo jen jedinkrát, že by prohráli dva duely za sebou a jen sedmkrát Sparta odešla z ledu bez bodu. To jsou základní čísla, která jasně říkají, že se v pátek střetne David s Goliášem.

Na domácím ledě pak Sparta ztratila ve dvaceti odehraných zápasech jen osm bodů – dvakrát podlehla Vítkovicím a s Hradcem Králové prohrála v prodloužení, jinak byla bezchybná a získala dvaapadesát bodů z šedesáti možných. Respekt budí i výkony obrany v domácích zápasech – ve dvaceti utkáních inkasovala jen devětadvacetkrát, tedy v průměru jen 1,5 branky na utkání.

poř. tým Z V VP PP P skóre B
1. Sparta 40 28 1 4 7 164:78 90
14. Chomutov 40 5 0 8 27 70:145 23

V posledních pěti utkáních Sparta nasbírala „jen“ deset bodů. Prohrála doma s Vítkovicemi, pak porazila Slavii, Zlín a Pardubice a v posledním kole podlehla po nájezdech královehradeckému Mountfieldu. A to i přesto, že v utkání dvakrát vedla.

Kromě bodů ztratila v utkání i nejproduktivnějšího hráče Petra Tona, který odstoupil už ve 12. minutě po sekyře Kudrny (mimochodem autora vítězné branky). Zdeněk Moták pak Tonovo zranění komentoval slovy: „U Petra Tona to vypadá na nějaké svalové zranění, po zápase tam byl otok. Bude v péči lékařů a čekají ho vyšetření.“

Zda se nejproduktivnější hráč ligy na ledě v pátek objeví, je ve hvězdách. Zranění nicméně do hry pravděpodobně nepustí Piskáčka, kapitána Rolinka a Krejčíka, který má po bitce s Vašíčkem v zápase proti Pardubicím zlomený nos.

Statistické okénko

HC Sparta Praha – Piráti Chomutov
Petr Ton (30+24)Nejproduktivnější hráčDavid Hruška (14+12)
Petr Ton - 30 gólůNejlepší střelecDavid Hruška - 14 gólů
Jaroslav Hlinka – 36 asistencíNejlepší nahrávač David Hruška - 12 asistencí
Jakub Krejčík (5+16) Neproduktivnější obránceLukáš Pulpán (2+7)
Švrček + Phillip - 54 trestných minutNejtrestanější hráčMarek Sikora - 51 trestných minut
Petr Ton
Nejproduktivnější hráč extraligy se v posledním zápase zranil

Sparta vládne extralize a to nejen v tabulce, kde má na prvním místě luxusní náskok, ale i v individuálních statistikách, snad jen s výjimkou trestných minut. V první desítce kanadského bodování extraligy jsou hned tři sparťané – Petr Ton na prvním místě s 54 body, Jaroslav Hlinka na místě druhém s 48 body a sedmý je Petr Kumstát, který má 35 kanadských bodů.

Mezi všemi extraligovými beky je potom na druhém místě Jakub Krejčík, který ale do hry pravděpodobně stejně jako Ton nezasáhne, protože má zlomený nos.

Naprostá sparťanská dominance je potom v tabulce +/- bodů, kde jsou sparťané na devíti z deseti prvních pozic, vtlačil se mezi ně jen vítkovický Sloboda. A je to logické – vždyť Sparta doposud nastřílela 164 branek, suverénně nejvíc v celé lize, a naopak ze všech klubů nejméně inkasuje.

Překvapení ve druhém kole

5. 12. 2013 ELH – 28. kolo Chomutov - Sparta 0:7
25. 10. 2013 ELH – 15. kolo Sparta - Chomutov 3:0
15. 9. 2013 ELH – 2. kolo Chomutov - Sparta 3:1
20. 1. 2013 ELH – 42. kolo Sparta - Chomutov 5:4sn
7. 12. 2012 ELH – 29. kolo Chomutov - Sparta 1:5

Chomutov nemá se Spartou dlouhodobou pozitivní bilanci. Z posledních deseti vzájemných zápasů vyhrál tři, sedm jich vyhrála Sparta. Nicméně občas dokáže pražský tým zaskočit. Důkazem budiž už notně vousatý výprask 7:0 v létě 2012, ale i výhra 3:1 v letošním druhém kole extraligy.

Chomutov vystřelil na Pöpperleho jen šestnáctkrát, nicméně z toho byly tři branky a nakonec i tři body, protože Sparta se trefila jen jednou. Ve druhém utkání Chomutov dokonce Spartu přestřílel, ale Sparta šla rychle do vedení, celý zápas pozorně bránila, přidala další dvě branky a nakonec zvítězila 3:0.

Třetímu utkání pak jednoznačně dominovala Sparta, která v průběhu utkání postupně a v pohodě navyšovala vedení a nakonec vyhrála 7:0. A tehdejší trenér Chomutova Josef Turek si po zápase nebral servítky: „Byla to tragédie. První gól jsme dostali z velké dálky. V tu chvíli jsme ještě hráli. Poté přišel druhý a třetí gól a my jsme se dostali do silné psychické nepohody a naše výkonnost šla rapidně dolů.“

Celkové skóre tří letošních zápasů se tak prozatím zastavilo na poměru 3:11 z pohledu Chomutova a Piráti Spartě už 122 minut nedali branku. A v pátek by si rozhodně měli dávat pozor na Petra Kumstáta, který v dosavadních třech zápasech nasbíral čtyři body za dvě branky a dvě asistence.

O zápase

Chomutov zajíždí na led velkého favorita v pátek 24. ledna. Zápas v Tipsport aréně začíná v 18:30 a pokud máte čas a chuť, pak si výlet do hlavního města rozhodně udělejte. Zápas také můžete sledovat jako tradičně prostřednictvím textového online přenosu na portálu onlajny.com.